Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: «Звуки [к], [к'], буква Кк»

Про матеріал

Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звуки [к], [к′], буква Кк“.

Метою уроку є: ознайомити учнів з буквою к («ка»), її звуковим значенням; закріпити вимову звуків [к], [к']; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою.

Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.

Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Звуки [к], [к′], буква Кк

Мета: ознайомити учнів з буквою к («ка»), її звуковим значенням; закріпити вимову звуків [к], [к’]; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до братів наших менших.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця з друкованими великою і малою буквами Кк, таблиця для читання складів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слухай і запам’ятовуй!

— Ти чому, сороконіжко, не виходиш грати в сніжки?

— Доки взую сорок ніг, то розтане зовсім сніг.

І. Січовик

2. Гра «Розсипанка»

На дошці — малюнки слона, сосни, сови.

Під малюнками на набірному полотні виставлені у довільному порядку букви: с, л, о, н, с, о, с, н, а, с, о, в, а.

Котик хвостиком махає,

Усі букви розсипає.

Ти ж часу, дивись, не гай,

Букви швидко позбирай.

І як правильно розставиш —

Слова швидко прочитаєш.

Учні переставляють букви і читають слова.

3. Робота в группах. Гра «Прочитай і знайди помилки»

— Прочитайте речення, записані друкованим шрифтом, проаналізуйте по­милки, допущені у них.

На сосні висіли сливи.

squirrel_400x400.jpgносила сіно.

4. Гра «Впізнай казку»

— До нас на урок завітав казковий персонаж. Він дуже полюбляв співати:

Я по засіку метений,

Я на сонці печений,

Я від діда утік, я від баби утік

І від тебе втечу!

— Здогадались, хто це?

— Назвіть героїв цієї казки.

— Як же називається казка?

5. Складання звуко-складової моделі слова колобок

— Що ви можете сказати про перший і останній звук у цьому слові?

— Назвіть його.

— Як ви гадаєте, який звук будемо вивчати на уроці?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати нову букву і звуки, які вона позначає, навчимося читати з новою буквою слова, речення і текст, а також дізнаємось про особливі слова в українській мові.

Звук [к] ми будемо вивчати

Його згадаємо не раз.

І букву, що його позначає,

Враз запам’ятає увесь клас.

Також читати будем, друзі,

Склади, слова, цікавий текст.

І скоромовку вивчим дружно,

Й моделі слів складемо теж.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Виділення звуків [к], [к′] зі слів

Відгадайте загадку.

Сто хустин собі напнула,

Кожушок вдягти забула. (Капуста)

— Виконайте повний звуковий аналіз слова капуста. Який перший звук у цьому слові?

Звук [к] — приголосний, твердий, вимовляється з перешкодою, яка створюється глибоко в горлі задньою частиною язика.

— Послухайте вірш. Про кого в ньому йдеться?

Котик лапочкою миється,

Кішка біля пічки гріється.

— Із якого звука починається слово кішка? Вимовте цей звук окремо. Схарактеризуйте його. Повторіть парами звуки [к] — [к’], відчуйте різницю у вимовлянні.

2. Аналітико-синтетичні вправи

1) Гра «Утвори склад»

— Утворіть всі можливі склади зі звуком [к].

2) Гра «Назви звуки»

— Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворили.

3) Гра «Мікрофон по колу»

— Пригадайте слова з твердим приголосним звуком [к] на початку, в середині або кінці слова.

3. Робота над чистомовкою

— Послухайте і повторіть чистомовки. Назвіть слова зі звуком [к].

Ко-ко-ко — котик випив молоко.

Ок-ок-ок — по траві повзе жучок.

Ку-ку-ку — знаєм пісеньку дзвінку.

4. Звуковий аналіз слів

— Послухайте загадки. Викладіть із фішок схеми слів-відгадок. Де в словах знаходиться звук [к]?

В житечку зеленім

Факели вогненні.

Цілий день собі горять,

З сонечком лягають спать. (Мак.)

Ось побігла буква…

Ж-ж-жух!

Це не буква,

Це був … (жук).

Фізкультхвилинка

Руки вгору підіймаєм,

А тоді їх опускаєм,

А тоді скоріш, скоріш

Тупай, тупай веселіш.

5. Ознайомлення з буквою «ка»

Два приголосні звуки [к], [к’] на письмі позначаються великою і малою літерами Кк.

Показ букви Кк (великої і малої), ознайомлення із її назвою, аналіз графіч­ної будови.

— На що схожа буква Кк?

Буква К, буква К,

ой, яка вона швидка!

Наче хлопчик, піднявши руки,

витинає гопака.

В. Гринько

6. Читання складів з вивченою буквою

На дошці — малюнок сонечка, в середині буква к («ка»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

— У якому складі ви прочитали м’який приголосний звук, чому?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 46)

1) Складання звуко-складових моделей слів: капелюшок, мишка з указанням місця положення нового звука

2) Робота зі складовою таблицею

— Назвіть звуки, які позначають букви у червоних кружечках.

— Назвіть звуки, які позначають букви в синіх кружечках.

— Прочитайте надруковані склади.

— Які склади пропущені?

Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

3) Добір слів зі спільними частинками за звуковим складом

Учні разом з вчителем пояснюють значення утворених слів.

Звертається увага на слова: колос — колосок, колосок — колоски.

4) Робота з омонімами (без уживання терміна)

5) Читання слова волошки, складання з ним речення

Фізкультхвилинка (вправа для очей)

А тепер нове завдання —

Оченятам тренування:

Раз — дивлюсь удалечінь.

(30 секунд дивитись на об’єкт удалині.)

Два — в долоньці відпочинь.

(Перевести погляд на долоньку.)

Вправа повторюється 20 разів.

2. Продовження роботи за Букварем (с. 47)

1) Читання слів у стовпчиках

2) Робота над текстом «Миколин сокіл»

а) Читання тексту вчителем

— Як звали сокола?

б) Хвилинка-цікавинка про сокола

— Сокіл – це хижий птах, який живиться птахами, гризунами, комахами. Соколи входять в число найбільш розумних птахів. Соколи поширені всюди окрім Антарктиди. Спеціально навчені, великі соколи використовуються під час соколиного полювання. У світі існує 40 видів соколів. В Україні нараховується 8 видів соколів Соколи живуть 15 — 17 років.

в) Повторне читання тексту учнями

г) Аналіз змісту тексту

— У кого був сокіл?

— На що сів сокіл?

— Знайдіть і зачитайте, як Микола кликав сокола.

— Продовжіть речення «Миколка і сокіл — ...» (друзі).

VІ. Підведення підсумків уроку

— З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?

— Дайте характеристику цим звукам.

— Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі.

— Яке слово має кілька значень?

— Що ви запам’ятали про сокола?

 

doc
Додано
31 січня 2019
Переглядів
3963
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку