Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звуки [п], [п′], буква Пп“.
Метою уроку є: закріплювати вміння учнів читати склади, слова, речення з буквою Пп («пе»), подані друкованим та рукописним шрифтами; закріплювати вміння складати звукові моделі слів; розвивати зв'язне діалогічне мовлення.
Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Українська мова
Тема: Звуки [п], [п′], буква Пп
Мета: закріплювати вміння учнів читати склади, слова, речення з буквою Пп («пе»), подані друкованим та рукописним шрифтами; закріплювати вміння складати звукові моделі слів; розвивати зв’язне діалогічне мовлення, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до дерев.
Обладнання: предметні малюнки, складова таблиця.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу
— Назвіть букви на позначення голосних звуків.
— Назвіть букви на позначення приголосних звуків.
— Яку з цих букв ми вивчили на минулому уроці?
— Які звуки вона може позначати?
— Утворіть злиття з таких звуків: [п], [и] — [пи]; [п’], [і] — [п’і]; [п], [а] — [па].
2. Гра «Впіймай слово»
— Послухайте вірш.
Вранці тато з магазину
Приніс дітям пластиліну.
Здивувалася Поліна:
— І нащо мені ця глина?...
Пластилін пом’яв Павлусь,
До сестрички посміхнувсь —
І в руках у нього виник,
Мов живий, червоний... (півник).
— Назвіть слова зі звуками [п], [п’], вкажіть їх позицію у слові.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова півник.
3. Робота над загадками
— Відгадайте загадки.
Бджоли прилітають,
З квітів мед збирають.
На початку літа
Зацвітає... (липа).
— Якому місяцю липа дала своє ім’я? (Липень)
— Про яке свято, що відзначають у цьому місяці, ми читали?
Затишна моя хатинка —
Непомітна павутинка,
Гляньте, скільки ниточок!
А господар... (павучок).
Мов червоний ніс,
На городі зріс.
В борщику скупався,
У роті заховався,
Язик припік
Та й утік! (Перець)
— Знайдіть звукову схему до кожного слова-відгадки. Які слова мають однакові схеми?
— Складіть речення зі словами перець, павучок, липень.
4. Робота над чистомовкою
— А тепер промовте чистомовку.
Па-па-па — зацвіла липа.
Пи-пи-пи — бджоли мед беруть із липи.
Пу-пу-пу — візьмемо сапу.
Пі-пі-пі — завилися миші у копі.
Ип-ип-ип — півник наш охрип.
Іп-іп-іп — закипів окріп.
5. Робота за складовою таблицею
— Прочитайте склади за схемою.
р
н
м а
л
п
р
н
м і
л
п
лв
кл
мн и
сл
пр
лв
кл
мн о
сл
пр
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми будемо читати склади, слова, речення з вивченою буквою. Попрацюємо над виразним читанням речень, складанням діалогів. Поміркуємо над вчинком головного героя тексту, який прочитаємо на уроці.
IV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
1. Робота зі складовою таблицею
— Прочитайте записані склади.
— Які склади пропущено?
Читання складів горизонтально, вертикально з нарощуванням темпу.
2. Робота над пірамідою слів
ма к
к лас
ми ска
ві кно
ра ма
но ра
пі на
Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
3. Робота за Букварем (с. 52–53)
1) Читання слів писав, списав, написав
— Що цікавого ви помітили в цих словах?
2) Читання речень
— Які слова писали Пилип і Панас?
— Що написала Поліна?
— Чому слова Поліна, Панас, Пилип написані з великої літери?
3) Робота над текстом «Сливи»
а) Словникова робота
Читання слів за променеподібною таблицею, слів у колонці.
б) Читання тексту вчителем
— Про кого цей текст?
в) Повторне читання тексту учнями
г) Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання
— У кого була повна миска слив?
— Яке слово у тексті пропущено?
— У кого був кошик?
— Зачитайте, що зробив Павлик?
— Проаналізуйте вчинок хлопчика.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
4) Робота в парах
Складання діалогу між Поліною і Павликом.
5) Розглядання малюнка на с. 53, складання речень до нього, побудова графічних моделей
6) Читання речень, поданих рукописним шрифтом
— Прочитайте питальне речення.
— Дайте відповідь на нього.
— Складіть речення.
Сливи сині, а калина... (червона).
V. Підведення підсумків уроку
— Наш урок завершується. Чи цікавим він був?
— Які завдання вам сподобалися? Які викликали труднощі?
— Що спільного у словах Пилип, Панас, Павлик, Полінка?
— Пригадайте слова зі звуками [п], [п’].
— Що означає вислів бережливе ставлення до дерев?