Тема: Дієслово як частина мови. Повторення вивченого.
Мета: повторити вивчене про дієслово, формувати правильні правописні вміння і навички, збагачувати словниковий запас, розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів, виховувати культуру писемного мовлення.
Розробка уроку з української мови
на тему:
Розробила: Строкань Наталія Олегівна
вчитель початкових класів
Вознесенської загальноосвітньої школи I-III ступенів
Мелітопольської районної ради Запорізької області
Тема: Дієслово як частина мови. Повторення вивченого.
Мета: повторити вивчене про дієслово, формувати правильні правописні вміння і навички, збагачувати словниковий запас, розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів, виховувати культуру писемного мовлення.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки з різнорівневими завданнями.
Хід уроку
І Організація класу.
До нас завітали гості, привітайтесь. Сядьте дівчатка, хлопчики.
Закінчилася перерва
Продзвенів чаклун-дзвінок
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
Ви у мене – молодці –
Мови рідної знавці!
Ви – найкращі, ви – активні, ви – слухяні, ви – розумні, я люблю вас!
Працювати будемо під таким девізом:
Самостійно будем працювати,
Помилок не буде – факт!
І уважно мудрувати,
Щоб вийшов добрий результат!
ІІ Актуалізація опорних знань.
Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота. (давайте згадаємо правило коли ми пишемо).
1. Каліграфічна хвилинка.
2. Словниковий диктант.
Давайте напишемо словниковий диктант. (Солов'їний, хом’як, м'який, дерев'яний, під’їзд, в’юн, б'є.)
3. Перевірка
Як ви записали ці слова? (з апострофом)
Коли ставиться апостроф? апостроф ставиться перед я, ю, є, ї, коли попередній приголосний вимовляється твердо).
До яких частин мови належить записані слова?(іменник, прикметник)
Що таке іменник, на які питання відповідає?
Що таке прикметник, на які питання відповідає?
4. Робота по варіантах.
І в. підкресліть іменники, ІІ в. підкресліть прикметники.
Перевірка
Зачитайте групи слів.
Яке слово зайве? (дієслово)
Дію виконати може, І в роботі допоможе,
Треба з ним завжди дружити,
З ним нам веселіше жити.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про дієслово, та роль дієслів у реченні)
Мета уроку: Поглибити знання про дієслово. Формувати уміння розпізнавати дієслова. Розвивати творчі здібності.
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота з деформованим текстом.
Увага на екран. Перед вами текст. Чого не вистачає в тексті?
Самостійно доберіть потрібні слова з довідки і запишіть текст. Працюйте.
Перевірка
Пригадайте, що ми знаємо про дієслово.
На які питання відповідає? Яким є членом речення?
В ролі чого виступає в реченні? (приклад)
2. Вивчення правила.
Відкрийте підручник на с. 134, знайшли правило.
Зараз попрацюємо в парах, вивчіть правило і розкажіть сусіду по парті.
Отже, одне д.з. ви вже майже виконали – вивчили правило.
Фізхвилинка
Ми чудово попрацювали, і настав час відпочити.
Я називатиму дієслова, а ви зображуйте те, що вони означають.
Посміхнутись, присідати, тремтіти, стрибати, літати, співати, плавати, танцювати, шепотіти, плескати, слухати.
3. Вправа на розпізнавання завершеної і незавершеної дії.
Робота зі словосполученнями. (усно).
Увага на екран, прочитайте словосполучення.
З'ясуємо, на які питання відповідають дієслова.
Чи не виникло у вас запитання, чому до одних дієслів ми ставимо питання що робити, а до інших – що зробити?
А дізнатись, чому це так, нам допоможе правило на с. 135, прочитайте його.
Отже, дієслова, які виражають завершену дію на які питання відповідають?
Які виражають незавершену дію, на які питання відповідають?
Увага на екран, повернемось до наших словосполучень, і з'ясуємо, яку дію мають дієслова, завершену чи незавершену.
4. Робота з підручником.
Знайдіть в підручнику впр. 304.
Самостійно прочитайте вірш.
послухайте, я прочитаю
Про що йдеться в вірші?
Якої пори року відбувається подія?
Чому ви так вирішили?
Розглянемо перше речення, в яких словах пропущено літери? Кленовий, яку букву пишемо,?, яке перевірне слово?(клен), листочок, яку букву пишемо,?, яке перевірне слово?(листячко)
Спишіть перше речення, вставляючи потрібні букви,підкресліть дієслова, що виражають незавершену дію.
(диференціація) (Взаємоперевірка)
Обміняйтесь зошитами з сусідом, перевірте правильність виконання роботи.
Які дієслова підкреслили?
Скажіть, який час мають підкреслені дієслова?
(Відкрию секрет, дієслова теперішнього часу мають тільки незавершену дію),
(А дієслова в неозначеній формі, а також у минулому часі, і в майбутньому часі, можуть виражати і завершену і незавершену дію).
5. Робота з прислів’ями.
Увага на екран.
Вам потрібно відновити одне з двох прислів’їв на вибір, і записати в зошит. Червоне – складніше, зелене легше відновити. Оберіть, яке будете відновлювати і запишіть.
(Перевірка)
Знайдіть дієслова, Яку жію виражає дієслово здоженеш?(зав.)
6. Цікавинка
Я хочу довести до відома цікавинку про дієслово. (читаю)
7. Гра «Я тобі – ти мені».
Я називаю іменники, а ви утворіть від них дієслова.
8. Гра оплесками впіймайте дієслово.
Коли почуєте дієслово, плескайте в долоні (хто більше напише дієслів за 1 хв.)
V. Підсумок уроку
Ось і підходить до кінця наш урок.
Над якою темою працювали?
Що означає дієслово?
На які питання відповідає?
Яку дію можуть виражати дієслова? А в теперішньому часі?
Про яку цікавинку дізнались?
Сьогодні на уроці всі добре попрацювали, і отримуєте гарні оцінки?
Ви у мене – молодці –
Мови рідної знавці!
Ви – найкращі, ви – активні, ви – слухняні, ви – розумні, я люблю вас!
Домашнє завдання.
Відкрийте щоденники, запишіть домашнє завдання
С. 135, впр. 305, правило с. 134. Дібрати вірш про прихід весни.
Встаньте всі. Посміхніться мені, один одному, нашим гостям, скажіть їм до побачення!