Зарубіжна література 5 клас
Тема: «Життя – це просто дивна казка»
Елеонор Портер. «Полліанна».
Ідея радості життя й відкриття світу у творі
Мета:
-
узагальнити знання учнів про твір, його ідейно-художні особливості, естетичну цінність;
-
розвивати мовлення учнів, позитивне мислення, читацьку пам’ять, уміння висловлювати та аргументувати власну точку зору;
-
виховувати доброзичливість, взаєморозуміння та взаємоповагу.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок
Обладнання: ілюстрації, гімн Європейського союзу, уривки з фільму
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та мети уроку.
Учитель:
Ось і перегорнута остання сторінка книги Елеонор Портер «Полліанна». Ви вже знаєте, що в сучасній англійській мові слово «Полліанна» вживається дуже широко. Воно означає щиру й веселу людину, невиправного оптиміста. Варто лише знайти щось радісне навіть у найприкрішій ситуації, і тоді наше життя наче ліхтарики, осяють щирі усмішки, а головне – навколо нас зміниться весь світ. Дуже добре, якби прочитана книжка про Полліанну допомогла нам змінити своє життя на краще, навчила не лише брати добро, душевне тепло, а й дарувати його іншим людям. Послухайте притчу і спробуйте взяти у своє життя мудрість, яку вона дарує.
Читання учителем притчі «Образи й радості»
-
Як ви зрозуміли слова «писати образи на піску» й «висікати радощі на камені»?
ІІ. Формування вмінь і навичок
Учитель:
«Гра в радість», про яку ми сьогодні будемо говорити – це геніальна знахідка, відкриття письменниці Елеонор Портер. Цей роман приніс їй славу і всесвітнє визнання. Роман було перевидано за життя письменниці 47 разів, має більше мільйона примірників, його перекладено багатьма мовами світу, знято фільми, а в театрах відбуваються вистави, були створені в Америці «Клуби Полліанни», а в Росії була створена навіть «Партія радості» (кадри з фільму).
Чому такий шалений успіх? Мабуть тому, щоб знаходити радість в дуже неприємних речах, складних обставинах – це дуже непросто. А хто зуміє це робити – щасливий. Отже, «рецепти радості» від Полліанни сьогодні на уроці.
Згадаємо нашу героїню
-
Хто така Полліанна? Що ви дізналися про неї та її життя?
-
Чи такою ви її уявляєте? Знайдіть опис її портрету (зачитати)
Інсценівка епізоду зустрічі Полліанни на вокзалі
-
Яке враження справила на вас дівчинка Полліанна?
-
З якими словами Полліанна вперше звернулася до Ненсі ( Я така рада….)? Чим вони зумовлені?
-
Як повелася дівчинка, дізнавшись, що вона помилилася, прийнявши служницю за свою тітку? (знайдіть рядки в тексті)
-
Про які подробиці свого життя розповідає Полліанна? Чи скаржиться дівчина?
-
Як дівчина ставиться до тітоньки Поллі? Чого вона очікує від переїзду? Якою була їх зустріч?
-
Яким було враження від кімнати?
-
Чому раділа Полліанна не побачивши в кімнаті дзеркала?
-
Чому раділа Полліанна не побачивши в кімнаті килимів, картин про які мріяла?
Вчитель:
Ви любите отримувати на свята подарунки?
Так подарунки люблять всі.
-
Давайте згадаємо, що сподівалася отримати із благодійної допомоги дівчинка, а що отримала?
-
Який випадок спонукав батька Полліанни вигадати для неї «гру в радість»?
Інсценування «Гра в радість»
-
Чому Ненсі вирішила грати разом з Полліанною?
-
Кого ще залучила Полліанна до своєї гри?
-
Як ця «гра» змінила мешканців міста?
-
Чи подобається вам «гра в радість»? Поясніть своє ставлення до неї.
Отже, ми теж спробуємо «пограти в радість»
Творча робота в групах Весна, Літо, Осінь, Зима
-
З чарівної торбинки представники груп беруть по два предмети, порадившись, пояснюють кому з героїв їх можна порекомендувати як ліки проти негараздів і пояснити рекомендації
-
Крем проти ластовиння (Полліанна)
-
Троянда (тітка Поллі)
-
Стетоскоп (лікар Чилтон)
-
Будинок (Джимм)
-
Нитки, спиці для в’язання (міссіс Сноу)
-
Дитяча книжка (Джон Пендилтон)
-
Бейджик з написом «Пишаюсь добрим ім’ям» (Ненсі)
-
Біблія з закладкою «Радійте всі» (священник Пол Форд)
-
Прописати ліки від удаваних негараздів (витягнути карточку)
-
Ластовиння
-
Заняття, навчання, турботи, праця
-
Не подобається своє ім’я
-
Самотність
-
Знайти привід для радості
-
Ваша подруга розповіла іншим вашу таємницю
-
Ваш щоденник, який ви заховали знайшли батьки
-
Ваших батьків викликає директор школи для бесіди
-
Збиралися відпочити на природі, але цілий день іде дощ.
-
Намалюйте від портрета Полліанни промені, виберіть самі колір олівців. Поясніть вибір
-
Асоціативний диктант. Які риси характеру притаманні дівчинці. (вибрати потрібне)
-
Чи красива дівчина Полліанна? В чому її краса?
Робота з проблемними питаннями
-
Що на вашу думку, можна вважити найтяжчим випробуванням у долі людини?
-
Що пропонує в таких випадках Полліанна?
-
Як закінчується роман Елеонор Портер «Полліанна»?
-
Чи згодні ви з думками Полліанни і як ви їх розумієте:
-
«Людина схожа на мушлю, треба тільки відкрити її, а там в середині доброта»
-
«Треба вміти радіти, бо в кожної людини є для цього всі можливості»
-
Як ви думаєте, чи можна навчи и людей радіти життю?
-
Що потрібно для того, щоб навчитися радіти життю і вміти радувати інших?
Виразне читання вірша «До радості»
Вчитель:
Такі слова взяті для з гімну Євросоюзу. Це свідчить про те, що загальна тенденція розвитку світової цивілізації спрямована на реалізацію людиною її прагнення до щастя, гармонії та радості в цьому, нажаль, досить короткочасному людському житті.
Звучить гімн Євросоюзу
ІІІ. Підведення підсумків
Що треба для того, щоб почувати себе щасливим?
-
Пам’ятати, що в житті бувають не тільки лише неприємності
-
Вірити в те, що за неприємними моментами слідують приємні
-
Пам’ятати, що щастя будується своїми руками, не треба чекати подарунків
-
Приносити радість людям
Закінчити речення: щаслива людина та що…..
Учитель:
Сподіваюсь, що цей урок був корисним, ви всі навчились «грі в радість» і цієї гри навчите інших, будете приносити радість людям, а значить бути щасливими. Подумайте, як би змінилося наше місто, країна, планета, якби в ньому жила Полліанна, або багато таких Полліанн. Тож будьте всі радісними і щасливими.