Нестандартна цікава розробка на тему "Жіночі образи в творчості Тараса Шевченка" (за поемами "Катерина", "Наймичка", "Марія") у форматі телепередачі "Стосується кожного". Урок можна використати як узагальнення після вивчених творів.
Тема. Жіночі образи в поемах Т. Г. Шевченка «Катерина», «Наймичка», «Марія».
Мета: домогтися усвідомлення учнями змісту поем, у яких порушено проблему покритки і материнства; розкрити сюжет і образи поеми через соціальний конфлікт; показати трагізм долі покритки у 19 ст., жертовну любов жінки – матері до своєї дитини; формувати ключові компетентності: комунікативну, інформаційну, соціальну, продуктивної творчої діяльності, здоров’язберігаючу. Розвивати культуру зв’язного мовлення, пам'ять, спостережливість, творчі здібності, вміння логічно і критично мислити, грамотно висловлювати власні думки, почуття; робити ґрунтовні й виважені висновки.
Виховувати доброту, милосердя, співчуття до знедолених, почуття відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань. Урок-телепередача «Стосується кожного».
Обладнання: плакат до уроку, збірка «Кобзар», тексти поем, ІКТ, вислови видатних людей про матір.
Методи, прийоми, форми роботи: індивідуальна робота, бесіда, виразне читання, «Незакінчені речення», рольова гра «Я - герой твору», «Діаграма Вена», «Займи позицію», «Дискусійна трибуна»
Випереджальне завдання: ознайомитися зі змістом поем Тараса Шевченка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
- Доброго дня! Привітайте наших гостей.
- Сподіваюся, ми з вами будемо гарно працювати, а для цього вам треба слухати уважно, працювати - старанно, відповідати - думаючи. Бажаю Вам успіху!
II. Мотивація навчальної діяльності.
1-й слайд, під музику.
Читаю напам'ять.
Життя мов ріка, що тече без упину.
Епохи, століття проходять повз нас.
Неначе роману гортаєм сторінки
Міняються люди, міняється час.
Міняється все, не міняється жінка –
Красива і добра, сувора й сумна.
Вона - особистість, вона наче зірка,
Що поглядом всіх спопеля.
ІІІ. Підготовка до сприймання навчального матеріалу.
Вмикаю музику на 1 слайді.
На дошці читаю тему, учні записують у зошит число, вид роботи, тему.
А головне – висловлюйте власну думку, ви на це маєте право!
Слайд 2. Перевірка
Вправа на співставлення «Повторення термі-
нів».
Отже, а зараз на нас чекає три історії – три долі.
ІV. Сприймання навчального матеріалу.
Слайд 3. Заставка до телепередачі
«ЦІНА ГАНЬБИ. УРОК НА ВСЕ ЖИТТЯ».
Проблемні питання.
На ці питання ми з вами зараз отримаємо відповіді.
До нас завітав лісоруб, що знайшов дитину холодного зимового вечора на шляху. Послухаємо його історію.
Лісоруб. (У ролі лісоруба хлопець, який говорить від 1-ї особи).
Наші журналісти розшукали Івася, сина Катерини, давайте послухаємо його.
Івась. (У ролі Івася хлопець, який говорить від 1-ї особи).
Учні повертаються на місця.
Учитель.
Не слухала Катерина ні батька, ні неньки,
Покохала москалика, як знало серденько.
Не дві ночі карі очі любо цілувала,
Поки слава на все село недобрая стала.
Односельці розказували, що …
…Що москалі вертаються та в неї ночують.
Нехай гине ледача дитина, коли не зуміла себе шанувати.
? Чому так жорстоко повелися батьки з дочкою після народження москалевого сина? Яка історія Катерини? Про це розкажуть найкраще батьки жінки. Наші журналісти зустрілися з ними, дивімось на екран. Відео 2. Розмова з батьками.
(Двоє учнів озвучують за батьків, виразно читають).
Мати. (2 розділ)
Що весілля, доню моя?
А де ж твоя пара?
Де світилки з друженьками,
Старости, бояре?
В Московщині, доню моя!
Іди ж їх шукати,
Та не кажи добрим людям,
Що є в тебе мати.
Проклятий час-годинонька,
Що ти народилась!
Якби знала, до схід сонця
Була б утопила…
Батько.
Чого ждеш, небого? (пауза)
Нехай тебе Бог прощає
Та добрії люди.
Обговорення експертів. - Дайте свої поради у цій ситуації. Відповіді учнів.
Учитель-ведучий. (Підсумок). Дійсно, частіше ми засуджуємо тих людей, які потребують нашої допомоги.
? Чи тільки одна Катерина винна у тій ситуації, що сталася з нею? А коханий москалик не буде звітувати перед Богом за свій гріх – обман?
Відео. Обговорення.
Отже, яка ціна ганьби? Катерина – жертва обставин чи дітовбивця?
Експерти. (Діти висловлюють свої думки)
2. Звучить заставка.
- А зараз на нас чекає друга історія – історія Ганни із поеми «Наймичка».
ТАЄМНИЦЯ ВСЬОГО ЖИТТЯ. ЧИ ВАРТО ТАК ДОВГО МОВЧАТИ?
Розберемось, чи може син пробачити матері її таємницю життя?
Катерина. (Від 1-ї особи говорить про Ганну, дає характеристику).
Марко. (Від 1-ї особи говорить про матір).
Питання експертам.
? Чи мала право так довго мовчати Ганна? Оправдовуєте чи засуджуєте Ганну?
? Чому Ганна, як і Катерина, не вернулася до батьків з дитиною?
Відповіді учнів-експертів.
Підсумок учителя. Отже, народна мораль була жорстока. І дівчата-покритки боялись засудження, зневаження в суспільстві.
__________________________________________________________________
3. Заставка музична. Під музику вчитель розказує і ставить проблемне питання.
«Життя в ім'я Сина. Це під силу кожному?»
Учитель. Це жінка-матір, чия любов не знає перешкод, чиєю груддю вигодуваний той, що врятував людство від зла.
Вихід Йосипа. Від 1-ї особи розповідає історію Марії.
Вправа «Фотоапарат»
Слово експертам.
? На які жертви пішла Марія заради сина? Як називається така любов?
(Жертовна любов. ЇЇ життя повністю належало сину).
? То чи під силу кожній жінці жити так, як Марія.
Хвилинка релаксу. Жінка-мати дарує дитині життя, а природа-мати – перші весняні квіти. Перепочиньте, щоб набратись сил для подальшої роботи.
V. Застосування набутих знань.
1. Розглянемо діаграму Вена, знайдемо спільне і відмінне для цих трьох жіночих образів. На перетині кіл впишемо спільне. Окремо в кожному колі впишемо відмінне для кожного образу.
? Отже, чи еволюціонує жіночий образ у творчості Шевченка?
? Яка героїня вам симпатизує?
Жіноче щастя = дитина+ кохання +сім'я…
3.Тестування. Взаємоперевірка. Виставлення оцінок.
- Зробіть тест, за кожну правильну відповідь отримаєте 1 бал.
А) К. Брюллову
Б) Є. Гребінці
В) І. Сошенку
Г) В. Жуковському
2. У творі «Катерина» Т. Шевченко порушує проблему
А) жінки-кріпачки
Б) жінки-покритки
В) жінки-наймички
Г) жінки-жебрачки
3. Рік написання поеми “Катерина”
А) 1838
Б) 1845
В) 1859
Г) 1861
4. Трохим, Настя, Марко – герої поеми
А) «Катерина»
Б) «Наймичка»
В) «Марія»
Г) «Тополя»
5. Який жіночий образ еволюціонує , проявляє найвищий ступінь любові до дитини
А) «Катерина»
Б) «Наймичка»
В) «Марія»
Г) «Кавказ»
6. З приводу чого зажурились батьки Катерини
А) неврожаєм
Б) її хворобою
В) непорозумінням із сусідами
Г) відсутністю чоловіка в дочки
7. Через що милий полишив Катерину
А) москаль вирушив у похід до Туреччини
Б) вона йому набридла
В) на цьому наполягли батьки
Г) бо вона народила дитину
8. Яка з поем написана Шевченком у ранній період творчості?
А) «Катерина»
Б) «Наймичка»
В) «Марія»
9. Що символізують сини у творах?
А) нещастя, біль
Б) майбутнє, добро
В) бідність
10. До якої лексичної групи належать слова псалом, упованіє, пречистая?
А) діалектизми
Б) біблеїзми
В) неологізми
11. Новим елементом композиції поем Т. Шевченка є
А) ліричні відступи
Б) звертання
В) художні засоби
Г) своєрідна побудова строф
12. Тип зображення у поемі «Катерина»
А) романтичний
Б) реалістичний
В) символістський
Г) міфологічний
VІ. Оцінювання.
VІІ. Підсумки уроку.
Вправа «Незакінчене речення».
VІІІ. Домашнє завдання.
1