Розробка відкритого уроку "Інтонація та імпровізація" 3 клас

Про матеріал
Розробка відкритого уроку "Інтонація та імпровізація" 3 клас. В розробці представлені всі види музичної діяльності. Дидактичний матеріал, ілюстрації.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

План - конспект відкритого уроку з музичного мистецтва

на тему  «Інтонація та імпровізація»

3 клас

 

 

 

 

                                                       Підготувала

                               вчитель музичного мистецтва

                                     Калинівської ЗОШ І – ІІ ступенів

        Сільченко Ксенія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 рік

Відкритий урок з музики у 3 класі

11.12.2019 рік

Тема чверті: Інтонація.

Тема уроку: Інтонація та імпровізація.

Мета:

Вміти почути інтонацію в музичних творах.

Продовжити давати уявлення про інтонацію та імпровізацію.  

 Навчальна:

• введення понять «елегія», муз.інструмент віолончель, нота  «ля»

• на основі емоційного сприйняття музики (слухання, пластичне інтонування) показати виражальні та зображальні можливості  інтонації

• закріплення знань про засоби музичної виразності, активна практика

Розвиваюча:

• розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

• розвивати творчі здібності дітей.

Виховна:

• виховувати дбайливе ставлення одне до одного;

• виховувати ставлення до малого і звичного, як до важливого;

• виховувати слухацьку і виконавську культуру учнів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання    Підручник: Аристова’’Музичне мистецтво’’.

                          ТЗН:    комп,ютер, проектор,екран, фортепіано, дитячі музичні інструменти; сопілка.

                          Музичний матеріал: Жуль Массне «Елегія»; щедрівка  

« Павочка ходить», українська колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю», українська народна щедрівка «Щедрик,щедрик,щедрівочка».

 

                          Відеоматеріали: відео « новорічна фізкультхвилинка»,

 

 

                           Наочність:         презентація до теми, портрет композитора                                           

                                           Ж.Массне; картка- ілюстрація музичного                                  

                                           інструмента- віолончель; ілюстрації   

                                           («Імпровізація», «Інтонація»); плакат з 

                                           віршем «Про нотку «ЛЯ» ; лист від феї  

                                           Імпровізації;лепбук «Засоби музичної 

                                           виразності»; картка – ілюстрація клавіатури 

                                           фортепіано; картки для оцінювання.

 

ПЛАН  УРОКА.

 

  1. Організаційний  – вхід учнів  до класу, музичне привітання.
  2. Актуалізація опорних знань учнів.

ІІІ. Основна частина. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

IV. Слухання музики.

  1. Бесіда.
  2. Слухання музичного твору Ж.Массне «Елегія».Аналіз твору.

 V.   Фізкультхвилинка.

     VI.   Вокально-хорова робота:

  1. Розспівування: фонопедичні вправи, поспівка.
  2. Вступна бесіда. Гра на сопілці української народної щедрівки  «Щедрик, щедрик,щедрівочка». Слухання пісні «Павочка ходить».
  3. Розучування пісні.
  4. Інсценізація пісні ’’Добрий вечір тобі, пане господарю’’.

VII. Нотна грамота.

VIII.Гра на шумових інструментах: творче завдання. Імпровізація.            

IX.   Підсумок урока. Оцінювання учнів.

X.  Музичне прощання: вихід учнів з класу.

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вхід під звучання української народної щедрівки «Павочка ходить».

Музичне привітання.

Дзень-дзелень, дзвенить дзвінок,

Вже почався в нас урок.

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів.

 

Любі діти, на попередніх уроках ми з вами познайомилися з чарівною феєю та її помічниками. Також ви дізналися, що музика може зображувати різні рухи, картини природи, передавати настрій і почуття людини.

 Тож давайте пригадаємо, що таке:

  • Інтонація (це один із найважливіших засобів виразності розмовної та музичної мови);
  • Які бувають інтонації (жартівливі та сумні, виражально-зображальні, ритмічні); Як ви розумієте виражальна інтонація і зображальна?

Молодці. Я рада, що ви добре все запам’ятали.

Які помічники допомагають допомагають феї інтонації бути яскаравою? Назвіть мені і охарактеризуйте, будь ласка, помічників феї Інтонації (темп, тембр, ритм, мелодія, регістр, динаміка, лад). Тож запам’ятайте, що темп, тембр, ритм, мелодія, регістр, динаміка, лад – це основні елементи музичної мови, які надають їй виразності.

ІІІ. Основна частина. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, на вашу адресу надійшов лист від однієї чарівної феї. Вам цікаво дізнатися хто вона? Тож давайте відкриємо листа і зачитаємо його.

Я дуже люблю несподіванки! Коли фея Інтонація наспівує якийсь мотив, я можу відразу вигадати його продовження. Для цього мені не потрібно довго міркувати, адже все роблю без попередньої підготовки. Я створюю мелодії під час співу чи гри на інструменті. Іноді навіть не знаю, якою саме буде музика та як вона завершиться.

Як ви вважаєте – хто це? ( відповіді учнів )

Ну що ж, час знайомитися ще з однією феєю з країни Музики – Імпровізацією. Імпровізація - це створення музики, танцю, віршів миттєво, на ходу.

Імпровізація буває вокальною, інструментальною, ритмічною. Тобто ми можемо з вами імпровізувати під час співів, танців та гри на музичних інструментів. Ось сьогодні ми будемо з вами вчитись імпровізувати.

  1. Слухання музики.

Бесіда.

Даний твір був написаний французьким композитором Жуль Массне. http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/4/82/521/82521969_large_4000491_massne.jpg

        Композитор, пишучи цей твір, мабуть так як і наші діти, зімпровізував свій стан душі, настрій, втілюючи його в нотах.

Аналіз твору.

Прослухайте уважно і скажіть, який характер цього твору ?

  • Допоможіть чарівнику підібрати вірні слова, які характеризують прослуханий твір;

  (діти на дошці клеють на картинку характеристику)

-Якою була інтонація в цьому творі? (Сумна)

Даний твір композитор назвав «Елегія».

Елегія - сумний ліричний музичний твір задумливого, журливого характеру

   Спочатку, «Елегія» була написана для фортепіано, але згодом, Ж. Массне перетворив цей твір для неперевершеного інструменту. А саме якого відгадайте самі

Ну й велика оця скрипка

 — Не можна відвести очей.

 Звук низький, баритональний.

Це і є..

(ВІОЛОНЧЕЛЬ)

 

http://dreamworlds.ru/uploads/posts/2011-07/thumbs/1311883022_a_cello_suite_by_azurecorsair.jpgВіолонче́ль — струнний смичковий музичний інструмент, що за формою нагадує скрипку, але більший за розміром.

Звучання віолончелі нагадує низький людський голос.

     Музиканта, що грає на віолончелі називають віолончелістом, який ставить віолончель на спеціальну ніжку.

Давайте зараз зімпровізуємо гру на віолончелі слухаючи твір Жуля Массне.

(імпровізують)

  • Молодці дуже добре!

 

V.   Фізкультхвилинка.

- Я бачу,що ви вже заморились,то пропоную відпочити. Я запросила до нас на урок лікаря, який перевірить і підлікує. Будь ласка всі встаньте.

 ( Проводить дитина у халаті та шапочці лікаря ).

Всі дихайте. Не дихайте.

Все гаразд. Відпочивайте.

Дружно руки підіймайте.

Нахиліться. Розігніться.

Станьте прямо. Усміхніться.

Відео «Новорічна фізкультхвилинка».

-Сідайте.

 

     VI.   Вокально-хорова робота:

  1. Розспівування: фонопедичні вправи, поспівка.

              Хочу запропонувати вам ще поімпровізувати.

Уявіть, що ви композитор. Вам потрібно створити  власну пісеньку, намагаючись передати свої емоції. Слова у вас є, а от мелодію придумайте.

 

1. Біля озера щодня

жаба бавить жабеня,

обіймає лапкою

називає жабкою!

 

Вступна бесіда. Гра на сопілці української народної щедрівки  «Щедрик, щедрик,щедрівочка». Слухання пісні «Павочка ходить».

За вікном зима. Саме вона дарує нам чудові свята. Яка зимова пісня вам найбільше запам’яталася з минулого року?

(граю на сопілці «Щедрик,щедрик,щедрівочка»)

  • Вам відома ця мелодія?(відповідь). Ця пісня відноситься до циклу календарно – обрядових пісень, а саме колядки і щедрівки. Виконується вона під час новорічних свят таких як: різдво, старий новий рік.

У нашої феї Імпровізації є улюблена пташечка. Це чарівна павочка.

  • Хтось знає цю пташку?
  • Як вона виглядає? http://img-fotki.yandex.ru/get/5211/lenka-art.7c/0_6680a_ef9962c9_XL


Слухання пісні «Павочка ходить»:

  • Про що йдеться в пісні?
  • Яку інтонацію має пісня?

-Давайте феї зробимо сюрприз і вивчимо пісеньку «Павочка ходить».

Але перед тим , як ми почнемо розучувати ми повинні що зробити?

(розспіватися). Правильно. Давайте виконаємо деякі вправи, так як в нас на дворі зима, в вас на столі лежать сніжиночки, візміть їх у долоньки, слухайте уважно і виконуйте  вправу.

Фонопедична вправа «Взимку»

 Сніжинка разом зі своїми сестрами солодко спала в сніговій хмарі. (діти роблять на звук «ш» коливання вверх, вниз)

Прилетів холодний північний вітер і завив, (гліссандо на звук «у» знизу вверх)

Потряс, поштовхав хмару. (тр-р-р в низькому регістрі)

Посипалися з хмари на землю сніжинки, (ой-ой-ой, низхідний рух)

Зібралися на землі великі кучугури. (на звук «а» то посилюючи звучання, то затихаючи)

3. Розучування пісні.

001.jpg

(відхлопування тексту, дикція,текст)

Молодці!

 

  1. Інсценізація пісні ’’Добрий вечір тобі, пане господарю’’.

А зараз пропоную виконати  колядку,  яку ми вивчили на тому уроці.

Виконання в костюмах колядки «Добрий вечір тобі, пане господарю»

VII. Нотна грамота.

Сьогодні ми продовжуємо вивчати ноти. Давайте познайомимось ще з наступною однією нотою. Це шоста нота - нота «ЛЯ». Вона знаходиться між другою і третьою лінійкою. Ось так вона звучить (граю на фано)

http://image.jeuxvideo.com/imd/m/MusiqueMusic.jpg

Між другою та третьою –

Весела нотка «Ля»,

Співає пісню радісну –

Всіх в танці закружля!

  • Перед вами лежить клавіатура і металофон, знайдіть будь ласка на металофоні та зіграйте ноту «ля».
  • Давайте пригадаємо скільки нот в звукоряді? На чому вони розташовані? Хто їх очолює? Давайте заспіваємо гаму до-мажор.

(співають)

VIII.Гра на шумових інструментах: творче завдання. Імпровізація.            

  • А тепер будь ласка перша парта зіграйте на металофоні гаму до мажор.

(грають)

-Зараз увага! В мене є фішки, кожному я  покладу їх на металофон на ноти ре-фа-ля, три звуки. Вам завдання, зімпровізуйте мелодію з цих трьох звуків.

(імпровізують)

IX.   Підсумок урока. Оцінювання учнів.

Сьогодні, ми гарно попрацювали. Тож давайте зробимо невеличкий підсумок нашого уроку.

  • З ким ми познайомилися на уроці?
  • Так що ж таке «імпровізація»?
  • З яким музичним інструментом ми сьогодні познайомилися?
  • Де розташована на нотному стані нота ЛЯ?

 

 Діти, які були найактивнішими отримують ось такі сніжиночки з написами, дітки які слабенько працювали отримують ось такі.

 

X.  Музичне прощання: вихід учнів з класу.

- А зараз музичне прощання. Підвелися всі.

До побачення! До побачення!

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Перещук Катя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
8 грудня 2019
Переглядів
2499
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку