Урок-подорож в 3 класі І семестрі
Тема семестру: «Основні властивості музики: пісенність, танцювальність, маршовість»
Тема уроку: «Зустріч музичних жанрів»
Мета: Закріпити уявлення учнів про пісенність, танцювальність та маршовість як властивостей музики. Вміти виділяти основні риси пісенності, танцювальності та маршовості в музиці.
Завдання:
Навчальні: вчити дітей аналізувати музичні твори, знати музичні якості, вміти виділяти їх в музиці, знати їх особливості; засвоїти поняття «симфонія», «рондо», «прелюдія», «сюїта», «Лад», «темп», «регістр», «динаміка», «опера», «балет»;
Розвиваючі: сприяти активному розвитку музичних здібностей, засвоєнню теоретичного матеріалу; розвивати творчі здібності учнів, навички сприймання музичного твору, добиватися виразності виконання фраз у пісні;
Виховні: виховувати любов до музики, класичних творів, музичних інструментів.
ТЗН: ноутбук.
Наочність: портрети композиторів, музичні інструменти, картки з назвами особливостей музики, музичне лото з зображенням композиторів та їх музичних творів.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Хід уроку:
Діти входять до класу під музику.
1. Музичне привітання.
- Подивіться, діти, хто завітав сьогодні до нас у гості!
До зали заходять три королеви – особливості музики та співають кожна свою пісеньку.
Королева Пісенність:
Якщо музика лунає
Дуже лагідна та ніжна.
Знайте, діти, це – пісенність
Її музика чарівна!
Королева Танцювальність:
Якщо музика ритмічна,
Дуже жвава, динамічна.
Танцювальність це лунає –
Краще музики немає!
Королева Маршовість:
Під мою ходу ритмічну
Йдуть солдати на парад.
Маршовість лунає міцно,
Марширують всі підряд!
Королева Пісенність:
- Доброго дня, діти! Ми сьогодні завітали до вас у гості щоб подивитись, як ви багато знаєте про музику, гарно співаєте та граєте! Я пропоную вам завітати до чудової країни Музики! Подорожуючи по цій країни, ви маєте:
- знати ознаки особливостей музики;
- вміти виділяти особливості в музичних творах;
- знати багато цікавого про видатних композиторів та їх твори;
- вміти розв’язувати різні музичні завдання;
- фантазувати й творити;
Вчитель:
- Ну що, діти, вирушаємо в цікаву подорож? (Так!).
Вчитель бере великий глобус та крутить його:
- Раз, два, три,
Глобус в подорож неси!
2. Конкурс № 1 «Вгадай мелодію»:
Королева Танцювальність:
- Ми з вами опинились на музичній станції «Вгадай мелодію».
Я пропоную поділитися вас на три команди та обрати капітанів команд.
(Діти обирають).
- Яка команда перша вгадала музичний твір, підіймає червону картку.
1. Л.В. Бетховен «Симфонія № 5» 3 частина.
2. Е. Гріг «Ранок».
3. Р.Щедрін фрагменти з балету «Горбоконик» - «Ніч», «Золоті рибки».
4. Ф. Шопен «Прелюдія № 7», «Прелюдія № 20».
5. Ж.Бізе увертюра до опери «Кармен».
6. М.Глінка «Арагонська хота»
7. Ф. Шопен «Полонез ля мажор»
(Команди відповідають, та отримують кольорові нотки – бали від королев – особливостей).
3. Конкурс № 2 «Вгадай риси особливостей музики»:
Королева Маршовість:
- Перед вами на столах лежать картки з позначенням рис особливостей музики, тобто нас, доберіть, будь ласка, правильні відповіді, та віддайте кожній з нас!
(Риси особливостей: лагідність, ритмічність, жвавість, наспівність, урочистість, динамічність, мелодійність, чіткість).
Діти добирають картки, та віддають королевам.
(Оцінювання команд).
4. Конкурс № 3 « Виконавці»:
Королева Пісенність:
- Я пропоную вам наступний конкурс. Вам потрібно обрати пісню за особливістю, яку я зараз роздам кожній з команд, та виконати в характері та з рухами!
1 команда – танцювальність. ( Пісня «Класне рондо» Д.Кабалевського друга частина – «Дівчатка ми».
2 команда – пісенність. ( Пісня Я. Степового «Літо минулося» ).
3 команда – маршовість ( Українська народна пісня «Гей, там на горі, Січ іде»).
(Оцінювання команд).
5. Конкурс № 4 «Музичний продюсер»:
Королева Танцювальність:
- А я пропоную вам побути на хвилинку музичними продюсерами і спробувати «розкрутити» та зробити рекламу музичному твору!
( Кожній з команд роздаються музичні твори та портрети їх композиторів. Команди повинні заспівати музичний твір, або розказати про його особливості, та довести, чому цей твір є самим найкращим.)
Оцінювання учнів.
6. Конкурс № 5 «Музичне лото»:
Королева Маршовість:
- Цей конкурс для капітанів команд. ( Кожному з них роздаються картки з зображеннями композиторів та їх творів. Капітани повинні правильно розташувати музичні твори біля своїх композиторів ).
(Оцінювання капітанів).
7. Конкурс № 6 «Музичні тести»:
Королева Пісенність:
- Я хочу подивитись, як ви закріпили свої знання з музичного мистецтва, і пропоную відгадати музичні тести, і подивитись на ваші знання!
1. Опера – це:
А) жанр мистецтва, де люди виражають свої почуття та думки за допомогою
танцю.
Б) жанр мистецтва, де люди виражають свої почуття та думки за допомогою співу.
В) жанр мистецтва, де люди виражають свої почуття та думки за допомогою образотворчого мистецтва.
2. «Кармен» - це:
А) симфонія
Б) балет
В) опера.
3. Сюїту «Пер Гюнт» написав:
А) Ж.Бізе
Б) М.Глінка
В) Е.Гріг
4. Симфонія – це твір для симфонічного оркестру, який складається з:
А) трьох частин
Б) чотирьох частин
В) двох частин
5. Особливість музики «Ранку» Е.Гріга:
А) маршовість
Б) танцювальність
В) пісенність
6. Полонез – це:
А) танець-хода
Б) танець-пісня
В) танець-марш.
7. Ф.Шопен – це видатний композитор:
А) Латвії
Б) Польщі
В) Австрії
8. «Арагонську хоту» написав:
А) Ж.Бізе
Б) Р.Щедрін
В) М.Глінка.
9. Хота – це:
А) український танець
Б) російський танець
В) іспанський танець
10. Фрагменти з балету «Горбоконик»:
А) «Ніч», «Золоті рибки», «Цар Горох»;
Б) «Ранок», «Червона квітка», «Жар-птиця»;
В) «Вечір», « Золоті дельфіни», «Цар Салтан»;
11. Музичний твір «Баркарола» був створений композитором:
А) М.І.Глінка;
Б) П.І.Чайковським;
В) Є.Адамцевичем;
12. Головну мелодію в творі Е.Гріга «Ранок» виконують:
А) арфи
Б) бубни
В) скрипки.
13. Л.В.Бетховен – це:
А) польський композитор
Б) італійський композитор
В) німецький композитор.
14. В якому музичному творі зустрічаються всі три особливості музики:
А) «Полонез ля мажор»
Б) Увертюра до опери «Кармен»
В) «Ранок»
15. Особливість «Симфонії № 5» Л.В.Бетховена:
А) танцювальність
Б) маршовість
В) пісенність.
Оцінювання відповідей учнів.
Вчитель:
- Любі друзі! Ось і добігла кінця наша подорож до Країни Музики. Я пропоную нам повернутися до нашого класу та підрахувати отримані командами бали!
8. Оцінювання та нагородження команд.
9. Виконання пісні «Особливості музики»:
- Давайте всі разом подякуємо нашим королевам – особливостям музики, та заспівати всі разом їх чудову пісеньку! (Діти співають пісню разом з королевами).
Додатки до уроку
«Особливості музики»
І
Якщо музика лунає
Дуже лагідна, наспівна.
Знайте, діти, це – пісенність
Її музика чарівна.
ІІ
Якщо музика ритмічна,
Дуже жвава, динамічна.
Танцювальність це лунає –
Краще музики немає!
ІІІ
Під її ходу ритмічну
Йдуть військові на парад.
Маршовість лунає міцно –
Маршерують всі підряд!