Розробка відкритого уроку з української мови в 1 класі
на тему «Закріплення звукових значень букви «це». Опрацювання тексту «Цирк»(Супутник букваря).
Мета: закріпити вивчену літеру, її звукові значення; уміння учнів читати зв'язаний
текст; відповідати на запитання по змісту прочитаного; самостійно ставити
питання за змістом прочитаного; розвивати у дітей логічне мислення, увагу,
пам'ять, зв'язану мову; сприяти вихованню почуття дружби, бажанню допо-
магати один одному.
Обладнання: малюнки потяга і казкових героїв; слова-блискавки, слова з пропуще-
ними буквами; звукові моделі слів; конверти з деформованими реченнями.
ХІД УРОКУ
1. Організація класу.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Поверніться до гостей
Привітайтесь:
«Добрий день!»
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти.
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати.
2.Мотивація навчальної діяльності.
-Наш урок ми розпочнемо девізом, який ви прочитаєте, слідкуючи за стрілочками:
БУ БУК МИ ЧА ЩОБ МІМ ЧИ ТИ!
ДЕМ ВИ ВИВ ТИ, СА УСЕ ТА
-Що будемо робити на уроці?
-Навіщо уміти читати?
3.Мовна розминка.
-Щоб гарно, швидко читати, ми зробимо розминку для очей. Знайдіть швидко оче-
нятами числа від 1 до 25:
2 |
11 |
3 |
14 |
5 |
16 |
20 |
23 |
6 |
19 |
7 |
24 |
1 |
12 |
9 |
25 |
17 |
21 |
22 |
18 |
8 |
13 |
4 |
15 |
10 |
-А тепер проведемо розминку для язичка:
-вітерець у лісі: ш-ш-ш;
-повзе вуж у траві: с-с-с;
-прилетів жук: ж-ж-ж;
-заспівав комарик: з-з-з;
-пролетів птах: шух-шух-шух;
-запихкав їжачок: пих-пих-пих;
-і настала тиша.
-1-
-А тепер очі і язичок будуть працювати разом, треба швидко прочитати слова-блискавки: ЦЯ ЦЕ ЦЕЙ ЦЕХ ЦАП ЦАР ЦИРК ЦВЯХ ЦВІТ ЦІНА ЦІЛА
-Зараз заставимо ще наш мозок працювати, думати, згадувати. Треба прочитати слова з пропущеними літерами:
К . ЦЯ СЕ . ЦЕ ВІ . ЦІ М . СЦЕ КІЛ . ЦЕ ЦУ . ОР ПА . АЦ ЦУЦ . К ХЛ . ПЦІ
4. Повторення вивченого .
-На дошці написані слова (відкриваєься дошка) Ой, доки дошка була закрита, хтось переплутав букви у словах. Допоможіть, будь ласка, поставте букви на свої місця так, щоб утворились слова:
ХАСЛОИН СЛОНИХА
ЦЯСИЛИ ЛИСИЦЯ
ЛОБІЧКА БІЛОЧКА
АПЦ ЦАП
ЧИЗАКЙ ЗАЙЧИК
-Яким одним словом можна об'єднати ці слова?
-Подивіться, до нас на потязі завітали усі ці тваринки і кожна з них привезла своє завдання. Вони хочуть перевірити наші знання і самі чомусь навчитись. Давайте покажемо на що ми здатні.
А) Завдання від Слонихи. (робота в парі)
У тексті «Циркова залізниця» всі тварини виконували якусь дію. Покажіть стрілоч-
ками хто яку дію виконував:
- • = - • - СЛОНИХА КЕРУВАЛА = • - • - - • ЛИСИЦЯ ПРОДАВАЛА - - • - • - • БІЛОЧКА ПІДМІТАЛА - • - • = • ЦАП СТОЯЛА - • - ЗАЙЧИК ПРОЇХАТИ |
-До слів, назв тваринок, знайдіть відповідну звукову модель і доведіть свою думку.
Б) Завдання від Білочки (робота в групі)
- Білочка розповіла мені, що тварини дружать одне з одним; вони живуть у мирі і злагоді і полюбляють збирати прислів'я про дружбу. Білочка і нам захотіла принести почитати їх, але дуже поспішала, впала і слова в реченнях розсипалися і перемішалися.
Білочка дуже засмутилася. Давайте ми порадуємо білочку, зберемо слова у речен-ня. А ще ми покажемо, що ми теж можемо працювати разом і допомагати один од-
ному. Але спочатку давайте згадаємо:
-Що таке речення?
-Якими правилами ми користуємося при написанні речень?
(Діти складають в групах деформовані речення.)
Де дружніші, там сильніші.
Дружби дружбою шукають.
Дружні сороки і орла заклюють.
З ким поведешся, того і наберешся.
Друзі пізнаються в біді.
5. Фізхвилинка
- 2 -
В)Завдання від Цапка.
-Цапок приніс нам загадку:
Буква ця-внизу гачок,
Наче з краником бачок.
Як потрапить у слівце
Вийде цифра, цирк, яйце.
-Як ви гадаєте, чому Цапок запитує саме про цю букву?
-Давайте йому розкажемо все, що ми знаємо про літеру Ц
Які звуки позначає буква?
Дайте характеристику звуку Ц.
Дайте характеристику звуку Ц'.
-А тепер, Цапок, сідай зручно і слухай нас, бо ми і далі будемо працювати над удос-
коналенням знань про букву «Ц», звуки [Ц], [Ц'].
Г)Завдання від Зайчика
-Зайчик хоче подивитися, як ви можете робити звуковий аналіз слова. Відкрийте
«Супутник букваря» с. 64.
-Яка буква живе на цій сторінці?
-Які предмети намальовані?
-Зробіть звуковий аналіз слів.
-Давайте покажемо Зайчику як ми вміємо друкувати. Надрукуйте 5 великих букв Ц, а маленьких-на одну букву менше.
-На наступному рядку ми будемо друкувати слова з літерою Ц. Назвіть слово з літе-рою Ц, щоб у ньому було 3 букви, надрукуйте.
-А тепер назвіть два слова , щоб було по4 букви, два слова по 5 букв. Надрукуйте.
6. Фізхвилинка.
Д) Завдання від Лисички.
-А Лисичка хоче подивитися, як ми вміємо працювати із текстом. Ось її запитання.
-Що таке текст?
-Що до нього можна підібрати?
-Що ми знаємо про заголовок?
-Прочитайте заголовок до тексту, над яким ми будемо сьогодні працювати.
-Про що буде йти мова у цьому тексті?
-Ми сьогодні побуваємо в цирку, зустрінемося з незвичайними артистами. А от з якими ви скажете, коли уважно послухаєте текст.
Читання тексту вчителем.
-То хто працював у цирку?
-Перш, ніж ви самостійно будете читати текст, проведемо словникову роботу.
виступають циркачі
видряпували кігтики
жонглювали цуценята
стрибали ланцюжок
танцювали копитця
оголосили дзьобик
-що означають слова першого стовпчика? А другого?
- 3 –
Самостійне читання.
-Як глядачі дякували артистам?
Читання «ланцюжком» по одному реченню.
Аналіз тексту з вибірковим читанням.
-Де знаходилися спочатку Курча і Каченя?
-Що вони там робили?
-Хто вийшов першим на арену?
-Знайдіть і прочитайте речення, в якому написано що робили кошенята.
- Знайдіть і прочитайте речення, в якому розповідається який номер показували цапки.
-А Каченя і Курча?
-Прочитайте саме коротке речення.
Гра «Слідопит»
-Знайдіть і продовжте читати речення:
Сьогодні…
Вони кігтиками…
Лисенята…
Курча…
-Ось і підійшов до кінця наш урок. Чи сподобався він вам?
-Над якою буквою ми працювали?
-Які звуки вона позначає?
-Тваринкам теж дуже сподобалося як ви працювали, вони багато чого нового дізналися від вас і дуже вам вдячні.