Тема: Розв’язування ірраціональних рівнянь
Мета: удосконалити вміння і навички учнів розв’язувати ірраціональні рівняння основним методом і сформувати знання учнів розв’язувати ірраціональні рівняння методом заміни змінних
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: проектор, презентація
Тисячі шляхів ведуть до помилки,
до істини – тільки один
Ж.-Ж. Руссо
Хід уроку
1.Необхідно встановити відповідність між умовою рівняння, заданого додому (1-5) і відповіддю (А-Д).
1 |
|
А |
-3;-1;1;3 |
2 |
|
Б |
6 |
3 |
|
В |
1;-1 |
4 |
|
Г |
-1 |
5 |
=-2 |
Д |
3 |
Правильні відповідності: 1-В; 2-Г; 3-Д; 4-Б; 5-А
2. Переглянути розв’язані рівняння, які були задані додому, та знайти помилки.
Розв’язання рівнянь ( з домашнього завдання)
Розв’язання:
Відповідь: -1; 1.
Зауваження: перевірку та ОДЗ можна й не виконувати, оскільки
Розв’язання:
ОДЗ:
Відповідь: -1
Зауваження: ОДЗ записується лише права частина рівняння, записувати немає необхідності, оскільки ця умова забезпечується умовою .
Розв’язання:
ОДЗ:
- не задовольняє ОДЗ.
Відповідь: 3.
Зауваження: до ОДЗ записується лише один підкореневий вираз, як правило той, який розв’язати легше.
Розв’язання:
ОДЗ:
Додаткове ОДЗ:
Відповідь: 6.
Зауваження: треба уважно стежити за рівносильністю переходів та не забувати про додаткове ОДЗ.
Розв’язання:
Заміна:
Обернена заміна: або
Відповідь: -3;-1;1;3.
Зауваження: ОДЗ не записується, оскільки корінь непарного степеня визначений для будь якого значення підкореневого виразу і має єдине значення.
Висновок: при розв’язанні ірраціональних рівнянь необхідно враховувати наступне:
На дошці записано 4 рівняння і чотири учні самостійно розв’язують ці рівняння. Всі інші учні працюють у цей час з завданнями на проекторі і розв’язують завдання в зошиті.
Завдання на дошці:
Розв’язати рівняння:
Завдання на проекторі:
Розв’язання завдань на проекторі:
при розв’язанні ірраціональних рівнянь застосовували метод, заснований на піднесенні обох частин рівняння до одного й того самого степеня.
Перевіряємо разом завдання на дошці та приходимо до висновку, що загальний метод розв’язування не приводить до бажаного результату. Тут потрібен інший метод, а саме метод заміни змінної.
Розв’язання рівнянь, які на дошці:
Розв’язання:
Заміна: ,
Обернена заміна:
або
Відповідь: 16; 256
Розв’язання:
Заміна: ,
Обернена заміна:
або
Відповідь: -2; 13.
Розв’язання:
Заміна:
Обернена заміна:
або
Відповідь: -3; 123.
4.
Розв’язання:
Заміна:
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: -2; 3.
Учні, які були біля дошки отримують картку.
Завдання на картці:
Розв’язати рівняння:
Розв’язання завдань на картці:
Розв’язання:
Заміна:
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: -5; 5.
Розв’язання:
Заміна:
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
=3
Відповідь: 0; 4.
Розв’язання:
ОДЗ:
Заміна:
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Додаткове ОДЗ:
Відповідь: 1.
Розв’язування вправ з підручника (алгебра і початки аналізу: початок вивчення на поглибленому рівні, профільний рівень: підручник для 10 класу/ А.Г. Мерзляк, Д.А. Номіровський, В.Б. Полонський, М.С. Якір):
№8.1
Розв’язання:
Заміна: ,
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: 16.
2)
Розв’язання:
Заміна: ,
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: 1.
4)
Розв’язання:
Заміна: ,
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: 0; 1.
5)
Розв’язання:
Заміна:
Обернена заміна:
або
Відповідь: 1;29.
7)
Розв’язання:
Заміна:
Обернена заміна:
або
Відповідь: .
№8.3
Розв’язання:
Заміна: ,
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: 1; 4.
Розв’язання:
Заміна: ,
, не задовольняє умову
Обернена заміна:
Відповідь: -2; .
Запитання до класу:
§2 пункт 8 розв’язати №8.2 (1;3;5), №8.4 (1,3), №8.8.