Розв’язування неповних квадратних рівнянь
учителя математики
ЗОШ І-ІІІ ступенів
с. Старий Добротвір
Пасечко Л.С.
Тема:Розв’язування неповних квадратних рівнянь
Мета:
Тип уроку: урок закріплення нових знань
Обладнання: картки – пам’ятки, картки із завданнями, квітка – веселинка, картки з тестами.
Девіз уроку: Необхідно, щоб той, хто що-небудь уміє, навчив цього інших, які мають у цьому потребу.
Альберт Дюрер.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні на уроці мова піде про квадратні рівняння, неповні квадратні рівняння, розв’язування неповних квадратних рівнянь.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Якість виконання вашого домашнього завдання, я перевірю, зібравши в кінці уроку зошити.
Варіант 1 |
Варіант 2 |
|
|
перший коефіцієнт дорівнює 3; другий коефіцієнт дорівнює -5; вільний член - 0 |
перший коефіцієнт дорівнює -5; другий коефіцієнт дорівнює 3; вільний член - 0 |
|
|
-2 |
-3 |
|
|
перший коефіцієнт дорівнює -5, вільний член -3 |
перший коефіцієнт дорівнює -3, вільний член -5 |
|
|
перший коефіцієнт дорівнює 8; другий коефіцієнт дорівнює -5 |
перший коефіцієнт дорівнює 5; другий коефіцієнт дорівнює -7 |
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Метод «Мікрофон».
Учні відповідають по черзі, передаючи мікрофон. Відповідати має право лише той, у кого знаходиться мікрофон. Учні повинні говорити швидко, відповідаючи на запитання або висловлювати свою думку.
Запитання до учнів
де х — змінна, а,b,с — числа, причому а≠0, називається квадратним.)
Вкажіть квадратне рівняння |
|
|
|
Назвіть коефіцієнти квадратних рівнянь: |
|
1) 2) 3) |
4) 5) 6) |
4.Яке з квадратних рівнянь є зведеним: |
|
1) 2) 3) 1,8х2 – 0,6х = 0;
|
4) х2+6х-7=0; 5) 2х2-7х=0; 6) |
4. Яке квадратне рівняння називають неповним? (Квадратне рівняння, в якому хоча б один із коефіцієнтів (b або с) дорівнює нулю, називають неповним квадратним рівнянням.)
5.Які існують види неповних рівнянь?
ах2 + bх + с =0 |
||
1)b≠ 0, c = 0 |
2)b = 0, c≠ 0 |
3)b = c = 0 |
ах2 + bх=0, x(ax + b) = 0, x = 0 абоax + b=0, ax = − b
Відповідь. х1 = 0, х2=
|
ах2 + с = 0, ах2= −с,
a) б) то рівняння розв’язків немає |
ах2 =0│׃ а≠0 Звідсих2 =0, x = 0. Відповідь. х = 0 |
6.Скільки коренів може мати рівняння кожного виду?
ІV. Розв’язування вправ
1. Робота в парах. Учні допомагають один одному у виконанні вправ. Розв’язати неповні квадратні рівняння :
1) 2) 3)
4) 5) 6)
2. Інтерактивна вправа «Хто перший»
Складіть квадратне рівняння видуах² +bх +с=0, в якому:
1) а=1, b=-2, с=3; 5) а = 2, b = -1, с = 5; 2) b=4, а=-1, с=4; 6) b=-5, с=3, а=-1; 3) с=-5, а=2, b=-1; 7) с = -4, b = 2, а = -3; 4) b=0, с=9, а= -1; 8) с=0, а=5, b=-3.
|
3. Квітка - веселинка . Робота в групах «Відгадай вислів!»
(Учні розв’язують рівняння . Шукають правильну відповідь і слово яке відповідає правильному розв’язку записують на дошці.)
По закінченню рівнянь складаємо вираз:
За допомогою рівнянь і теорем, ми багато розв’яжемо проблем.
Чосер, англійський поет часів середньовіччя
V. Самостійна робота(на картках) :
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1) (1б) 2) (1б) 3) (1б) 4) (2б) 5) (2б) |
1) (1б) 2) (1б) 3) (1б) 4) (2б) 5) (2б) |
Перевірка самостійної роботи
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1) х=-3;3; 2) х=-2; 0; 3) х=0; 4) х=0;3; 5) х=1. |
1) х=-2; 2; 2) х=0;3; 3) х=0; 4) х=0;2; 5) х=2.
|
VІ. Підсумок уроку
Бліц-тест
1.Укажіть рівняння, яке є квадратним.
•а)5х2 – х + 3 = 0;
б) 5х2 – х3 + 3 = 0;
в) 5х – 4 = 0;
г) -5х = 0.
2.Хто перший із вчених розв’язав неповні квадратні рівняння?
а)Мухамед аль-Хорезмі;
б) Рафаель Бомбелі;
•в) Діофант Александрійський;
г) Франсуа Вієт.
3.У квадратному рівнянні аx2 + bх + с =0, числа а і b називають:
а)многочлени;
•б) коефіцієнти;
в) вільні члени;
г) квадратні степені.
4.Рівняння називають неповним коли (відповідей може бути декілька):
•а) b≠ 0, c = 0;
б) а = 0,b≠ 0, c≠ 0;
•в) b = 0, c≠ 0;
•г) b = c = 0.
VІІ. Домашнє завдання
Параграф 17, №590,592,595.
VІІІ. Виставлення та обґрунтування оцінок.
Завдання для учнів
1. Робота в парах. Учні допомагають один одному у виконанні вправ. Розв’язати неповні квадратні рівняння :
1) 2) 3)
4) 5) 6)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Інтерактивна вправа «Хто перший»
Складіть квадратне рівняння видуах² +bх +с=0, в якому:
1) а=1, b=-2, с=3; 5) а = 2, b = -1, с = 5;
2) b=4, а=-1, с=4; 6) b=-5, с=3, а=-1;
3) с=-5, а=2, b=-1; 7) с = -4, b = 2, а = -3;
4) b=0, с=9, а= -1; 8) с=0, а=5, b=-3.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Робота в парах. Учні допомагають один одному у виконанні вправ. Розв’язати неповні квадратні рівняння :
1) 2) 3)
4) 5) 6)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Інтерактивна вправа «Хто перший»
Складіть квадратне рівняння видуах² +bх +с=0, в якому:
1) а=1, b=-2, с=3; 5) а = 2, b = -1, с = 5;
2) b=4, а=-1, с=4; 6) b=-5, с=3, а=-1;
3) с=-5, а=2, b=-1; 7) с = -4, b = 2, а = -3;
4) b=0, с=9, а= -1; 8) с=0, а=5, b=-3.
Лист оцінок учня(ці)
Прізвище та ім’я
Етап уроку |
Завдання |
Кількість балів |
І |
Метод «Мікрофон» |
|
ІІ |
Робота в парах |
|
ІІІ |
Інтерактивна вправа «Хто перший» |
|
ІV |
Робота в групах «Відгадай вислів» |
|
V |
Самостійна робота |
|
VІ |
Бліц-тест |
|
Сума балів |
|
Лист оцінок учня(ці)
Прізвище та ім’я
Етап уроку |
Завдання |
Кількість балів |
І |
Метод «Мікрофон» |
|
ІІ |
Робота в парах |
|
ІІІ |
Інтерактивна вправа «Хто перший» |
|
ІV |
Робота в групах «Відгадай вислів» |
|
V |
Самостійна робота |
|
VІ |
Бліц-тест |
|
Сума балів |
|