Мета:
відтворити знання про лінійні нерівності з однією змінною; удосконалювати вміння учнів розв'язувати нерівності з однією змінною, формувати навички самостійної роботи;
розвивати увагу, пам'ять, мислення, культуру математичного мовлення;
виховувати самостійність, активність, дисциплінованість, інтерес до математики;
скласти ситуацію успіху для кожного учня.
Тема. Розв’язування нерівностей з однією змінною (9клас)
Мета:
Тип уроку: формування навичок і вмінь.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, ноутбук; роздавальний матеріал: піктограми настрою, картки контролю знань, картки – лото, картки із завданнями математичного диктанту; мультимедійні презентації.
Хід уроку
І. Створення ситуації успіху, позитивного настрою
Вітання з учнями. Слова учителя: Почати сьогоднішній урок я вирішила зі слів відомого математика Рене Декарта
«Не достатньо мати лише добрий розум, головне — це раціонально застосовувати його».
Під час уроку я хочу стежити за емоційним станом класу. Для цього учні мають спеціальні «піктограми настрою»
(гарний настрій; нормальний настрій; поганий настрій).
Покажіть, який у вас зараз настрій. Сподіваюсь, що і в кінці уроку ваш емоційний стан буде добрий.
А ще у вас на партах картки самоконтролю, у яких будете виставляти собі одержані бали за кожен вид роботи.
Поверніться до свого товариша по парті, посміхніться. Побажаймо один одному успіху.
ІІ. Формулювання теми, визначення мети, завдань уроку
Учитель називає тему уроку. Учні записують у зошити дату, тему уроку, продумуючи завдання, які могли б поставити перед собою.
Учитель. Досягти успіху можна тільки тоді, коли є певна мета.
Разом формулюємо навчальну, розвивальну та виховну мету уроку.
Залучити учнів до встановлення завдань, планування діяльності на уроці.
ІІІ. Діагностика виконання домашнього завдання
Запитання для «Бліц-інтерв’ю»
Картка №1
Картка №2
Перевірка, обговорення розв’язків.
ІV. Актуалізація опорних знань
Математичний диктант із самоперевіркою і самооцінюванням. Самоперевірка здійснюється за відповідями на екрані. Кожне завдання-1бал.
1.Виберіть правильну числову нерівність:
а)0,2>2; б)-1<-2; в)5≥5; г) 2,36 ≤ 1,1589.
2.Сумою нерівностей 5>3і2>-1є нерівність:
а)4>5; б)4<5; в)7>2; г) 7≥2
3.Укажіть строгу нерівність:
а)15≥5; б)2≤2; в)7>-2; г)-10≥10.
4.Нерівність х + 2х + 1 ≤ 0 задовольняє число:
а) 2; б)1; в) 0; г)-1
5.Скільки цілих чисел задовольняє подвійну
нерівність -1≤х≤1:
а) одне; б) два; в) три; г) чотири.
6.Виберіть проміжок, якому належить число 1,37
а)[-2;3]; б)(-∞;1,37);
в)(2;1,37); r)(-1,37;1,37).
7.Виберіть нерівність, яка не має розв’язків:
а)|х|>-3; б)х<-3; в)7-|х|<0; г)х2<0.
8.Яке найбільше число є розв’язком нерівності
х2-2х≥ х2 + 2:
а) 2; 6)1; в)-1; г) -2
9. Знайдіть область визначення функції:
у =
а) (-∞;0); б) (-∞;0); в) [0; +∞], г] (0, +∞)
Отриману кількість балів учні заносять у картки самоконтролю.
V. Формування умінь і навичок учнів.
Завдання для «Математичне лото»
1. 0,5х-4(х-3)>3х |
2. -3х+5≥11 |
3. 1+2х<7,8 |
4. 7х-5>3х+7 |
5. х-15≥4х+3 |
6. 8+6х≤13+6х |
7. 3(х+1)>х+5 |
8. 2(х-1)+4<х+7 |
9. -3(2+х)+5х≤2х+1 |
Картки з відповіддю
(-∞;) буква Л |
(-∞;-2] буква О |
(-∞;3,4) буква М |
(3; +∞) буква О |
(-∞;-6] буква Н |
х - будь яке число, буква О |
(1;+ ∞) буква С |
(-∞;5) буква О |
х - будь яке число, буква В |
Учні одержують картки «Математичного лото», в клітинках якого знаходяться завдання, що необхідно розв'язати. Учні записують розв'язання в зошити, а знайшовши відповідь, накривають завдання карткою з відповіддю. На звороті кожної картки — буква. Розв'язавши всі завдання, учні одержують ім'я відомого вченого, якому належить вислів: «Математику вже тому вчити треба, що вона розум до ладу приводить» (М. В. Ломоносов).
Перші три пари, що виконали завдання правильно ставлять у картку контролю по 3 бали, решта відповідно 2,1,0.
VІ. Удосконалення вмінь учнів
Творчі завдання (дається 5 хвилин на обдумування і розв’язування на чернетці, потім розв’язуються на дошці)
Використовуємо інтерактивний метод «Коло ідей»
Розв’язання.
Нехай х км – шукана відстань, тоді 18+4=22км/год – швидкість за течією. А 18-4=14 км/год – швидкість проти течії.
Маємо: +≤3, розв’язавши нерівність, одержимо х ≤ 25 км/год.
Розв’язання. -2≤1-5х≤2, -3≤-5х≤1, -1≤5х≤-3, -≤х≤-.
4. Знайти найменший натуральний розв’язок нерівності:-3
За кожне завдання, розв’язане самостійно, учень ставить у картку контролю 3 бали. За подану правильно ідею в розв’язанні - 1 бал.
VІІ. Для роботи вдома. Достатній рівень: розв’язати нерівність:
а) 4х>12(3х-1)-16(х+1);
б) 23+8х≤5х-11.
Високий рівень: написати нерівність із змінною х, а)яку задовольняє кожне дійсне число; б)яка не має жодного розв’язку.
VІІІ. Самоаналіз уроку. Метод «Мікрофон»
Запитання:
Яку кількість балів одержали на уроці. Виставлення оцінок.
Учитель проводить цінування роботи учнів на уроці.
Додаток до уроку: Картка УСПІХУ
учня 9 класу________________________________
Вид роботи на уроці |
Кількість балів |
Учитель |
1. Бліц-інтерв’ю |
|
|
2. Домашнє завдання |
|
|
3. Математичний диктант |
|
|
4. Математичне лото |
|
|
5. Творчі завдання |
|
|
Сума балів |
|
|