Тема: Розв’язування складених задач двома способами (ознайомлення)
Мета: ознайомити учнів розв’язувати задачі двома способами; формувати вміння використовувати прийоми обчислень для розвитку навичок швидкої лічби; розвивати увагу; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення математики.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Контроль , корекція та закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання (с. 44, завдання 235; 236)
Завдання 235
— Прочитайте вирази, у яких відповіді одноцифрові числа; двоцифрові числа.
Завдання 236
— Прочитайте, як ви знайшли периметр прямокутника і периметр квадрата.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати задачі двома способами.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель розповідає учням, що в математиці є такі задачі, які можна розв’язувати різними способами. Саме з такими задачами учні будуть знайомитися на цьому уроці.
— Знайди невідоме число.
Завдання 238. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
Завдання 239
Письмове виконання завдання з коментуванням.
Завдання 240. Колективне опрацювання матеріалу
Завдання 241
Учні розв’язують задачу різними способами, користуючись схемами.
Завдання 242
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
Завдання 243. Коментоване розв’язування завдання
Завдання 244. Робота в парах
Учні вимірюють довжини сторін, один учень біля дошки пояснює, як обчислити периметр трикутника і чотирикутника.
— Периметр якої фігури більший і на скільки?
V. Узагальнення й систематизація знань. Розвиток математичних вмінь.
1. Робота над задачею
На урок трудового навчання принесли 7 аркушів зеленого паперу і 5 — жовтого. На аплікацію витратили 4 аркуші. Скільки аркушів залишилося?
Розв’язання
1) 7 + 5 = 12 (арк.)
2) 12 – 4 = 8 (арк.)
Відповідь: 8 аркушів.
— Розв’яжіть задачу іншим способом.
3. Розв’язування логічних задач
Три учениці — Тополина, Березіна і Кленова — посадили біля школи три дерева: берізку, тополю і клен. Причому жодна з них не посадила дерево тієї породи, від якої пішло її прізвище. Деревце якої породи посадила Кленова, якщо це була не берізка? А які дерева посадили Тополина і Березіна?
Відповідь:
Побудуйте 4 чотирикутники і проведіть у кожному відрізок так, щоб утворились:
а) два трикутники;
б) трикутник і чотирикутник;
в) два чотирикутники;
г) трикутник і п’ятикутник.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Як оцінюєте свою роботу на уроці?
VII. Домашнє завдання
С. 45–46, завдання 245; 246.