. Збиральна й розсіювальна лінзи
Основні параметри й дії збиральної лінзи рекомендовано спочатку вивчати експериментально за допомогою двоопуклої лінзи. Демонструючи дію збиральної двоопуклої лінзи, важливо звернути увагу учнів на те, що зазначене відхилення променів збиральною лінзою завжди спостерігається за будь-якого кута падіння променя на лінзу.
O Лінзу, що перетворить паралельний пучок променів у збіжний, називають збиральною.
Промені, що падають на збиральну лінзу паралельно до головної оптичної осі, після заломлення в лінзі перетинаються в одній точці, що називають фокусом лінзи й позначають F.
Демонструючи дію розсіювальної лінзи, переконуємося, що незалежно від розташування світної точки відносно двоввігнутої лінзи, остання завжди формує тільки розбіжний пучок світла.
O Лінзу, що перетворює паралельний пучок променів у розбіжний, називають розсіювальною.
Паралельні промені, що падають на розсіювальну лінзу, після заломлення в лінзі йдуть так, що їхні продовження перетинаються в одній точці, розташованої по ту сторону лінзи, звідки падає пучок.
Точку, у якій перетинаються продовження заломлених у розсіювальній лінзі променів, що падають на лінзу паралельно до головної оптичної осі, називають також фокусом лінзи й позначають F.
Фокус розсіювальної лінзи називають уявним, тому що в цій точці перетинаються не самі промені, а їхні продовження.