Сам квест містить презентацію та сценарій , в якому дидактичні матеріали. Захід проводила у приміщенні школи під час уроку, тобто у 45-и хвилинному просторі.
Сценарій квесту «До Дня писемності»
Тема: Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я, приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів
Мета: з’ясувати джерела українських фразеологізмів; удосконалити навички доречного вживання крилатих висловів та афоризмів в усному та писемному мовленні; розвивати образне мислення, пам’ять; виховувати любов до усної писемної творчості
Обладнання: вісім листів для дітей із завданнями, дві маршрутні карти, бейджики, скарб
Хід заходу
I Організаційний момент
-Шикування команд
II Мотивація навчальної діяльності
-Вступне слово вчителя
6 листопада 1997року підписано Указ Президента України, у якому говориться: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначити щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця»
Сьогодні цей день ми відзначимо в особливий спосіб-пограємось…
Хочу розпочати наш квест віршем Юрія Федьковича:
Руш,хлопці,до школи,
Борзо,не поволи!
Уже доста гандри бити,
Прийшла пора,щоб ся вчити
Святая наука,
Легкі в неї руки,
Дає волі і путері;
В неї жниво на папері.
Жніть, жніть тото жниво,
Ото буде, хлопці, диво,
Та ще й яке диво буде,
Що з мужика будуть люди!
(«До школи!»)
III Повідомлення теми уроку
-Бажаю гарно провести час у компанії з фразеологізмами та більше дізнатися про Юрія Федьковича. Гадаю доречно було б процитувати:
Не цурайтесь, не цураймось
Ми науки,браття!
Роздивімся поусюду,
Заздрім в кожну хату,..
(«Я не дивуюся»)
Умови гри
- Всім успіхів. Старт.
IV Основний етап уроку
Локація |
Маршрут та завдання для 6-А класу |
Підказка |
1 |
«Першого на Буковині майстра поетичного слова, а ще прозаїка, драматурга, перекладача, знавця німецької, французької, польської, чеської, румунської, італійської, угорської мов, активного просвітителя рідного народу,…», « був шкільним інспектором Вижницького повіту», « написав цілу низку дитячих поезій: "Вороний", "До школи", "Учіться". Гаряче закликав дітей до науки ("Та ще й яке диво буде, Що з мужика будуть люди").» |
Віднайдіть кабінет письменника |
2 |
Учітеся, діти любі, читайте, гадайте, Як пчілка меду з цвіту розуму збирайте Ю. Федькович «Учіться!»
|
Фойє, вестибюль. Значних розмірів переднє прохідне приміщення.
|
3 |
Джерелами українських фразеологізмів є крилаті вислови з Біблії. Наприклад: нести свій хрест-терпіти тяжку долю, великі страждання, обстоюючи справедливість чи певну ідею. |
Знайдіть у школі велику картину до даного фразеологізму |
4 |
Його називали Буковинським соловієм. Його ім’ям названо нашу школу… |
Шукайте місце, де погруддя письменника
|
Локація |
Маршрут та завдання для 6-Б класу |
Підказка |
1 |
Його називали Буковинським соловієм. Його ім’ям названо нашу школу… |
Шукайте місце, де погруддя письменника |
2 |
Джерелами українських фразеологізмів є крилаті вислови з Біблії. Наприклад: нести свій хрест-терпіти тяжку долю, великі страждання, обстоюючи справедливість чи певну ідею. |
Знайдіть у школі велику картину до даного фразеологізму |
3 |
Учітеся, діти любі, читайте, гадайте, Як пчілка меду з цвіту розуму збирайте Ю. Федькович «Учіться!»
|
Фойє, вестибюль. Значних розмірів переднє прохідне приміщення. |
4 |
«Першого на Буковині майстра поетичного слова, а ще прозаїка, драматурга, перекладача, знавця німецької, французької, польської, чеської, румунської, італійської, угорської мов, активного просвітителя рідного народу,…», « був шкільним інспектором Вижницького повіту», «написав цілу низку дитячих поезій: "Вороний", "До школи", "Учіться". Гаряче закликав дітей до науки ("Та ще й яке диво буде, Що з мужика будуть люди").» |
Віднайдіть кабінет письменника |
Опорний конспект №1
ПІБ учня Дата
Тема уроку: Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я, приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів
Лиш в розум,сину,уповай,
Бо сей не зрадить тя вовіки;
Єму просвіти лиш додай,
А будеш в світі чоловіком!(«У що турати?»)
1.Відгадай загадку та запиши відповіді на запитання
|
|
|
|
2.Заповни «сходи» спільнокореневими словами
3.Лото «Де моя пара»(найди фразеологізм)
|
|
|
|
|
4.Гра «Фразеологічний звіринець»(Знайди потрібне слово для вдалого порівняння)Довідка: заєць, слон, риба, лев,тетеря.
Німий як Незграбний як Глухий як
Боязкий як Сміливий як
5.Фразеологізми жартують(дай письмову відповідь на запитання)
1.Коли сир у маслі катається?
2.Коли беруть ноги в руки?
|
|
6.Гра «Пантоміма»(Ви обираєте одну з карток,де написаний якийсь |
фразеологізм і передаєте його значення за допомогою міміки, ж
жестів)
7. Залатай дірку
Що йому не кажи, йому все… |
Приїзд давніх друзів був як… |
8.Побудуй два речення з фразеологізмом
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||
9.Знайти відповідність
|
|||||||||||||
10.Заповни таблицю
Пастухи |
Кравці |
Крамарі |
Мірошники |
|||
Лікарі |
Військові |
Спортсмени |
Актори,мисливці |
|
||
Набрав(ла)__________балів; Оцінка_________ |
|
|||||
Опорний конспект №2
ПІБ учня Дата
Тема уроку: Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я, приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів
Лиш в розум,сину,уповай,
Бо сей не зрадить тя вовіки;
Єму просвіти лиш додай,
А будеш в світі чоловіком!(«У що турати?»)
1.Відгадай загадку та запиши відповіді на запитання
|
|
|
|
2.Заповни «сходи» спільнокореневими словами
3.Лото «Де моя пара»(найди фразеологізм)
|
|
|
|
|
4.Гра «Фразеологічний звіринець»(Знайди потрібне слово для вдалого порівняння)Довідка: риба, жираф, тетеря, лисиця
Німий як ,високий як ,хитрий як , глухий як
5.Фразеологізми жартують(дай письмову відповідь на запитання)
1.Що можна ламати без рук і без усякого знаряддя? 2.Коли беруть ноги в руки?
|
|
6.Гра «Пантоміма»(Ви обираєте одну з карток,де написаний якийсь |
фразеологізм і передаєте його значення за допомогою міміки, ж
жестів)
7. Залатай дірку
Схожі ми з сестрою як |
Крутитися зранку до вечора як |
8.Побудуй два речення з фразеологізмом
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||
9.Знайти відповідність
|
|||||||||||||
10.Заповни таблицю
Пастухи |
Кравці |
Крамарі |
Мірошники |
|||
Лікарі |
Військові |
Спортсмени |
Актори, мисливці |
|
||
Набрав(ла)__________ балів; Оцінка__________ |
|
|||||
Квест-карта (загальна)
№ зупинки |
Завдання |
Час на виконання |
Команда 6-А |
Команда 6-Б |
|||||||
1 |
«Мозковий штурм», «Заповни сходи», лото «Де моя пара» |
7хв. |
|
|
|||||||
2
|
Гра «Фразеоло- гічний звіринець», «Фразеоло- гізми жартують», «Пантомі- ма» |
7хв.
|
|
|
|
||||||
3 |
Гра «Залатай дірку»,побу- дуй два речення з фразеологізмами, |
7хв.
|
|
|
|||||||
4 |
Знайди відповідність,заповни таблицю |
7хв. |
|
|
|||||||
V Підбиття підсумків уроку
VI Рефлексія
VII Домашня робота
Носарія, або правила користування висловами про ніс.
Якщо ви повісили носа, то зарубайте собі на носі і хоч кров з носа виконайте вправи. Придумайте одне речення з кількома фразеологізмами про язик