Мовознавчий турнір «За Україну, за її мову» для учнів 5-х класів активізує опорні знання учнів з української мови та літератури; сприяє розвитку розумових і мовленнєвих здібностей дітей, їхнього мислення, пам`яті, виробленню в учнів уважності, спостережливості, відповідальності, розширенню їхнього кругозору; сприяє виховуванню в учнів почуття любові до рідної мови
Сценарій мовознавчого турніру для учнів 5-х класів
Тема: Мовознавчий турнір «За Україну, за її мову»
Мета: активізувати опорні знання учнів з української мови та літератури; сприяти розвитку розумових і мовленнєвих здібностей дітей, їхнього мислення, пам`яті, виробленню в учнів уважності, спостережливості, відповідальності, розширенню їхнього кругозору; сприяти виховуванню в учнів почуття любові до рідної мови.
Обладнання: на дошці – вислови про мову:
«Як парость виноградної лози, плекайте мову» (М.Рильський)
Хід заняття
Умови турніру:
Підготувати один номер художньої самодіяльності.
Ведучий: Найбільше й найдорожче багатство кожного народу – це його мова. Поки існує мова – доти живе й народ. Бажання знати мову не залежить ні від статі, ні від віку. Головне, щоб таке бажання було.
Ведучий: Учасники нашого турніру люб’язно погодилися продемонструвати свої вміння, показати набуті знання. Тож бажаємо їм завзяття й привітаємо їх.
Ведучий: Запрошуємо команду 5 – А класу «Мовознавці» та команду 5 – Б класу «Ерудити».
Ведучий: На нашому турнірі присутні секунданти, які будуть оцінювати змагання: учителі української мови та літератури
Ведучий: Тож познайомимося з учасниками ближче. А виступ пройде шляхом жеребкування.
Команди знайомлять журі та уболівальників з членами команд, демонструють емблему, проводять презентацію команди.
Конкурс № 1.
Розминка «Мовне асорті»
Кожна команда має за 2 хвилини дати як можна більше відповідей на однакову кількість запитань. Секунданти фіксують загальну кількість правильних відповідей.
Запитання для команди 5 – А класу.
Запитання для команди 5 – Б класу.
Конкурс № 2.
«Знайди половинку»
У конвертах розрізані словосполучення. Командам треба якнайшвидше скласти їх.
Слово - не горобець, вилетить - не спіймаєш.
Вчення світ, а невчення тьма.
Слово не горобець, вилетить не спіймаєш.
Під лежачий камінь вода не тече.
Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Краще синиця в руках, ніж журавель в небі.
Рання пташка росу п`є, а пізня сльози ллє.
Яблуко від яблуні далеко не падає.
Що посієш, те й пожнеш.
Друзі пізнаються в біді.
Конкурс № 3.
Конкурс для уболівальників.
Розказати вірш про мову або висловлювання про неї.
Конкурс № 4.
З букв одного слова складіть і запишіть інші слова.
кінооператор
Конкурс № 5.
Конкурс-завдання для уболівальників.
Закінчить прислів’я.
На язиці медок, а… (в душі льодок).
Мудрий не все каже, що знає, а… (дурний не все знає, що каже).
Чим розумний стидиться… (тим дурень величається).
Завдання.
Відгадати загадки.
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий усій шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
(Апостроф)
Завжди можу стать в пригоді,
Моїх порад вам не злічить.
І кажуть про мене в народі:
«Мовчить, а сто дурнів навчить».
(Книга)
Маленька, менша мачини,
Ні з ким не стану я боротись,
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню.
(Крапка)
Злита з хвостиком ця крапка,
Невелика, власне, лапка.
Робить паузу, усім знайома.
Як вона зветься?
(Кома)
ІІ етап «Жартівлива торбинка»
Гравці витягають з торбинки номери жартівливих запитань і відповідають на них
(За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу)
1 До якого імені потрібно додати одну літеру, щоб дістати назву крупи? (М + Анна)
2 З чого починається день ? (Зі звука д)
3 Що стоїть між небом і землею? (Звук і )
4 Якого каміння немає в морі? (Сухого)
5 Географічна назва, до складу якої входить прикметник на позначення кольору? (Чорне)
6 Яким прикметником можна назвати білу хустку, намочену в Чорному морі? (Мокра)
7 Яка рослина убиває звіра? (Звіробій)
8 Як написати одним словом “мати, батько, син, дочка”? (Сім`я)
9.Чого багато має болото, менше – море і зовсім не має річка? (Звука о)
10 Як записати слово робота п’ятьма літерами? (праця).
11 Як записати в чотирьох клітинах словосполучення «суха трава»? (сіно).
12 Чим ранок починається, а вечір закінчується? (буквою «р»).
VІІІ етап “Поєдинок капітанів”
Капітани команд читають поезію про мову
(Найбвищий бал – 12)
Підведення підсумків і оголошення переможців, нагородження.