Мовзнавчий турнір є одним із дієвих інструментів зацікавлення до вивчення учнями української мови, засобом виявлення філологічно обдарованих дітей.
Мовознавчий турнір для учнів 1(5)-2 (6) класів
«Мови рідної скарби»
І тур
Треба утворити з поданих слів нові шляхом переставляння літер або складів. Кількість літер повинна бути однакова з первинним словом. Кожне утворене правильно слово оцінюється в 1 бал.
Зерно (резон),
піон (поні),
актор (токар),
ранок (коран),
волос (слово),
салат (атлас),
шарф (фарш),
сокіл (лісок),
масло (смола),
насос (сосна).
ІІ тур
Доберіть із довідки потрібні слова замість пропусків у наведених прислів’ях і приказках. Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали.
Це ще … по воді писано, а … скороджено. Не у свої … не сідай. Виміняв сліпий у глухого дзеркало на … . Оце так пани – на трьох одні … . Видно, що Гапка пироги пекла, бо всі … в тісті.
Для довідок: цимбали, штани, граблі, сани, ворота, вила.
ІІІ тур
Учитель (ведучий) наводить слова російською мовою, а капітан команди називає український відповідник. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
І команда ІІ команда
Клюква (журавлина) Рябина (горобина)
благоприятный (сприятливий) мероприятие (захід)
бриться (голитися) янтарь (бурштин)
ізумруд (смарагд) сапожник (швець, чоботар)
ранимый (вразливий) дерзкий (зухвалий)
IV тур
Учням роздаються аркуші з віддрукованими словами, що мають спільну початкову частину, яку навмисно пропущено. Відновивши пропущений елемент, можна прочитати самі слова. Виграє той, хто правильно й швидко виконує всі завдання, які оцінюються 2 бали кожне.
(Руб) іж, ін, ель, анок, рика.
(Гар) ем, пун, сон, мата, мидер.
(Бан) ан, ка, даж, дит, кет.
(Ар) ена, кан, мія, балет, сенал.
(бло) ндин, кпост, када, ха.
V тур