Мета заходу
ознайомити учнів із зимуючими птахами своєї місцевості;
розширити уявлення про необхідність збереження пернатих, заходи з охорони птахів взимку;
виховувати бережливе ставлення до природи, екологічну культуру.
розвивати спостережливість і інтерес до птахів;
сприяти духовному збагаченню школярів.
Позакласний захід "Свято зимуючих птахів"
Вступне слово вчителя. Птахи, які залишаються в наших краях на зиму, часто шукають собі притулку, страждають від холоду. Важко їм живеться, коли землю вкриває сніг. А особливо важко птахам, коли після відлиг раптом затріщать сильні морози, обледеніють і стовбури дерев, вкриються шкірочкою льоду кущі. Не дістатися птахам корму. У таку пору багато гине птахів, особливо молодих. Не встигають вони за короткий зимовий день знайти достатньо корму. Тому в такий скрутний час птахи знаходять собі друзів серед дітей і дорослих.
Пташині годівниці виручають сторожів лісу й саду в таку пору. Годівниці можуть бути загальні та спеціалізовані - для певного виду птахів. Якщо застосувати трохи фантазії, то виготовити їх можна, використовуючи різні коробки, банки і т. д. Синиці не бояться годівниць, що хитаються.
Для підгодівлі використовують заготовлене з осені насіння бур'янів. Якщо такого немає, можна брати зерно, м'ясні відходи, крихти хліба.
Отож, любі друзі! Станемо птахам друзями!
1 – й ведучий. Щиро вітаємо друзів: синиць, снігурів, повзиків, горобців, дятлів, зябликів та інших птахів нашої місцевості!
2 – й ведучий. На нашій планеті понад 8600 видів, зокрема в Україні понад 360 видів осілих, перелітних, зимуючих та залітних птахів.
1 – й ведучий. Птахи прикрашають землю. Їх весела, дзвінка пісня, яскраве забарвлення оживляє природу, вселяє в нас бадьорість і радість.
2 – й ведучий. Ми любимо наших пернатих друзів. Вони дорогі нам як незамінні помічники людини в боротьбі за врожай, вірні союзники в знищенні шкідників сільського й лісового господарства.
1 – й ведучий. Птахи – частина природи, без яких її врода була б неповною!
Птахи – наші друзі! Птахи! Їх можна побачити й почути скрізь: у парках, скверах, садах, лісах, на полях, біля водойм, у містах і селах або просто на вулицях.
2 – й ведучий. Птахи – це пісня й політ! Це голоси наших лісів, полів, гір і пустель. Їхні пісні звучать на Землі цілий рік. Їхні голоси ми чуємо вдень і вночі.
1 – й ведучий. Так, справді, прислів’я це голос краю, в якому ми живемо, це момент фольклору України. От послухайте самі. (ведучі повідомляють по-черзі)
2 – й ведучий. Існують перекази про пташок.
1 – й ведучий. Лебідь. Назва цього птаха означає «білий», що відповідає його символіці, як білого денного світла (сонячний птах). У багатьох народів лебідь – Божественний птах. Символ богів, відродження, самотності, краси, вірного кохання, вродливої дівчини, щасливого дитинства.
2 – й ведучий. Соловейко. Назва цієї маленької співочої пташки походить, як вважають мовознавці, від давньоруської славій – той, хто співає пісню-славу Богам. Недаремно соловей, як і інші великі птахи, вважається віщою пташкою, про що свідчить пісня:
Соловейко маленький,
В тебе голос тоненький,
Скажи, де мій миленький?
1 – й ведучий. Яструб. Яструбові в перший день Петрового посту жінки обіцяють десятину курчат. Такого звичаю дотримуються для того, щоб зберегти курчат від надто зірких очей яструба, який може всіх побити і поїсти. З цією метою будь-яка жінка, яка виносить уперше в двір курчат, неодмінно мусить зав’язати собі очі і, випускаючи курчат на землю, промовити: «Як я не бачу, де випускаю курчат, і так щоб не бачив їх шуляк».
2 – й ведучий. Лелеки - в українського народу дуже шановані птахи. Його назвали на честь божества добра і кохання - Леля. Ну, а як відомо - від кохання народжуються діти. От і приносить їх у наші домівки лелека, тобто він є символом народження. Говорили колись, що Лель живе у душі доброї людини, а лелека мостить гніздо на подвірї добрих людей.
1 – й ведучий. Ластівка є одним з найшановніших в Україні птахів. Це — Божа пташка. Якщо ластівка в'є під чиєюсь стріхою гніздо, то це передвіщає щастя тій родині.
2 – й ведучий. А ви знаєте, що: (ведучі повідомляють по-черзі)
• Граки люблять слідувати великими зграями за трактором, який обробляє землю.
• Сорока - єдина птиця (і не ссавець), здатна впізнати себе в дзеркалі. Для порівняння папуга не впізнає себе у дзеркалі, а приймає власне відображення за іншого папугу.
• Перелітний птах рожева чайка, яка живе в Гренландії і на північному сході Сибіру, не відлітає на Південь при настанні морозів, а летить на Північ. Це пояснюється тим, що берег Льодовитого океану не покривається льодом повністю, і рожеві чайки можуть там перезимувати, харчуючись рачками і рибою.
• Існують голуби, які не вміють літати. Ця порода називається салонний ролер.
А чи знаєте ви птахів, що зимують?
(Демонструються фото птахів, діти їх називають.) Додаток 1
1 – й ведучий - Молодці, діти, ви добре запам’ятали, як виглядають зимуючі птахи нашої місцевості. Красиві птахи на малюнках. Їм би пам’ятники ставити.
2 – й ведучий Багатьом із них уже споруджено пам’ятники у різних країнах світу. Так в США – горобцю, в Італії (Римі) – гусям, у Франції – голубам, у Канаді – казарці, у Японії лебедю.
1 – й ведучий А ще птахи мають свої свята. Так, 26 березня наша країна щорічно відзначає День птахів.
2 – й ведучий 21 березня в народі відзначають свято Сороки. Наші предки вірили, що до рівнодення прилітає 40 птахів, і перші - жайворонки. Їх вважали символом свята. У цей день із тіста печуть жайворонків та пригощають ними друзів і знайомих.
1 – й ведучий А 12 листопада, на Зіновія – свято синичок.
2 – й ведучий Багато птахів стали символами у народі. Серед них ті, що зимують у нашій місцевості. Ось, наприклад: ворон і сова – символ мудрості, голуб – символ миру.
1 учень. Гуляють білі сніговиці,
Тріщить мороз. Гудуть вітри.
Сидять зажурені синиці,
І повзики, і снігурі…
2 учень. Дзьобатий дятел працьовито
У кору стука – не дріма.
Але тепер йому не літо –
Кругом зима, кругом зима!
3 учень. А сніг летить, а вітер злиться,
І навіть щиглик на біду,
Хоч звичка в нього – бадьориться,
Притих під кущиком в саду.
Сніжинки білі – не комахи.
А ковдра біла – не тепло.
2 – й ведучий. На дворі холодно. Завмерли дерева. Застигла земля. До нас прийшла морозна пора року - зима.
1 – й ведучий. Зима не тільки холодна, а й голодна. Особливо важко взимку нашим пернатим друзям - пташкам, які не відлетіли у вирій, а залишилися з нами зимувати.
2 – й ведучий. Найважливіші та найтяжчі зимові місяці для птахів — грудень і січень, саме тоді потрібна допомога, увага людини, і справа тут не тільки в морозі.
1 – й ведучий. Птахам важко пережити скорочений світловий день. За якихось 6—7 годин, їм потрібно не лише знайти їжу, а й засвоїти її, щоб пережити довгу зимову ніч.
2 – й ведучий. Важко доводиться птахам узимку. Особливо важко буває синицям. Інколи з десяти перезимує лише одна.
1 – й ведучий. У мороз і заметілі птахи замовкають. Вони ховаються в затишні місця й настовбурчують пір’я. Так вони зберігають тепло. Часто взимку птахи гинуть від голоду. Саме голод для пташки страшніше, ніж холод.
2 – й ведучий. У морозну ніч голодні, ослаблені птахи легко замерзають або стають здобиччю хижаків. У цей час у дуплах або просто на снігу можна знайти замерзлих синиць, повзиків та інших птахів.
4 учень. Поспіши, дитино мила,
Глянь на світ навкруг:
Усе зима снігом покрила –
І поля, і луг.
5 учень. Ні зігрітись у промінні,
Ні знайти зерна,
Ось лежить там на камінні
Пташка нежива.
6 учень. А тут друга прилетіла,
Жалібно квилить:
Поможи, дитино мила,
Цю зиму прожить.
7 учень. Обережно, о дитинко,
Хлібця накриши
І кришинки в годівничку
Пташці принеси.
8 учень. Синичці поріжу тоненько сальця.
Ні, ні, не посиплю на неї сільця,
Конопляних зерен сипну снігурам
І житніх окрушин горобчикам дам.
Кільчастої горлиці теж не забуду –
Насінням її підгодовувать буду.
1 – й ведучий. А чи знаєте ви, що горобці розмножуються по два – три рази на літо і своїх пташенят вигодовують майже виключно комахами, головним чином шкідниками зелених насаджень. У мороз і холоднечу горобці не залишають людину. Вийдіть зимовим ранком на вулицю. Навкруги біло – біло, дерева вкриті інеєм. Здається, усе живе завмерло. І раптом – голос горобця: «Жив…жив». Нашому горобцю в Бостоні (США) встановлено пам’ятник за порятунок садів від гусені. Зграйка горобців знищує до 3000 насінин різних бур’янів щодня. Як і інші птахи, горобці заслуговують повагу і потребують підгодівлі. Та й не тільки сірі горобці залишаються зимувати в рідному краї, звеселяючи наше око.
9 учень. Подивіться: у дворі
В чорних шапках снігурі.
Ще й червоні фартушки
Одягли собі пташки.
10 учень. Значить сніг і холоди
Наближаються сюди.
Снігурами через те
Їх тепер ви і звете.
2-й ведучий. Снігура можна визначити за смутними монотонними посвистами «гв’ю», а також за червоною грудкою. Узимку ці птахи живуть зграйками, дуже полюбляють ягоди горобини. Їдять також насіння та ягоди багатьох деревних і чагарникових рослин. Із серпня по квітень снігурі ведуть кочовий спосіб життя, залітають далеко за межі лісу. У зимовий період трапляються й у нас. Птах потребує охорони.
1-й ведучий. Досить часто в саду, біля двору можна взимку побачити дятла. Його недаремно називають лісовим деревним лікарем. Кожне дерево обстукає він, відшукуючи комах-короїдів, і обов’язково зловить їх, не даючи дереву загинути. А допоможе йому в цьому його язик, який прямо-таки чималенький – до12 см завдовжки та ще й дуже гнучкий.
11 учень. В дятловій кузні гаряча пора.
Дятлова кузня стоїть край двора.
Дятел невтомно працює щодня –
Така роботяща у нього рідня.
Вчився він змалку так працювати,
Щоб шкідників з-під кори здобувати.
Вчитель. Конкурс "Ти - мені, я - тобі".
Отже, які птахи...
1. ...на зиму біліють? (Куріпки)
2. ...найменші в Україні? (Кропивник)
3. ...прилітають до нас узимку? (Снігурі)
4. ...вигодовують пташенят узимку? (Шишкарі)
5. ...Літають вище всіх? (Орли, грифи, кондори)
6. ...допомагають ловити рибу? (Баклани)
7. ...створюють звуки, схожі на:
гавкіт собак? (Самець білої куріпки)
сміх людини? (Чайка-реготушка)
шипіння змії? (Вертишийка)
ревіння бика? (Великий вип)
8. ...літають найшвидше? (Стрижи)
9. ...здійснюють найдовший переліт? (Полярна крачка - з Північного до Південного полюсу)
10. ...будують гнізда з риб'ячих кісток? (Зимородок)
11. ...не літають? (страуси, пінгвіни)
12. ...мають їстивні гнізда? (Стрижи - саланги)
Вчитель. Перший закон про охорону птахів був виданий у 1328 році Людвігом Баварським. В ньому говориться: "Тяжкий штраф чекає на того, хто впіймає синицю - кропіткого ловця комах."
1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція про охорону птахів і тому 1 квітня є Міжнародним днем птахів, але ми закликаємо вас пам’ятати про охорону птахів не тільки в цей день, а завжди.
12 учень. Поки жити планета ця буде,
Поки світ ще в полоні краси,
Бережіть птахів, людоньки – люди.
Хай чарують їх голоси.
13 учень. Не стріляйте у лебедів білих,
Не вбивайте синичок малих,
Вони менші брати і несмілі,
Тож давайте полюбимо їх.
14 учень. Шануй, примножуй скарб неоціненний,
Який вручила нам свята земля.
Насаджуй сад і прочищай джерельце.
І скривдити не дай маленьких пташенят.
15 учень. Ніколи не зробимо шкоди
Тварині ми в ріднім краю.
Нехай звеселяють природу –
Співають пташки у гаю.
16 учень. Ми друзі їх вірні і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І всіх, хто зимує у нас.
Додаток
Снігур
Горобець
Сойка
Синиця велика
Дрізд-омелюх
Синиця блакитна
Жовтоголовий корольок
Щіглик
Омелюх
Граки, галки та сірі ворони
Дятел