Сценарій
тематично – пізнавальної програми
для учнів молодшого та середнього шкільного віку
«Цей веселий циферблат»
Мета: узагальнити та систематизувати знання про час, одиниці та пристрій його вимірювання, різновиди годинників. Закріпити уміння учнів визначати час за годинником, розв’язувати задачі про час; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до часу, інтерес до навчання.
Хід заняття.
Вчитель. Добрий день, діти! Сьогодні ми поговоримо про час. Згадаємо одиниці вимірювання часу та дізнаємося ще багато цікавої інформації про час та годинники. Виконаємо чимало цікавих завдань.
Час - одне з основних понять фізики і філософії. Пристрієм для вимірювання часу є годинник. З давніх давен люди вимірювали час, дивлячись на зірки. Першим був створений сонячний годинник. Але він міг показувати час тільки на вулиці і тільки під сонячними променями. З часом люди винайшли й інші годинники. Розгляньте, які існують види годинників.
Водяний |
Пісочний |
Сонячний |
Вогняний
|
Механічний |
Електронний |
Кварцевий |
Квітковий |
Атомний |
Астрономічний |
Баштовий |
Біологічний |
Одиницями виміру часу є:
Рік – 365 (366) діб
Місяць – 28,29,30, (31) доба
Тиждень – (7 діб)
Доба – 24 години
Година – 60 хвилин
Хвилина – 60 секунд
Тисячоліття 10 століть - 1000років
Яка найбільша одиниця часу? Тисячоліття.
ЦІКАВО ЗНАТИ, ЩО:
Завдання 1. Розділіть ланцюжок з літер, щоб отримати слова
Часгодинасекундахвилинарікденьнічтижденьмісяцьдоба
Завдання 2. Назвіть час вказаний на циферблаті.
Завдання 3. Зобразіть час вказаний на циферблаті.
15:00
|
08:45 |
11:00 |
11:30 |
06:00
|
23:00 |
14:45 |
09:15 |
ЦІКАВО ЗНАТИ, ЩО:
Завдання 4. Повторіть малюнок за зразком.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 5. Прочитайте прислів’я, викреслюючи зайві букви (п,т).
Тпзтгпапяпнтопгтопчтапступіткпопнтепмтнпетзпдтопжтепнтепшт
(Згаяного часу і конем не здоженеш)
Завдання 6. Чим схожі і чим відрізняються годинники ? (За формою, розміром, кольором, показують однаковий час, мають якісь інші спільні або відмінні характеристики).
|
|
|
|
(однакової форми, показують однаковий час, але різного кольору…)
|
|
|
|
(годинники круглі, на кожному зображені діти, але показано різний час…і,
в одного годинника циферблат без стрілок)
|
|
|
|
(різної форми, показують різний час, але
ЦІКАВО ЗНАТИ, ЩО:
Завдання 7. Напишіть пропущене слово в прислів’я, користуючись підказкою – анаграмою. Поясніть сенс прислів’я.
В лиху годину пізнаєш вірну (н д л ю и у).
Завдання 8. Знайди тінь від годинника.
Завдання 9. Чи всі годинники показують однаковий час?
Завдання 10. Складіть пазли (зображений час на годиннику має відповідати запису цифрами)
Завдання 11. Цікаві задачі на час.
3:25 |
+ |
год хв |
= |
6:00 |
|
8:35 |
+ |
хв |
= |
9:20 |
11:20 |
+ |
год хв |
= |
13:00 |
3:40 |
+ |
хв |
= |
4:15 |
|
7:45 |
+ |
год хв |
= |
9:15 |
5:45 |
+ |
хв |
= |
6:10 |
|
9:15 |
+ |
год хв |
= |
11:30 |
2:15 |
+ |
хв |
= |
3:05 |
|
6:55 |
+ |
год хв |
= |
12:30 |
12:25 |
+ |
хв |
= |
13:15 |
|
4:50 |
+ |
год хв |
= |
8:25 |
11:55 |
+ |
хв |
= |
12:05 |
|
2:05 |
+ |
год хв |
= |
4:55 |
14:05 |
+ |
хв |
= |
15:00 |
|
16:10 |
+ |
год хв |
= |
17:30 |
6:10 |
+ |
хв |
= |
6:55 |
|
21:30 |
+ |
год хв |
= |
23:45 |
4:20 |
+ |
хв |
= |
4:25 |
ЦІКАВО ЗНАТИ, ЩО:
Завдання 12. Викласти годинники в порядку зростання часу.
|
|
|
|
|
Завдання 13. З’єднайте відповідники часу першого і другого стовпчика.
1 хвилина |
|
100 років |
декада |
|
36 місяців |
|
||
1 рік |
|
00:47 |
тисячоліття |
|
16:45 |
1 година |
|
00:00:47 |
1 тиждень |
|
60 секунд |
4 доби |
|
10 днів |
за чверть 17:00 |
|
1000 років |
47 секунд |
|
60 хвилин |
століття |
|
12 місяців |
47 хвилин |
|
96 годин |
3 роки |
|
7 днів |
Завдання 14. «Веселі стрілки».
- 15 хв; - 30 хв; - годину; - 45 хв
|
|
|
- 40 хв тому; - півгодини тому; - 15 хв тому; - дві години тому. |
Вчитель: Молодці! Ви добре попрацювали, були уважними, спостережливими та кмітливими. Тому гарно справилися із завданнями. Давайте пригадаємо з вами:
- Які види годинників існують? (Відповіді дітей).
- Які одиниці виміру часу ви можете назвати?
- Що вам найбільше сподобалося на занятті?
- Що нового ви дізналися?
Дякую! До нових зустрічей!