2 лютого о 18:00Вебінар: Самооцінювання управлінських та освітніх процесів: нормативні орієнтири та особливості проведення

Сценарій виховного заходу "ДЕНЬ ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ"

Про матеріал
Твердження, що краса врятує світ, відомо всім, бо людина стала людиною, коли побачила яскраве різнобарв’я рідної природи, коли почула спів жайворонка й тьохкання солов’я, коли відчула тонкі пахощі бузкового цвіту й медові розливи білої акації. Але людина інколи забуває, що вона є лише часточкою природи, із законами й силами якої необхідно рахуватися.
Перегляд файлу

ДЕНЬ ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ
(Сценарій виховного заходу)
 

Мета: розширити і закріпити знання учнів про птахів, про їхню поведінку і спосіб життя, роль і місце у природі, значення у житті людини; розвивати допитливість, спостережливість, інтерес до пташиного світу; учити замислюватись над наслідками своїх дій, навчити правил поведінки у природі; виховувати у школярів бережливе ставлення до пернатих              друзів,                            бажання              допомагати.
 

Обладнання: зображення птахів, дитячі малюнки, конверти із картками-завданнями для проведення конкурсів, плакати:
« Птахи – частина природи, без яких її краса була б неповною»,
«Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у нашім краю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас»

                                                                                Хід заходу

 І. Вступне слово вчителя.

- Дорогі, діти! Шановні гості! Вітаємо вас на нашому святі зимуючих птахів! Девіз нашого свята (всі діти хором):


Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій

І тих, що зимують у нас!
 

ІІ. Перегляд сценарію свята.

 1 – й ведучий. Твердження, що краса врятує світ, відомо всім, бо людина стала людиною, коли побачила яскраве різнобарв’я рідної природи, коли почула спів жайворонка й тьохкання солов’я, коли відчула тонкі пахощі бузкового цвіту й медові розливи білої акації. Але людина інколи забуває, що вона є лише часточкою природи, із законами й силами якої необхідно рахуватися.

2 – й ведучий.  На нашій планеті понад 8600 видів, зокрема в Україні понад 360 видів осілих, перелітних, зимуючих та залітних птахів.

1 – й ведучий.  Птахи прикрашають землю. Їх весела, дзвінка пісня, яскраве забарвлення оживляє природу, вселяє в нас бадьорість і радість.

2 – й ведучий.  Зима – найскладніший період у житті птахів. Не так холод, як голод дошкуляє тим, що залишилися зимувати разом з нами. Давайте допоможемо їм, підтримаємо їх!

1 – й учень.  (читає вірш В. Бичка «Зима» )

Дорога біла стелиться,

І краю їй нема.

Сніжок мете. Метелиця.

Прийшла до нас зима.

Льодком тоненьким скована,

Спинилася ріка.

Повита тихим сном вона,

Весняних днів чека.

І ліс дріма. Безлистою

Верхівкою поник.

Над ним пісні висвистує

Лиш вітер сніговик.

2 –й учень. (Читає вірш І.Блажкевич «ВЗИМКУ»)

Ой, мороз. Який мороз!

Всіх пташок проймає дрож.

Скачуть – плачуть горобці:

       Дайте нам зерна, ців – ців!

А синички невеличкі просять:

– Дайте рукавички!

Снігурі сидять вгорі,

Заздрять дуже дітворі:

        Вам, дівчатка і хлоп’ятка,

Тепло, бо у вас є хатка.

А у нас нема хатинки,

Й на обід – ані зернинки.

 

Як почув Василь пташок,

Одягнувся в кожушок,

Взяв пшона і хліба скибку,

На подвір’я вибіг швидко,

 

Всіх пташок нагодував,

І здалось, мороз пропав:

Горобці защебетали,

І синичкам тепло стало.

Пісня «Три білих коня»

Застигли річки, кригою скувало.

І снігом білим замело.

В лісі звірям тяжко жити стало, (Двічі)

Бо навколо вже зима, зима, зима.

Так давайте разом допоможемо їм

Цю зиму холодну прожить.

Віддячать пташки, нам віддячать пташки,

Улітку у наших садах.

2 – й ведучий  - А наші юні орнітологи приготували вам коротенькі повідомлення про відомих вам птахів у легендах та переказах.

                                                        Птахи у легендах та переказах
   

 Ворона. У Галичині прокляття ворони пояснюється так. Ворона хотіла було пити кров, яка  крапала    з  ран  розп’ятого Спасителя, за що Бог прокляв її. І з тих пір частина дзьоба ворони навіки набула червоного кольору.
       

Сорока. Сорока створена нечистим і править йому за коня, тому застрелену сороку прив’язують  до  стел і в  стайнях,  певні,  що  нечиста  сила  не буде  на конях їздити, а учепиться за сороку. Крик сороки на хаті чи біля хати означає або те, що господаря хтось лаятиме, або що він одержить якусь звістку, або ж будуть гості.
    

Сова, сич, пугач. Сови, сичі та пугачі є в українській народній поезії найзловіснішими птахами. Особливо це стосується сови, яка стала символом усього темного і похмурого. У Біблії сова згадується як нечистий птах, а давні єгиптяни вважали її символом смерті. За українськими народними віруваннями сови і пугачі пішли від кішок, тому в них котячі голови і їхній крик нагадує крик кішки. Поява сови і пугача поблизу села наводить нудьгу і смуток на всіх його жильців. Крик сови і пугача на хаті взагалі віщує пожежу або смерть когось                            із              членів                            родини.
 

Горобці. Вважають, що горобець – проклята Господом пташка. Прокляття Богом тісно пов’язується з розп’яттям Господа на хресті. Коли розпинали Христа, горобці кричали «Жив! Жив! Жив!». Кати почати тоді зі ще більшою жорстокістю мучити Христа. За це Господь прокляв горобців і не дозволив їм відлітати на зиму в теплі краї.
 

Дятел. Також є переказ про дятла. Ніби він виник із землі, а що із землі – то із самого Бога. Кажуть, що якби послухати вночі біля гнізда дятла, можна виразно почути, як він стогне; це в дятла болить голова від того, що він цілодобово безперестанку довбає дерево.
 

Яструб. Яструбові в перший день Петрового посту жінки обіцяють десятину курчат. Такого звичаю дотримуються для того, щоб зберегти курчат від надто зірких очей яструба, який може всіх побити і поїсти. З цією метою будь-яка жінка, яка виносить уперше в двір курчат, неодмінно мусить зав’язати собі очі і, випускаючи курчат на землю, промовити: «Як я не бачу, де випускаю курчат, так щоб і не бачив їх шуляк».                                                    

1 – й ведучий . На гурткових заняттях, ви напевно чули дуже багато інформації про птахів, робили годівнички. А  ми оголошуємо конкурсну програму. За правильні відповіді ви будете отримувати жетони, а в кінці свята ми дізнаємося, хто стане найкращим              знавцем птахів.
 

2 – й ведучий.  1-й конкурс « На пташиному базарі». Мабуть усі ви чули про пташині базари, але побувати там не пощастило. Через те ми спробуємо організувати свій пташиний базар. На малюнках вам будуть показані птахи, яких вам треба назвати. Допомогти вам зможе коротка інформація про того чи іншого птаха.

(Діти розповідають, демонструють малюнки)
 На сцену запрошуються 3 учасники. Кожен учасник має відгадати птаха, зашифрованого на картці.

             Картка 1.
     Живуть на деревах. Мають міцний дзьоб, довгий язик і міцний хвіст, завдяки якому можна спертися на кору дерева. (Дятли)
            Картка 2.
    Належать до хижих. Вони мають велику голову і дуже великі очі з розширеними зіницями. У них гачкоподібний дзьоб, гострі кігті на лапах. Ведуть нічний спосіб життя. Живляться гризунами, невеликими пташками, комахами.(Сови)
           Картка 3.
    Живуть на болотах і берегах водойм. Вони мають довгі ноги, шию та дзьоб. Здобич підстерігають стоячи у воді. Деякі бродять у пошуках їжі. Живляться різними тваринками.. (Чаплі)
           Картка 4.
     Білі як сніг. Належать до водоплавних. Вони великих розмірів, з довгою і красивою шиєю. У цих птахів цінний густий пух, тому вони охороняються законом. Живуть переважно парами. (Лебеді)
          Картка 5
    Ці птахи схожі на горобців, але вони обережніші і водночас допитливіші за горобців. Люблять їсти насіння соняшника і ласувати несолоним салом. Ми можемо упізнати їх серед інших птахів по жовтенькому «фартушку» (Синиці)
          Картка 6.
    Прилітають до нас з Півночі. У них є чорна шапочка і червона грудка. Дзьоб товстий і короткий. Живляться ягодами, насінням, частково комахами. (Снігурі)


1 – й ведучий - Молодці, діти, ви добре запам’ятали, як виглядають зимуючі птахи нашої місцевості. Красиві птахи на малюнках. Їм би пам’ятники ставити.
 

2 – й ведучий Багатьом із них уже споруджено пам’ятники у різних країнах світу. Так в США – горобцю, в Італії (Римі) – гусям, у Франції – голубам, у Канаді – казарці, у Японії               -лебедю.
 

1 – й ведучий А ще птахи мають свої свята. Так, 26 березня наша країна щорічно відзначає              День              птахів.
 

2 – й ведучий 22 березня в народі відзначають свято Сороки. У цей день із тіста печуть жайворонків та пригощають ними друзів і знайомих.
 

1 – й ведучий А 12 листопада, на Зіновія – свято синичок.
 

2 – й ведучий Багато птахів стали символами у народі. Серед них ті, що зимують у нашій місцевості. Ось, наприклад: ворон і сова – символ мудрості, голуб – миру, лебідь – символ              вірності              і              любові.
 

1 – й ведучий А що знають учні про птахів, покаже наступний конкурс.
 

                                         Конкурс-вікторина про птахів. «Все про птахів»
     Запитання.
1. Наука про птахів. (Орнітологія)
2. Що є лише у птахів? (Пір’я)
3. Як орієнтуються птахи при перельотах? (По сонцю і зірках)
4. Хто народжується двічі? (птах) Чому? (Спочатку з’являється яйце, а потім із нього вилуплюється птах)
5. Яку функцію виконує у птахів хвіст? (Гальмо і кермо)
6. Які особливості будови кісток птаха? (Вони легкі, наповнені повітрям)
7. Чому заборонено турбувати птахів, які сидять на гніздах? (Бо вони можуть їх залишити)
8. Який птах має найдовший язик? (Дятел)
9. Який птах може виводити пташенят взимку? (Шишкар)(Чаплі)
 

2 – й ведучий  І останній конкурс називається «Ці птахи»

- А тепер відгадайте загадки. (Учитель загадує загадки, діти відгадують, отримують подарунки)

 


Біла латка, чорна латка

Невеличка – сніжно-біла,
по дереву скаче…(сорока)

 Що її в небесну шир
Люди радісно пускають

Я весь день ловлю жучків,

 Сповіщати всіх про мир.
Їм комашок, черв’ячків,

 Кожний з нас цю пташку знає
Її назву відгадає…(голуб)


Цвінь-цвірінь! Молодець

Бідовий хлопчина в сірій сорочині
По дворах стрибає,
крихти підбирає…(горобець)

Відгадайте, діти, хто
Має носик долото?

Ним комах з кори виймає
Про здоров’я лісу дбає…(дятел)

 

Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
Та ж ця пташка невеличка
Називається…(синичка)
 

Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом б’ю.
Я не цвяхи забиваю,

Я – комашок дістаю…(дятел)
 


 

 ( Стукіт у двері.)

 1-й ведучий. Хто це стука в двері наші? Що за гомін у дворі?

 

 2-й ведучий. Це до нас прийшли у гості наші юні поштарі.

Під веселу музику заходять два поштарики із сумками, на грудях — емблеми «Укрпошта».                                                                .

1-й поштар. Добрий день вам!  (Дістає листи із сумки, рахує.)

Раз, два, три.

Є у нас для дітвори

І листівки, й телеграми,

Познайомтесь, любі, з нами.

 

  1-й ведучий. Ось телеграма (читає): «До­рогі школярі! Вітаємо зі святом Зимуючих птахів. Бережіть пернатих друзів! З повагою, Ластівка з далекої Африки».

 

 2-й ведучий. Ось іще одна телеграма: «Любі друзі! Холодною зимою ви зустрічаєте пташок теплом своїх щирих сердець. Хай вам щастить! З повагою, соловейки з Єгипту».

 

2-й поштар. Тру-ру-ру! Тру-ля-ля! Ось і лист від журавля.

 

 1-й ведучий (читає).

Й побажання в щасті жити,

Гарно вчитись і дружити.

(Учні виконують пісню)

 

ПІСНЯ  НА  МЕЛОДІЮ  «СМУГЛЯНКА».

Якось вранці ми у школі

Засмутилися усі.

Потрібна пташкам допомога,

Тож зберемося ми всі.

Побудуймо годівнички

І насиплемо харчів.

Будуть прилітати наші друзі з відусіль.

Пташка мила,

Вільно, вільно ти літай,

В годівничку, в годівничку завітай!

Хай морози вже не лякають,

Співом душу звеселяй.

 

1-й поштар. А є ще й посилка. Та й важка ж!

 

 2-й ведучий (відкриває). Бачу годівнички і лист. Ці годівнички виготовили наші юннати для зимуючих пташок. Смачного вам, пташенята!

                                           

                                                Сценка «Розмова птахів»

Синиця.
Скільки тут пташок співало,

Веселилося щодня,

Коли сонце пригрівало і водилась комашня,

Кожний кущик, кожну гілку

Обсідали залюбки,

Щоб не шкодили ні скільки

Їм зажерливі жуки.

Сили в крильцях не жаліла

Кожна пташка на землі,

І комах, і гусінь їла на зеленому гіллі.

Я одна тоді, бувало, не хвалюся задарма,

За добу комах з’їдала,

Скільки важила сама.

А тепер кругом зима, ні комашеньки нема.
 

Горобець.
Ой, як холодно, як зябко,

Дуже змерзли в мене лапки,

Скрізь глибокий сніг лежить.

Що нам їсти? Що нам пить?

Як нам літечко вернуть? (З’являється сорока)
 

Сорока.
Вам пора про все забуть!

Скре-ке-ке!

Чим сидіти й сумувати,

Краще лісом політати,

Може щось смачне знайдеться,

А за тим й зима минеться. (Відлітає)
 

Дятел.
Ох вже ця мені сорока,

Невсидюча білобока,

Завжди всюди облітає,

Все почує і все знає.
 

 

Синиця.
Знову лютая зима
Снігу нам ще наміта. (Знову з’являється сорока)
 

Сорока.
Скре-ке-ке!

Поки ви отут журились

Я смачненько поживилась!

Там пшениця і пшонце,

І свіженькеє сальце.

Там щодня змітають сніг,

Їжі вистачить на всіх.

Там прекрасні годівнички.

Хтось з вас хоче подивиться?
 

Дятел.
То чого ми сидимо,

Швидше до них летимо!

Гей, сороко, не спіши,

Нам дорогу покажи! (Пташки відлітають).
                                                       

ІІІ. Підведення підсусків свята.

        2 – й ведучий - Нам залишилось ще визначити переможця нашого свята. Порахуйте, будь ласка, свої жетони.(Діти рахують, визначають переможця. Нагорода кращого знавця птахів своєї              місцевості)
        1 – й ведучий  - Наше свято закінчується, та нас ще чекає робота. Тепер ми підемо і розмістимо наші годівнички в затишних місцях, де пташкам буде зручніше поснідати, де їх нічого і ніхто не              потривожить.
         2 – й ведучий  - І на останок ми зараз прочитаємо і запам’ятаємо таку пам’ятку (читають              хором):

 

- Слід усім запам’ятати
Пташок треба захищати
Їх оселі не руйнуй,
Краще взимку підгодуй!
- Дякуємо всім за увагу!
 

 

 

Виноградівський районний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

 

 

 

 

Сценарій виховного заходу

 

на тему:

 

 

 

 

 

                                                                                    Підготувала

         Керівник гуртків: Лихтей Т. В.

 

 

 

                                          Виноградів, 2015

http://www.romelas.com/image/data/ukrposhta.jpghttp://www.romelas.com/image/data/ukrposhta.jpg

http://coollib.com/i/48/188548/img_87.jpg

 

http://supercook.ru/images-skazki-vypusk/bv-173-22.jpghttp://img-fotki.yandex.ru/get/6406/54835962.71/0_ef911_aeb429e3_L

http://www.supercook.ru/images-skazki-vypusk/bv-173-06.jpg

docx
Додано
23 лютого 2019
Переглядів
415
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку