Сценарій виховного заходу
«Шевченко промовляє крізь віки…»
Мета заходу полягає у поглибленні знань студентів про життєпис сина українського народу – Тараса Григоровича Шевченка, спонуканні розвитку не тільки інтелекту, а й душі. Також захід долучає студентів до власної творчості, Захід покликаний виховувати любов і повагу до спадщини, яку нам залишив поет, до традицій нашого народу. Твори Великого Кобзаря у наш час звучать дуже пророчо, і тому сприяють вихованню патріотизму та громадянської свідомості.
Святково прибраний зал: портрет Т.Г. Шевченка у рушниках, виставка творів Т.Шевченка, мультимедійна презентація та аудіо- і вдеосупровід, стіннівки, виготовлені до Шевченківських свят.
І мене в сім’ї, великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом
Т.Г. Шевченко
Ведучий. Кожен великий народ має свої знакові постаті. Саме такою постаттю для нас, українців, є Тарас Григорович Шевченко. Шевченко - символ українців, пророк і геній, а водночас - людинасеред людей.
Ведуча. Традиційно 9 березня відзначається день народження Тараса Григоровича Шевченка. Здавалось би, що нового можна сказати про Великого Тараса? Як по-новому поглянути на його особистість і творчість? Усе досліджено, описано, обговорено.
Ведучий. А виявляється можна.
Ведуча. Шевченко – геніальна людина. Людина, що залишалася собою завжди і за будь-яких обставин... «Караюсь, мучуся, але не каюсь...», - так написав він в одному з листів. І це – його життєва позиція.
Ведучий. Він не вписувався в рамки свого часу, тому що завжди йшов попереду його. Не мав страху і не запобігав перед авторитетами, не плазував, не просив. Його сила волі, наполегливість, вміння бачити світ під власними кутами зору, помножені на талант і працелюбність, явили світові в його особі:
• поета, прозаїка, перекладача, публіциста;
• живописця, скульптора, художника, майстра офорту і графіки, фотографа, маляра, ілюстратора, картографа;
• актора, співака, режисера, драматурга, театрального критика;
• мандрівника, винахідника, археолога;
• філософа, просвітянина, історика.
Ведучий. Один із зарубіжних дослідників творчості поета писав: «В особі Шевченка замучено найбільшого співця українського народу, геніального поета. Його талант не міг повністю розвинутись, та й те, що він зміг написати, зробити, забезпечує йому безсмертну славу!»
Ведуча. Шевченко – символ. «Щедро тебе, Тарасе Григоровичу, обдарував Бог: ти і поет, і художник… Однак, шкода, голубе мій, що не дав він тобі щастя».
Ведучий. Я з цим не згоден! Шевченко мав визнання, мав нечувану славу, а це і є щастя.
Ведуча. Сьогодні поеми з «Кобзаря» перекладено понад 100 іноземними мовами. За Шевченком і про Шевченка відзняли дясятки фільмів.
Ведучий. Найбільше пам’ятників на планеті поставлено нашому геніальному поету! Саме йому, як діячеві культури, встановлена найбільша кількість монументів: лише у Вінницькій області є понад 20 пам’ятників Шевченку (навіть «золотий»). У світі встановлено аж 1384 пам´ятники Шевченку, з них в Україні – 1256 і 36 у різних країнах світу.
Ведучий. Іменем Шевченка названо багато населених пунктів та географічних локацій по всій планеті. Наприклад, тільки в Україні – 164 назви. Ведуча. Окрім того, на честь Кобзаря названа гірська вершина Північного Кавказу (висота 4200 м), морська затока в Аральському морі та навіть кратер на Меркурії, діаметр якого – 137 кілометрів.
Ведуча. Шевченко – революціонер. У 1840 р. вийшла тоненька книжечка під назвою «Кобзар», а з нею прийшло і визнання поетичного таланту Шевченка. Вихід першого «Кобзаря» став епохальним явищем. Скільки б творів потім не входило до цієї книги, вона усе одно називалася «Кобзар».
Вашій увазі пропонується послухати виступи студентів нашого коледжу з творами Т.Шевченка.
Читець 1. Читання уривку з поеми «Гайдамаки».
Читець 2. Читання поезії «Зоре моя вечірняя…».
Читець 3. Читання поезії «Садок вишневий коло хати».
Читець 4. Читання поезії «Мені однаково».
Ведучий. Шевченкове слово - це вся Україна на долоні, це правда і відвертість, це така сила, яка підіймала дух, загартовувала, відроджувала українців, причому у всі часи, у будь-які періоди життя його народу. Під час Революції гідності 2014 р. Шевченкове слово було найцитованішим. Шевченко-революціонер фізично не перебував на барикадах, але присутність Тараса Григоровича була помітною та відчутною: його слова були на щитах, його образ поряді з образами Лесі Українки та Івана Франка охороняв вулицю Грушевського. Він і сам брав у руки биту чи шину на ілюстраціях сучасних художників.
Ведуча. Режисер Сергій Проскурня створив цілий проєкт з 365 відеосюжетів «Наш Шевченко». Знімав короткі ролики, у яких діячі культури читали улюблені рядки класика. Серед інших «Кавказ» читав і Сергій Нігоян під час буремних подій на Майдані.
Вашій увазі пропонується переглянути кілька відеосюжетів.
Відео виступів діячів культури з творами Шевченка.
Ведучий. Шевченко – Український Рембрандт. Малюнки супроводжували його все життя, і становлення його як художника відбулося ще раніше, як поета. Наш Кобзар мав великі успіхи в графіці, за що отримав срібну медаль у Петербурзькій академії. Йому вдавалося 3-4 тонами передати життя в рисунку. На той час офорт (азотна кислота українською мовою) – це було новаторство Шевченка для Східної Європи. Офортом травлять малюнки, продряпані голкою на цинкових або мідних пластинах. Відбитки з пластин дешевші, ніж картини маслом, їх міг придбати пересічний мешканець тодішньої України-Русі. Отож Шевченко був новатором не лише на своїй землі, а й далеко за нашими межами.
Ведуча. Прославився він і як талановитий ілюстратор, а також портретист, живописець і графік. Як відомо, саме талант до малювання відкрив йому дорогу на волю, впустив до мистецької еліти. 835 творів – саме таку кількість творів нараховує доробок Шевченка у образотворчому мистецтві, 278 картин вважаються втраченими. Крім цього, художник написав понад 150 портретів і більше півсотні автопортретів у самобутній манері.
Відеорепродукції картин
https://www.youtube.com/watch?v=OJI91HL1s6c&t=33s
Ведучий. Шевченко та жінки. Шевченко жодного разу не був одружений, однак мав стосунки з жінками. Так, Лазаревський пише, що хоча «обличчя в Шевченка не було красиве, але вираз його показував в цій людині присутність великого розуму. Коли він говорив з жінками, обличчя його робилося надзвичайно приємним. Жінки його дуже любили».
Відео про Шевченка та жінок у йогожитті
https://www.youtube.com/watch?v=2BPkTNxoR84
Ведучий. Шевченко музичний. Сьогодні письменники дедалі частіше стають учасниками музичних проєктів й уявляють себе рок-зірками. Вони збирають зали й заряджають енергетикою, аудиторія підспівує, скачує альбоми й цитує пісні, купує квитки на концерти частіше, ніж поетичні збірки.
Так, у Сергія Жадана є проєкт із харківським гуртом «Собаки в космосі», у Юрія Андруховича — із польським Karbido, Дмитро Лазуткін запрошує на виступи «Артерії». Можна знайти звучання текстів Шевченка і як хіп-хопу, і як тяжкого року.
Ведуча. Найяскравішими є музичні інтерпретації «Мені однаково» від «Скрябіна», пісні від учасників шоу «Голос країни» чи «Х-фактор» «Бандуристе, орле сизий» у виконанні Ірини Білик, «Садок вишневий» від гурту «Мертвий півень». Тарас Чубай і його нова пісня «Реве та Стогне» (The Mighty Dnieper). Але якщо вам хочеться чогось більш несподіваного, то ось вам «Катерина» від гурту «её».
Відео виконання пісень на слова Шевченка
https://www.youtube.com/watch?v=PTSHn2WftFQ
https://www.youtube.com/watch?v=zlrm3VlHpIU
Ведучий. Шевченко – людина серед нас. «Нас змусили бачити у Шевченкові похмурого страждальця, - пише профессор Леонід Ушкалов. - Але це не так: він був великим життєлюбом і жартівником. Сміх – важлива складова Шевченкового портрету. Є згадки, що він часто організовував такі собі замальовки-пародії на своїх друзів і виконував їх так мило, що найгучніше реготав той, кого пародіював Шевченко. У збірнику «Тарас Шевченко у приватному житті» можна прочитати багато цікавого про побут і уподобання Тараса Григоровича: любив смачно попоїсти, а серед улюблених страв Тараса Григоровича був борщ із сушеними карасями, галушки, вареники, риба. З напоїв полюбляв чай, а з міцненького – ром.
Ведуча. Шевченко актуальний. Сучасний постмодерний світ не міг не поглинути найвідомішу поп-ікону української літератури. Якщо за радянських часів Шевченко уявлявся скоріше як старий дід з вусами та в кучмі (як на першій 100-гривневій купюрі), то сьогодні його частіше асоціюють з тими часами, коли він був молодий і підозріло схожий на гіпстера (нова 100-гривнева купюра).
Ведуча. Шевченко був великим модником. Носив костюми, на які легко витрачав великі гроші. Якось з гонорару навіть придбав собі єнотову шубу. Цікаво, чи носив би Тарас Григорович футболки з власним зображенням, враховуючи його любов до автопортретів? Поки ви самі даєте відповідь на це питання, ми просто нагадуємо, що Шевченко на одязі — це вже мейнстрим.
Ведучий. «Видавництво Старого Лева» видало повноцінну абетку, використавши фактиз життя та творчості Шевченка.
Ведуча. Шевченко є й на муралах в різних містах України.
Ведучий. А слова з його творів завжди будуть актуальними.
Читці по черзі читають цитати з творів Шевченка (3 студенти):
Ведучий. Євген Маланюк у своїх роздумах про Шевченка писав так: «Між генієм і сучасністю завжди колізія (тобто проблема суперечності). Геній віддає всього себе, але сучасність бере від нього те, що вона здужає взяти».
Читець 5. Читання поезії «Заповіт».
Ведуча. Тарас Григорович Шевченко – це людина, яку знає і любить світ і яка любила нас, свій народ, і зробила все можливе для того, щоб ми утвердилися як велика сильна нація. Людина – кріпак і академік, людина з надлюдськими обдаруваннями і надлюдською силою, яку він витратив винятково на свій народ, так і не створивши власної родини. Його родиною були ми всі, його діти, нащадки, спадкоємці. Він – більше, ніж українець, а по-праву – пророк і геній.
Ведучий. Сподіваємось що про Шевченка ви дізнались трохи більше та й подивились на нього по-іншому, по-новому.
Ведуча. Тож, шануймо Великого Кобзаря і його непорушні заповіти синам і дочкам нашої славної України. З днем народження, Тарасе!
Ведучий. Дякуємо усім за увагу!
Читці по черзі читають цитати з творів Шевченка (3 студенти):