Сценарій заходу до Дня вишиванки

Про матеріал
Уже 15 років в Україні та скрізь у світі, де живуть українці, відзначають День вишиванки. Уперше ідея присвятити один травневий день традиційному українському одягу виникла​ 2006 року у студентському середовищі Чернівців і швидко поширилася країною. Відтоді, щороку, українці та усі, кому подобається вишиванка, одягають цей одяг і носять удома, в офісах, на вулицях. А соціальні мережі заполоняють фотографії із усміхненими людьми у вишиванках. Пандемія коронавірусу внесла свої корективи, але не змусила відмінти свято. Матеріал для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, матеріал використовується, як захід в класі так і в актовому залі.
Перегляд файлу

 

СЦЕНАРІЙ УРОКУ, ВИХОВНОГО ЗАХОДУ ДО ДНЯ ВИШИВАНКИ

«Земля наших предків – для наших нащадків»

Розпочинається свято з музичного привітання

https://www.youtube.com/watch?v=Mw6S7klsZkM

Ведуча:

Вишиванка – символ України,
Кожної великої родини,
Нашої історії та мови
Залюбки вдягаємо її знову.

Уже 15 років в Україні та скрізь у світі, де живуть українці, відзначають День вишиванки. Уперше ідея присвятити один травневий день традиційному українському одягу виникла​ 2006 року у студентському середовищі Чернівців і швидко поширилася країною. Відтоді, щороку, українці та усі, кому подобається вишиванка, одягають цей одяг і носять удома, в офісах, на вулицях. А соціальні мережі заполоняють фотографії із усміхненими людьми у вишиванках. Пандемія коронавірусу внесла свої корективи, але не зменшила кількості учасників.

Сьогодні 15 років Україна відзначає свято вишиванки. Свято незвичайне. Щиро запрошуємо вас полинути в прекрасний світ народної вишивки, щоб дізнатися  більше про наші традиції, обряди, культуру та історію.

Леся Воронюк  - саме вона у 2006 році, навчаючись у Чернівецькому національному університеті імені Ю. Федьковича, стала ініціаторкою Дня вишиванки, який відзначають щороку в третій четвер травня.

Звучить музика (Вишиванка) виходять діти

https://www.youtube.com/watch?v=RhwK9OSKHDs

Учні:

Вишиванка -    символ   Батьківщини

Дзеркало народної душі,

Колисанці купані хвилини,

Світло і тривоги у вірші.

 

Вишиванка – дитинча кирпате,

Що квітки звиває в перепліт,

Материнськи  ласки, усміх тата,

 Прадідів  пророчий заповіт

 

Вишиванка – писанка чудова,

Зірка ясна, співи та вертеп.

Вишита сльозою рідна мова,

Думами дорога через степ


 


Вед.   Вишита сорочка – це традиційний народний одяг українців. Споконвіку українські жінки та чоловіки шанували  її. Бо вірили, що вишита сорочка захищає людину від усього злого.

       Вишивали сорочки переважно матері, щоб їхні діти завжди були, немов польові квіточки – гарні та веселі.

 


Вед.: Ми з вами усі — українці, яких об'єднує у ве­лику родину любов до рідної землі, до пісні, до вишивки. Вишита українська сорочка - це не просто одяг, це справжній оберіг. Ось вам 10 найцікавіших фактів про цей витвір мистецтва.

 

Учень.  Перші вишивки на території слов'янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі та всюди, де тіло було відкритим. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. А діткам при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.

Учень. Виявляється, вишиванки - один з найдавніших українських атрибутів. Геродот стверджував, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів, які довгий час проживали на території України. Археологи знайшли на Черкащині зображення чоловіків, одягнених у щось дуже схоже на український національний костюм. Знахідка датувалась 6 ст. нашої ери. Такі ж сорочки приписувались трипільцям.


Учень. Сорочка завжди вишивалась жіночими руками, а тому несла сильний емоційний заряд, символізувала добро, любов і вірність. Давнє замовляння наших предків говорило: "Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був". Саме тому дівчата повинні були вишити своєму нареченому вишиванку до весілля.

Учень. До речі, про особливе значення чоловічої вишиванки, як символу кохання ходить ще одна легенда. Подейкують, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Іншим до такого сакрального ритуалу зась. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

Вчитель. Першим модником, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, котрий носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

Кожен регіон України має свою особливу вишиванку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом. Фактично, кожна область може повихвалятись унікальними вишитими сорочками, притаманними тільки їй.

Першим ведучим, який з'явився у прямому ефірі у вишиванці, став Андрій Шевченко. В такому вигляді він відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі". Згодом таку тенденцію підтримали й інші.
 

Дуже багато орнаментів, що використовуються в оздобленні вишиванок, сягають своїм корінням до язичницьких часів. Наприклад, солярні знаки (або "громовий знак", "колесо Юпітера") пов'язані з язичницьким небесним божеством Родом.



Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Розповідають, що колись турки і татари знищили практично всіх місцевих чоловіків, тому жінки впродовж кількох поколінь вдягали саме такі сорочки. А у боршівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, одягнута саме у таку вишиванку.

Орнаменти, якими прикрашають вишиванки, стали настільки популярними, що тепер ними оздоблюють не тільки сорочки! Останнім часом в українців з'явився новий тренд - автовишиванка. Автомобілісти прикрашають свої транспортні засоби спеціальними наліпками. Для кожного замовника створюється особливий дизайн.

Гра «Одягни вишиванку»

Вед.: Рушник... Як багато означає це слово! Український рушник! На ньому вишита доля мого народу. На ньому переплелися і радість, і біль, і щастя, і горе. Рушник супроводжував людину все життя від народження і до смерті.

 


 

 

Вчитель.

 

Я вишитий рушник тримаю, 
на нім, історія моя. 
Мій рідний ти, Асканійський краю, 
благословенная Земля.

Рушник розстелимо в дорогу, 
Усім хто з дому вируша.
Щоб ви, забули про тривогу, 
в дорозі Бог вас вберіга.

Рушник розстелим на порозі, 
хто в край Асканійський за віта. 
Щоб ще приїхать були в змозі, 
Асканія, на вас чека.

Рушник розстелим, як дві долі,
як лебедині два крила. 
На нім наш хліб, що виріс в полі,
на нім Земля, твоя й моя...

 

 

Гра    «Створи свою власну вишиванку

 

 


Вед.: Наше свято добігло кінця. Ми бажаємо вам миру, злагоди, добра, щастя, достатку!

Вед.:  Хай вишиті українські рушники, сорочки, скатертини, ікони, картини стануть оберегами у ваших оселях!

Вдягни, дитино, рідну вишиванку

І з чистим серцем в білий світ іди

Вона зігріє сонцем на світанку

І оберегом стане від біди

 

Встає над світом щире сонце вранці

І землю гріє променем ясним.

А я іду по світу в вишиванці

Я – українець! І горджуся цим

 

В нас обереги вишивають здавна

Така традиція в народі прижилась

Вона прадавня, вічна й дуже славна

В культурі й до сьогодні зберіглась

 

На кінець урок https://www.youtube.com/watch?v=KtQZfxZr9vU

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, 8 клас, Сценарії
Інкл
Додано
7 червня 2021
Переглядів
662
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку