Українська мова /8 клас
Види односкладних речень
Мета уроку:
навчальна: забезпечити засвоєння учнями структурно-граматичних особливостей означено-особових, неозначено-особових, узагальнено-особових, безособових та називних речень, виробити вміння розрізняти види односкладних речень;
розвиваюча: розвивати навички роботи в групах, формувати вміння мовленнєво-мислительної діяльності (умінь порівнювати і зіставляти, узагальнювати, виділяти головне, підтверджувати висунуті гіпотези);
виховна: виховання поваги до української мови; шанобливого ставлення до навколишнього середовища.
Очікувані результати: учні вміють виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речень; визначають типи односкладних речень; використовують різні за будовою речення у власному мовленні.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Види односкладних речень», інтерактивні вправи, мультимедійний проектор.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Перебіг уроку В океані рідного народу відкривай духовні острови! В.Симоненко
І. Організаційний момент. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
На уроці ми розглянемо матеріал про односкладне речення, які види односкладних речень існують, розглянемо односкладне речення як частину складного, зробимо спробу синтаксичного аналізу простого речення, також позмагаємося.
ІІ.Засвоєння нових знань.
1.Перегляд відео. Пояснення нового матеріалу. Аналіз речення, яке використано за епіграф.
https://www.youtube.com/watch?v=Nm-nJNEZQbE
2.Робота в групах. Проаналізуйте речення, підкресліть головний член речення односкладних речень. Визначте, якою частиною мови виражений головний член речення. В односкладних реченнях з присудком визначте особу й число дієслів-присудків.
https://app.wizer.me/editor/preview/TorUQClZ5xYU
Означено-особові речення |
|
1. Читаю цікаву книгу. 2. Дивуєшся білим світом. 3. Приніс би води.
|
Головний член речення виражається… |
Називні речення |
|
1. Мертва тиша. 2. Мороз. 3. Ніч. 4. День оранки.
|
Головний член речення виражається…
|
Неозначено-особові та узагальнено-особові речення |
||
1. Сьогодні пишуть диктант. 2. Учнів відпустили на канікули. 3. Шилом моря не нагрієш. 4. Друзів у нас зустрічають гостинно.
|
Головний член речення виражається… |
|
Безособові речення |
|
1. Смеркає. 2. Вам холодно. 3. Пелюстками вишневого цвіту, наче снігом, укрило мій чуб. 4. На росяних луках у місячну ніч розсипано рясно живі самоцвіти. 5. З краси не пити роси. 6. Поїхати б на екскурсію. |
Головний член речення виражається… |
3. Складання опорного конспекту у вигляді таблиці.
Види односкладних речень. Способи вираження головного члена речення
Головний член присудок |
Головний член підмет |
|||
Означено- особові
|
Неозначено-особові |
Узагальнено-особові
|
Безособові
|
Називні |
1-ша особа однини теперішнього часу . . . . . . . . . . . . . |
. . . . . . . . . . . . . |
. . . . . . . . . . . . . |
. . . . . . . . . |
. . . . . . ….. |
ІІІ.Рефлексія
1. Яка група, на ваш погляд, працювала найкраще?
2. Виставте оцінки.
3. Що ви побажали б членам своєї групи на наступний урок?
ІV.Закріплення вивченого. Вправи на закріплення.
1. Демонстрація презентації.
2.Двоскладні речення перебудуйте на односкладні, зробіть висновок про особливості використання речень обох різновидів у зв’язному мовленні.
Над полем загримів грім. Сива повновода хмара вже висіла над цілим степом. Світлі паруси дощу розпускалися обрії, помітно наближалися нивами. Усе ближче і ближче вони. Ось уже війнув зі шляху характерний запах примоченої гарячої пилюки. З тихим дзвоном упали перші краплини. Усе стрепенулося за вікном. І вже широкою чарівною музикою зашумів дощ, той цілющий рясний дощ, про якого кажуть, що сиплеться з неба золото.
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання. Визначте види односкладних речень, користуючись алгоритмом.
1. Село заквітчано садами.
2. Гей, шуміть вітри крилаті, в пшеницях густих.
3. Весною в селі встають рано.
4. Отак полечу сніжком над долиною.
5. Тут, на комбінаті, уміють цінувати хліб.
6. Недарма кажуть: не знаєш броду, не сунься в воду.
7. Стало зовсім темно. Снігом замело дорогу.
Алгоритм «Односкладні речення»
Чи має аналізоване речення два головних члени?
Так |
|
Ні |
Двоскладне речення різного типу |
|
Чи виражений головний член речення формою називного відмінка іменника |
|
Так |
Ні |
|
Називне речення |
Чи можна підставити підмет у формі Н.в. |
|
Ні |
Так |
|
Це безособове речення |
Чи вказує форма дієслова на конкретну особу |
|
Так |
Ні |
|
Це означено-особове речення |
Чи стосується дія головного члена до всіх і кожного |
|
Так |
Ні |
|
Це узагальнено-особове речення |
Чи стосується дія неозначеної особи |
|
|
Так |
|
|
Це неозначено-особове речення |