Дата: 12.01.2024
Тема: Шевченко завжди житиме серед нас. Т. Щербаченко (Стус) «Український лицар»
Мета: продовжувати знайомити учнів з творами українських письменників, з картинами українських сучасних художників; удосконалювати навички правильного виразного читання; розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію учнів, збагачувати словниковий запас, розширювати світогляд учнів, виховувати любов до природи, рідного слова, до рідної Батьківщини; виховувати естетичний смак.
Тип уроку: Інтегрований (предмет: образотворче мистецтво)
Обладнання: портрет Тараса Григоровича Шевченка; мультимедійна презентація.
Хід уроку
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Прийом “Яку квітку візьмемо на урок?”
- Яку квіточку ми візьмемо на наш урок?
II. Вправи на постановку дихання та розвитку артикуляції
“Понюхайте квітку “
- Уявіть, що перед вами запашна квітка. Видихніть і зробіть глибокий вдих - неначе ви нюхаєте запашну квітку на лузі.
(Робимо глибокий вдих - видих)
“Святкові кульки”
- Надуємо кульки. Для цього робимо глибокий вдих носом і плавно видихаємо повітря ротом, надуваючи щоки.
“Задми свічки”
- Уявіть, що перед вами – іменинний торт. На ньому багато маленьких свічок. Зробіть глибокий вдих і намагайтеся задути якомога більше свічок.
“Подми на гарячий чай”
- Уявімо, що перед нами – гарячий чай. Зробимо глибокий вдих і подуємо на нього.
III. Читацька розминка
Робота над загадками
Щось цікаве там знайшли,
То не птах і не людина,
А зовуть її... (Картина)
А малюнок вставив в раму.
Цей малюнок, не секрет,
Називається... (Портрет)
3. Фрукти, овочі та ваза,
Кожен з вас побачить зразу
В чому річ і в чому суть,
Як картину цю зовуть? (Натюрморт)
Рухлива вправа для очей
IV. Повідомлення теми та мети уроку. Підготовча робота до сприймання тексту
- Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вчитися слухати й розуміти текст. Познайомимося з українським художником – засновником мозаїчного живопису.
Але спершу ми познайомимося з відомою дитячою письменницею.
- Розгорніть, будь ласка, підручники на сторінці 85
- Скажіть, будь ласка, хто автор твору?
Знайомство з письменницею Тетяною Щербаченко (Стус)
- Тетяна Василівна Щербаченко (Стус) - українська поетеса, літературний критик, дитяча письменниця.Народилася на Луганщині в сім’ї учителів.
V. Робота з текстом
Досліджуємо текст.
- Яку назву має текст?
(“Український лицар”)
- Хто такі лицарі?
(Український лицар - самовідданий, благородний захисник українського народу, людина високої гідності.)
Вправа “Передбачення”
- Як ви вважаєте про кого або про що буде розповідатися у тексті?
(Відповіді учнів …)
- Давайте перевіримо, чи здійсняться наші передбачення.
Читання тексту вчителем.
- Чи є у прочитанному тексті слова, значення яких вам невідоме?
Словникова робота
Прикрість – біда, кривда, несправедливість.
Повір’я – перекази, легенди, в основі яких лежать своєрідні народні уявлення про зв'язки між явищами навколишнього світу і долею людини.
Легенда - невеликий за обсягом твір усної народної творчості про незвичайну подію, що належить до минулого і, як правило, прийшла з давнини.
Узагальнююча бесіда за змістом твору
- Про кого це оповідання?
- Що з прослуханого тобі незрозуміле?
- Коли українці звертаються зі своїми думками до поета?
- Чому життя Тараса Шевченка стало для нашого народу легендою, а він — українським лицарем?
- Як ви можете пояснити думку «він завжди житиме серед нас»?
Фізкультхвилинка
Читання твору учнями. Прийом “Дощик”
Знайомтесь – український художник Олег Лазаренко
ЛАЗАРЕНКО Олег Анатолійович – живописець, заслужений художник України
1. Мовчазний розгляд картини.
Розгляньте картину, зверніть увагу, що зобразив художник на передньому плані, на задньому.
2. Аналіз художнього полотна.
Чи здогадались ви, як називається ця картина? Чому ви так вирішили?
Розгляньте уважно Тараса Шевченка, яким його зобразив художник?
Що можна прочитати в очах поета?
Які почуття у вас викликає образ Тараса?
Які кольори допомогли створити настрій суму? А що б змінилось, якби художник підібрав інші кольори?
Гра «Хто? Що?»
Хто зображений на картині?
Що зображене?
Чому зображень на задньому плані так багато? Як ви думаєте?
Гра «Віднови події»
Давайте трохи повернемося в минуле.
Чи завжди поет був таким сумним?
Що могло трапитись? Розкажіть.
Гра «На що схожий настрій»
На що схожий настрій Тараса?
На що схожий твій настрій?
VI. Узагальнення вивченного матеріалу
Інтерактивна вправа Learning Apps
(Режим доступу: https://learningapps.org/watch?v=p9y8zxyek24 )
- Перед нами є запитання. Нам необхідно обрати правильну відповідь. \
VII. Підсумок уроку
Рефлексія «Загадкові листи».
Перед нами - є два листи.
Щоб їх відкрити, нам необхідно продовжити речення, які на них записані.
- Молодці. Чудова робота! Дякую за активність на нашому уроці!