Система уроків з теми "Займенник"

Про матеріал
У роботі представлено розробки уроків української мови для 4 класу з теми «Займенник» із застосуванням інтерактивних технологій навчання. Запропонований матеріал поєднує різні методи інтерактивної роботи на уроці, забезпечує наступність змісту завдань. Це створює атмосферу зацікавленості кожного учня в роботі класу, посилює інтерес до вивчення рідної мови, дає змогу школярам виявляти ініціативу, творчість
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Система уроків

 з теми «Займенник»

 із застосуванням інтерактивних технологій навчання

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель початкових класів

                             Шандрівського НВК

                   Гранатир І.М.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гранатир Іванна Миколаївна,

вчитель початкових класів Шандрівського  НВК

 

 

 

     

Система уроків з теми «Займенник» із застосуванням інтерактивних технологій навчання, 19 сторінок

 

У роботі представлено розробки уроків української мови для 4 класу з теми «Займенник» із застосуванням інтерактивних технологій навчання. Запропонований матеріал поєднує різні методи інтерактивної роботи на уроці, забезпечує наступність змісту завдань. Це створює атмосферу зацікавленості кожного учня в роботі класу, посилює інтерес до вивчення рідної мови, дає змогу школярам виявляти ініціативу, творчість.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

1.Урок 1.

  Тема. Займенник як частина мови. Особові займенники.

 

 2. Урок 2.

   Тема. Спостереження за вживанням особових займенників в текстах.

 

3.Урок 3.

   Тема. Займенники 1-ої особи однини і множини.Написання займенників з

             прийменниками.

 

 4.Урок4
    Тема. Займенники 2-ої особи однини і множини.

 

 5.Урок5
    Тема:  Займенники 3-ї особи однини і множини

 

 6. Урок 6.

     Тема.Узагальнення знань про займенники 1-ої,2-ої і 3-ої особи однини і

 

               множини.

 7. Урок 7.

     Тема. Контрольна робота. Мовна тема.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Займенник як частина мови. Особові займенники.

Мета. Дати дітям поняття про займенник як частину мови, ознайомити з  особовими займенниками, формувати вміння використовувати займенники для уникнення повторів слів; розвивати орфографічні навички; виховувати бережне ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник з рідної мови для 4 кл./ М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І Мельничайко, Л.В. Скуратівський. - К.: Освіта, 2004, таблиця.

 

 

Хід уроку.

I Організаційна частина

 Продзвенів для всіх дзвінок –

  Час почати наш урок.

II Актуалізація опорних знань

1.Інтерактивна вправа « Мозкова атака»

-Які ви знаєте частини мови?

- Що називається іменником?

-Що називається прикметником?

- Що називається числівником?

- Наведіть приклади вивчених частин мов.

  1. Словниковий диктант.

Зелений, асфальт, Йосип,молотьба,елеватор, нігті, грибник.

Завдання:

-пояснити орфограми;

- назвати частини мови;

- розібрати за будовою слово грибник;

-з перших букв кожного слова і суфікса останнього утворити слово-займенник

2. Каліграфічна хвилинка.

ЗЗ зз за оз зв займенник

III Оголошення теми і мети уроку та мотивація навчальної діяльності

 Займенник- це  частина мови, з якою ми сьогодні ознайомимося.

-Хто може пояснити, як утворилося слово займенник?( замість імені, тобто замість іменних частин мов – іменника, прикметника, числівника)

IY Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

Займенник виконує у мові велику роботу.Яку саме, ви здогадаєтеся самі, порівнявши два тексти.

 1.Холодно взимку зайчикові.Вибіг зайчик на узлісся. Мороз тріщить. Сів Зайчик під кущем, простяг лапки до місяця просить:

-Місяцю любий,погрій Зайчика променями, бо довго ще сонечка чекати.

2. Холодно взимку зайчикові.Вибіг він на узлісся.Мороз тріщить.Сів сіренький під кущем, простяг лапки до Місяця, просить:

- Місяцю любий, погрій мене променями,бо довго ще сонечка чекати.

- Який текст вам сподобався більше? Чим саме?

- Назвіть слова, які дали можливість у другому тексті уникнути повторень слова «Зайчик».

Учні самостійно роблять висновок про значення займенника у мові.

  1. Читання вірша з дошки.

Ми посіяли горох із матусенькою вдвох.

Минуло кілька днів- він зійшов, зазеленів.

Буду їсти залюбки я з горохом пиріжки.

Завдання:

  • знайти граматичну основу в кожному реченні;
  • проаналізувати підмети –ми, він, я.

2.Читання правила ст.19.

Висновок:

Займенник –  це частина мови, яка вказує на предмети, їх ознаки, кількість,але не називає їх.

3.Вправа 29 (усно).

а) Бесіда за змістом прочитаного:

-Скільки займенників в нашій мові?(кілька десятків)

- Яке місце вони посідають за частотою використання?(третє місце серед інших частин мов)

- Виписування займенників( з коментуванням).

5.Читання правила ст.22

Висновок:

Я,ти,він,вона,воно,вони, ми,ви,вони – особові займенники.Вони вказують на особу або осіб і відповідають на ті самі питання,що й іменники.

6. Робота за таблицею «Особові займенники»

-Які бувають особові займенники?( 1,2,3 особи однини і множини)

-Назвіть займенники першої особи однини і множини, відтак другої і третьої.

- Яку особливість мають займенники 3 особи однини?(третя особа однини має три займенники, це залежить від роду).

Фізкультхвилинка

Y Закріплення та систематизація знань

1.Вибірковий диктант

Є добрий друг в іменника,

В числівника й прикметника,

А звуть його – займенником.

Як втомляться іменники у реченнях стояти,

До себе звуть займенників від втоми рятувати

Вивчим цю частину мови,

Вивчимо обов’язково, бо вона потрібна дуже

І мені, й тобі, мій друже

Я до тебе усміхнусь і з тобою подружусь

Усміхнешся ти в отвіт –

Ми з тобою цілий світ

Всі всміхнуться навкруги –

Він, вона, воно,вони

Бо усмішка всіх єдна,

Жити в дружбі помага.

2. Гра «Впіймай займенник»

Я буду їсти апельсин,

А ти бiжи у магазин.

Ми будем цiлий день гуляти,

А ви  iдiть собi до хати.

Вiн пiде зранку на базар,

Вона нагрiє самовар.

Воно повинне всiм свiтити,

Повинне землю всю зiгрiти.

Вони зростають в полi рясно,

Якщо воно їм свiтить ясно.

 

YI Підсумок уроку

  1. Метод незакінчених речень.
  •       Сьогодні на уроці ми ознайомилися…
  •       Сьогодні на уроці ми з’ясували…

-  Сьогодні на уроці ми  навчилися…

  •       Сьогодні на уроці ми  розвивали…
    1. Оцінювання учнів.

YII Домашнє завдання

Вправа 44,ст.27

 

 

Тема. Спостереження за вживанням особових займенників в текстах.

Мета. Закріплювати знання про займенник, вчити розпізнавати особові займенники в різних формах і використовувати їх у мовленні; розвивати мовні вміння, вміння висловлювати власні судження; виховувати бажання бути здоровими і гарними.

Тип уроку: урок осмислення знань і формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання:підручник з рідної мови для 4 кл./ М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І Мельничайко, Л.В. Скуратівський. - К.: Освіта, 2004, картки з кросвордом, таблиця.

 

 

ХІД УРОКУ

I Організаційна частина

 Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався,

Тож ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

II Перевірка домашнього завдання

 Вправа 44

  • назвати особові займенники;
  • прочитати спільнокореневі слова до слів ночувати і щасливий;

III  Актуалізація опорних знань

1.Бесіда

  • З якою частиною мови ми ознайомилися на попередньому уроці?
  • Яка частина мови називається займенником?

2.Інтерактивна вправа «Гронування»

- Що ви уявляєте, коли ми говоримо слова особові займенники?

Займенник-1.2.3 ос.-одн. і мн.-я, ми- ти,ви,- він.вона,воно рід,вони.

 

 

III. Оголошення теми уроку та мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми будемо спостерігати за вживанням особових займенників у текстах і вчитися визначати число та особу займенника

1. Відгадайте загадку- жарт про займенників – пустунів.

                       Хто з вас,діти,відгадає,

як будь – хто, перш ніж їстиме,

трьома займенниками має

зробити руки чистими (вимити)

IV Осмислення знань, формування умінь і навичок

  1. Каліграфічна хвилинка

В в ви ми ти вимити

Завдання:

-з дієсловом вимити скласти розповідне речення, використовуючи займенники 1-ої особи однини;

-підкреслити головні і другорядні члени речення;

-перебудувати дане речення у питальне, змінивши займенник 1-ої особи однини на другу особу множини.

3.Вправа 41.

-виписати виділені займенники і з’ясувати, замість яких іменників вони вжиті;

Висновок

Займенники змінюються за відмінками, так як іменники.

 

 

Фізкультхвилинка

 

 

 

4. Робота в парах

Заповнити кросворд

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

6

 

 

 

7

 

8

 

 

 

 

1.1-ша особа однини.

2.2-га особа однини.

3.3-тя особа однини чоловічого роду.

4.3-тя особа однини жіночого роду.

5.1-ша особа множини.

6.3-тя особа однини середнього роду.

7.2-га особа множини.

8.3-тя особа множини.

5. Розвиток зв’язного мовлення

Диференційована робота в групах.

1 група

Використовуючи  займенники, скласти твір – мініатюру про гігієну.

Мої друзі гігієни

Кожного дня двічі на день я чищу зуби.У мене завжди гарно заплетене волосся. Воно блискуче і здорове,адже  я щотижня мию голову.Я стежу за чистотою рук, обличчя, одягу та взуття.У цьому мені допомагають мої друзі гігієни- мило,шампунь,г ребінець, ножиці, щітка для одягу та взуття.

2група

Про один з предметів гігієни скласти сенкан, використовуючи при складанні речення займенник.

Мило.

Пахуче,біле.

Миє,захищає, дезинфікує.

Я і мило- друзі.

Предмет гігієни.

V. Підсумок уроку

 1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

- Назвіть особові займенники, що складаються з однієї літери.

- Назвіть займенники, які починаються з однакової літери.

- Які два займенники заважають їздити по дорозі?  ( Я + Ми )

 - Що треба робити двом займенникам, аби вийшов вінок?(Ви+Ти )                         -Які займенники допомагають підлозі стати чистою?(Ви+Ми+Ти)

VI. Домашнє завдання

Вправа 44,ст.27

 

 

 Тема. Займенники 1-ої особи однини і множини.Написання займенників з

         прийменниками

 Мета.Ознайомити з відмінковими формами займенників 1-ої особи,   вчити визначати їх роль у реченні, формувати навички роздільного написання займенників з прийменниками; розвивати вміння вживати займенники у потрібній формі, навички правильного, орфографічного письма; виховувати спостережливих школярів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:підручник з рідної мови для 4 кл./ М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І Мельничайко, Л.В. Скуратівський. - К.: Освіта, 2004,таблиця.

 

 

Хід уроку.

 I Організаційна частина

Девіз уроку:

«Не кажи – не вмію, а кажи – навчусь!

1. Вправа «Очікування»

На краплинах, вирізаних з паперу, учні пишуть свої очікування від уроку і прикріплюють їх на дошку.

II Перевірка домашнього завдання

III  Актуалізація опорних знань

  1. Інтерактивна вправа « Мікрофон»

-Що вам відомо про займенник?

2.Хвилинка каліграфії та орфографії

- Списати каліграфічно вірш,вставивши пропущені орфограми.

Я залюбки іду до школи, тут жде мене моя сім…я.

І не лінуюся ніколи, ми всі вчимося- ти і я.

І мудрими ми хочем бути, одержати нові зна…я.

Науки прагнемо збагнути, щоб не блукати навма…я.

Завдання:

  • пояснити орфограми;
  • звуко – буквений аналіз слова сім’я;
  • дібрати синоніми до слова іду;
  • підкреслити особові займенники, визначити їх особу і число.

 ІV Повідомлення теми і мети уроку та мотивація навчальної діяльності.

 Сьогодні на уроці ми навчимося змінювати займенники 1-ої особи за відмінками та будемо досліджувати, як пишуться займенники з прийменниками.

 V Вивчення нового матеріалу

 1.Аналіз таблиці відмінювання займенників 1-ої особи однини і множини.

 

Н.хто?

Р.кого?

Д.кому?

З.кого?

О.ким?

М.на кому?

я

мене

мені

мене

мною

на мені

ми

нас

нам

нас

нами

на нас

 

2.Читання правила ст.28

Висновок

Мені, мене, мною, на мені - це не різні займенники, а відмінкові форми особового займенника я.

Так само нас,нам,нами,на нас – це не різні займенники, а відмінкові форми особового займенника ми.

Фізкультхвилинка

 

 VI. Закріплення та систематизація знань

  1. Вправа 46

а)читання тексу, з’ясування значень невідомих слів;

б)відшукування в тексті займенників 1-ої особи однини і множини, визначення їх числа і відмінка (з коментуванням);

в)дослідження в тексті особливостей написання займенників з прийменниками;

г)самостійне читання правила ст.29.

Висновок

Займенники з прийменниками пишуться окремо.

  1. Розвиток зв’язного мовлення

Робота в групах(на матеріалі вправи 46(2)

1 група

Продовжити  веселу розповідь краплини про її подальші мандри, використовуючи займенники 1-ої особи множини.

2 група

Продовжити  сумну розповідь краплини про її подальші мандри, використовуючи займенники 1-ої особи однини.

 3.Поставити займенники у потрібній формі(колективно)

а) З (Вона), під (ми), за (ти), перед (він), від (ви), перед (я), у (вони).

б)скласти декілька речень різних за метою висловлювання, використовуючи малюнки краєвидів рідного села.

 VIІ. Підсумок року

 1. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення».

   Учень 2 варіанту продовжує речення учня 1 варіанту :

 « Я – це займенник 1 особи однини, відповідає на питання …, … відмінок».

 Аналогічно учень 1 варіанту продовжує речення сусіда по парті:

«Мене - це займенник 1-ої особи однини, відповідає на питання …, …  відмінок і т. д.

2.Вправа « Очікування»

- Я очікувала від уроку… Мої очікування (справдились, не справдились, назвати причину).

 VIIІ Домашнє завдання.

 Вправа 51,ст.30,правила ст.28-29

 

 

Тема. Займенники 2-ої особи однини і множини.

 Мета.  Продовжити формувати навички роздільного написання займенників з прийменниками, вчити змінювати займенники 2-ої особи однини і множини за відмінками, спостерігати за зміною цих займенників; розвивати мовне чуття, навички грамотного каліграфічного письма; виховувати шанобливе ставлення до старших, повагу і любов до батьків.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник з рідної мови для 4 кл./ М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І Мельничайко, Л.В. Скуратівський. - К.: Освіта, 2004, таблиця.

 

Хід уроку.

 I Організаційна частина

Знову день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати

І старанно працювати.

II Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

1.Інтерактивна вправа « Мозковий штурм»

-Яка частина мови називається займенником?

-Провідміняйте займенник 1-ої особи однини за відмінками.

- Провідміняйте займенник 1-ої особи множини за відмінками.

-Як пишуться займенники з прийменниками?Навести приклади.

2.Словниковий диктант

Зі мною, переді мною, для тебе, відчинити, без вас, безхмарний, з нами, з друзями, збудувати, у тебе.

3.Скласти речення з іменником матуся у кличному відмінку, використовуючи займенники з прийменниками без вас, для тебе, пояснити розділові знаки.

Наприклад:

Для тебе, матусю, всі квіти землі.

Без вас, матусю, важко дітям жити.

4.Визначити особу і відмінок займенників без вас, для тебе.

 ІV Повідомлення теми і мети уроку

 Сьогодні на уроці ми навчимося змінювати займенники 2-ої особи однини і множини за відмінками.

 V Вивчення нового матеріалу

 1.Аналіз таблиці відмінювання займенників 2-ої особи однини і множини.

 

Н.хто?

Р.кого?

Д.кому?

З.кого?

О.ким?

М.на кому?

ти

тебе

тобі

тебе

тобою

на тобі

ви

вас

вам

вас

вами

на вас

 

2.Читання правила ст.28

3.Цікаво знати

За часів Київської  Русі пошанного звертання на «Ви»ще не було. Підлеглий до свого володаря звертався на «ти», як і володар до підлеглого. Згодом займенник Ти став нормативним у звертанні до Бога. А займенник Ви в Україні набув поширення у звертанні дітей до батьків, молодших віком до старших та до незнайомих людей. Таке звертання засвідчує етичні норми нашого народу, що вироблялися протягом віків.

Фізкультхвилинка

 

4.Хвилинка каліграфії та орфографії

М м мм ма ом ми

Завдання:

-списати каліграфічно вірш, вставивши пропущені займенники:

О матінко!

Любити так, як любиш …, ніхто не вміє на землі.

Тому ми всі – дітей гурток - сплітаємо … вінок.

  • Визначити особу та відмінок  займенників.

 VI. Закріплення та систематизація знань

  1. Творча робота в парах ( за вправою 53).

Завдання:

- скласти два речення з висловлюваннями на вибір учнів.

Наприклад:

Я хотів би подякувати Вам за… .

Вибачте, Ви не скажете… .

2. Словничок

-визначення всіх значень слова гардероб:

1.Шафа для зберігання одягу.

2.Приміщення в установі театру, де зберігається верхній одяг для відвідувачів.

3.Увесь одяг однієї людини.

Скласти речення зі словом гардероб, використовуючи займенник 2-ої особи.

3.Розвиток зв’язного мовлення ( за вправою 54)

а)читання тексту і з’ясування значень невідомих слів;

б)висловлення почуттів від прочитаного оповідання;

в)бесіда за змістом оповідання:

-Чому звертаючись до матері Михайлик вживає займенник Ви?

-Який висновок випливає з оповідання? Чи зробить такий висновок Михайлик?(Треба бути слухняним, щоб не хвилювати батьків і не наближати тим самим їхньої старості.)

г)розпізнавання у тексі всіх форм займенників 2-ої особи.

д) добір синонімів до виділених слів: глянула, відповіла(усно).

4.Диференційована робота в групах.

1група

Складання сенкану до слова матуся, використовуючи у реченні займенник

2-ої особи однини.

Матуся.

Ніжна, добра.

Приголубить, допоможе,розкаже.

Я тебе кохаю, матусю!

Ненька.

2група

Скласти твір – мініатюру про матусю, використовуючи займенники 2-ої особи множини.

 VIІ. Підсумок року. Рефлексія.

Учні заповнюють таблицю.

Знаю добре

Дізнався нового

Маю запитання

 

 

 

 

 

 VIIІ Домашнє завдання.

Написати невеличкий твір на тему « Що було б, якби всі українці були як одна сім’я»

 

Тема. Займенники 3-ї особи однини і множини

Мета: поглиблювати та поширювати знання про особові займенники, формувати навички розрізняти займенники 3-ї особи та їх відмінкові форми,  розвивати вміння спостерігати, порівнювати й робити висновки, виховувати почуття гордості за Україну, за її національного генія – Тараса Григоровича Шевченка.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник з рідної мови для 4 кл./ М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І Мельничайко, Л.В. Скуратівський. - К.: Освіта, 2004, таблиця, портрет Т.Шевченка

 

ХІД УРОКУ

I Організаційна частина

Добрий день! В добрий час!

Рада бачити всіх вас.

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

II  Перевірка домашнього завдання

 1. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення».

   Учень 2 варіанту продовжує речення учня 1 варіанту :

 « Ти – це займенник 2 особи однини, відповідає на питання …, … відмінок».

 Аналогічно учень 1 варіанту продовжує речення сусіда по парті:

«Тебе - це займенник 2-ої особи однини, відповідає на питання …, …  відмінок і т. д.

 2.Каліграфічна хвилинка

 Уу Кк Шш  Украна Кобзар Шевченко

Завдання:

  • скласти речення, використовуючи дані слова:

Україна подарувала світові геніального Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка.

  • пояснити орфограми;
  • дібрати синоніми до слова Україна.

III Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1.Гра «Парашутисти»

-Кожне зі слів- «парашутистів» має спуститися на одну з баз- «Е» чи «И».

В…сна, з…мля, гр….би, ч…жі, гр….чаний, ст….пи, л..сток, кр…чить, ж…ве, з…рно.

-Назвати частини мови.

 -Визначити рід іменників.

-Які слова вам допомогли виконати це завдання?(він,вона,воно)

-Яким займенником можна замінити іменники чижі, гриби, степи?(вони)?

 -Визначте особу даних займенників.

-Яка особливість займенників 3-ої особи однини?( Ці займенники вказують на рід).

  IV Оголошення теми й мети уроку

- Отже, сьогодні ми будемо вивчати займенники 3-ої особи однини і множини- їх відмінювання,правопис, вживання у мовленні.

 

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1.Аналіз таблиці відмінювання займенників 3-ої особи однини і множини.

 

Н.хто?що?

Р.кого?

  чого?

Д.кому?

   чому?

З.кого?

  що?

О.ким?

   чим?

М.на кому?

    ча чому?

він

його,

до нього

йому

 

його

 

ним

 

на ньому

на нім

вона

її

у неї

їй

 

її

 

нею

 

на ній

воно

його

у нього

йому

 

його

 

ним

 

на ньому

на нім

 

вони

їх

у них

їм

 

їх

 

ними

 

 

на них

 

 

- Що цікавого помітили?

 - Читання правила на с. 34. Чи підтверджує воно наші спостереження?

2.Скласти словосполучення з дієслова та займенника 3-ої особи(усно):

Сказати (кому?)…;

спитати (про кого?)…;

чекати (на кого?)…;

не стій (над ким?)…?

пишатися (ким?)…;

Фізкультхвилинка

 

 VI Закріплення та систематизація знань

  1. Вправа 60 ( самостійно)

- Виписати з текту займенники 3-ої особи, визначити їх відмінок.

2. Робота в парах:

а) читання тексту.

Несподівано він побачив під яблунею матінку. Вона була така гарна,молода,одягнена в усе біле.Мати підійшла до нього, взяла за руку й повела хлопчика до церкви.То була та сама церква до якої Тарас ходив щонеділі.Там так любив приглядатися до святих ікон. Але тепер церква була чомусь іншою.Вона вся блищала, а ікони виглядали світлішими та виразнішими.

- Про кого розповідається в цьому тексті?

- Що вам відомо про Т.Шевченка?

1ряд( списати перші 3 речення,знайти займенники,визначити їх особу та відмінок);

2ряд( списати наступні 3 речення,знайти займенники,визначити їх особу та відмінок);

б)дібрати спільнокореневі слова до слова молода, які належать до різних частин мов (колективно).

3. Розвиток зв’язного мовлення

Диференційована робота в групах

 1група

Уявіть собі, що до нас на урок прийшов Т.Г.Шевченко. Про щоб ви хотіли його запитати? Підготуйте  запитання, використовуючи займенники.

2 група

Описати портрет Т.Шевченка, використовуючи займенники 3-ої особи.

 

 

VII. Підсумок уроку

 1.Інтерактивна вправа «Мікрофон»

-Розкажіть про свої враження від сьогоднішнього уроку.

VII. Домашнє завдання

 Скласти віршики про Т.Шевченка, використовуючи займенники.

 

 

Тема.Узагальнення знань про займенники 1-ої, 2-ої і 3-ої особи однини і

          множини.

Мета. Повторити, узагальнити та систематизувати знання дітей про займенник

           як частину мови, удосконалювати вміння визначати особу та відмінок

            займенників; розвивати  зв’язне мовлення, пам'ять, увагу; виховувати любов

           до рідного села, до своєї Батьківщини.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: підручник з рідної мови для 4 кл./ М.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І Мельничайко, Л.В. Скуратівський. - К.: Освіта, 2004, мультимедійна презентація.

                    ХІД УРОКУ

 І Організаційна частина

  1. Створення емоційного настрою

-Нумо, діти, підведіться,

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.

-Що ми будемо робити?

-Вам цікаво про це знати?

А для цього нам потрібно ребус відгадати.

        , , ,   А

                      

 II  Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності

  • Сьогодні ми узагальнемо наші знання про займенник, погравши в цікаву гру «Лото».
    1. Вправа «Очікування»

На різнокольорових кульках напишіть свої очікування від уроку .

 III Узагальнення та систематизація знань

  1. Інтерактивна вправа « Мозкова атака»
  • Яка частина мови називається займенником?
  • Як змінюються особові займенники?Чому вони так називаються?
  • Назвіть займенники 1-ої,2-ої,3-ої особи?
  • Яка особливість мають займенники 3-ої особи?
  • Як пишуться займенники з прийменниками?

2.Скласти сенкан про «Займенник»

Займенник.

Потрібний, цікавий.

Допомагає, навчає, заміняє.

Займенник допомагає уникати повторів.

Частина мови.

3.Вибірковий диктант

       Випишіть з тексту займенники, а через риску напишіть їх особу та відмінок.

Кожна людина завжди з великою любов’ю згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, де відкрився для неї казковий дивосвіт. То її затишна батьківська оселя, родинне вогнище, маленька батьківщина.

       У кожного з вас теж є дім, де живете ви, ваші мама, тато, бабуся, дідусь, ваші братики й сестрички. Маленькі батьківщини кожного разом утворюють нашу велику державу – Україну.

4. Каліграфічна хвилинка

Ш ш ша ше  Шандро Шандрівка

Завдання:

 - скласти розповідні речення, використовуючи займенники 1- ої особи;

- визначити граматичну основу, назвати частини мови;

- перебудувати розповідні речення у питальні, змінивши займенники 1-ої особи на займенники 2-ої особи;

5. Робота з підручником( вправа 72)

Спиши словосполучення, ставлячи займенники, що у дужках у потрібній формі.

Просити у (він), згадувати (я), вдячний (ви), спілкуватися з (ми), дружити з (ти), подорожувати з (вони).

 

  Фізкультхвилинка.


5.Робота в парах

Складіть прислів'я, поясніть його значення, визнач­те усно особу, число та відмінок займенників.

    як, з водою, риба, з тобою, Ми.

(Ми з тобою — як риба з водою.)

правди, коли, Не шукай, в, тебе, нема, її, інших, в.

(Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема.)

роботі, то, вона, Як, на, шию, не сядеш, сяде, тобі.

(Як роботі на шию не сядеш, то вона тобі сяде.)

від, природи, його, за, гроші, Розум, не, купиш.

(Розум — від природи, його за гроші не купиш.)

6.Розвиток зв’язного мовлення.

 Робота в групах

Склати текст-міркування  про Україну за схемою.

Я іноді думаю …           Може…                В мене багато думок…

7. Розгадати кросворд, вставивши в речення пропущені займенники

 

 

 

 

 

 

 

 

 З

 

 

 

1 

 

 

 

 

 

 2

 

 

 

 

 3

 

 

 

 4

 

 

 

 

 

 5

 

 

 

 

 6

 

 

 

 7

 

 

 

 

 

 К

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Світить сонце для … над землею.

2. Вирив собі ямку під пеньком заєць і ліг, задрімав, тепло … в затишку лежати.

3. Вчимося … і дружимо немов дна сім’я.

4. Як радісно …, що знов весна настане.

5. Низько над … пролетів,скрикнув птах.

6.Бабуся напекла … смачних пиріжків.

7.Вітчизну любим дуже ми – і …, і я.

Відповіді: нас, йому, ми, мені, нами, нам, ти.

IV Підсумок уроку

1.Метод «Прес»

       Дайте відповіді на питання, використовуючи такі словесні форми:

  •       Я вважаю, що…(озвучення позиції);
  •       Тому що… (обґрунтування позиції);
  •       Наприклад… (наведення прикладів);
  •       Таким чином… (підбиття підсумків).

а)Коли в особових займенниках зявляється приставний н?

б) Яке значення мають займенники в українській мові?

2. Вправа « Очікування»

- Чи справдились ваші очікування від уроку?

VII Домашнє завдання

Виписати з художніх творів три речення з особовими займенниками. Визначити особу і відмінок займенників.

 

 


Тема. Контрольна робота. Мовна тема «Займенник».

Мета. Перевірити знання й уміння учнів з теми «Займенник»; розвивати навички грамотного письма; виховувати самостійних школярів.

Обладнання: тестові завдання.

Тип уроку: урок перевірки знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I Організаційна частина

II Повідомлення теми, мети, завдань уроку

III Самостійне виконання контрольної роботи

1.Займенник – це…

а)частина мови;

б)частина слова;

в)службове слово.

2.Які займенники належать до 3-ої особи?

а)я, ми;

б)ти, ви;

в)він, вона, воно, вони.

3.Визначити початкову форму займенника ним.

а) він;

б) я;

в) ми.

4.Займенники з прийменником пишуться:

а) разом;

б) окремо;

в) інколи разом, інколи окремо.

5. Постав займенники у потрібній формі:

З (вона)------------

під (ми)------------

за (ти)  ------------

перед (він)---------

від (ви) ------------

переді(я)-----------

у (вони)------------

6.Склади словосполучення дієслова та займенника:

Сказати ( кому?) …;

чекати  ( на кого?) …;

приготував ( для кого?) …;

зустрітися ( з ким?) … .

7. Спиши речення, вставивши потрібний займенник, визнач його відмінок.

Леся Українка – велика поетеса. Все життя … згадувала свій край. … дуже хотілося жити і творити.

8. Склади прислів'я,  визнач­ особу, число та відмінок займенників.

  як, з водою, риба, з тобою, Ми.

(Ми з тобою — як риба з водою.)

Ніхто, має, коли, усміхнутись, не знає, йому, щастя.

(Ніхто не знає, коли йому щастя усміхнутись має.)

правди, коли, Не шукай, в, тебе, нема, її, інших, в.

(Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема.)

IY Підсумок уроку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Коваль Любов Дмитрівна
    Дякую за Вашу розробку
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
27 січня 2020
Переглядів
4209
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку