"Складне речення з різними видами зв'язку"

Про матеріал
У розробці розміщено матеріал для практичного використання на уроках української мови в 9 класі. Для реалізації теми року використано художні твори Т.Г. Шевченка.
Перегляд файлу

Розробка уроку з теми: «Складне речення з різними видами зв’язку»

Автор:
Гуц Зоя Миколаївна, вчитель української мови і літератури Берестівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Соледарської міської ради Донецької області

Тема:         Складне речення з різними видами зв'язку (слайд №1)

Мета: формувати знання учнів про складне речення з сурядним, підрядним і безсполучниковим зв'язком, навчити визначати види зв'язку  між частинами складного речення; розвивати мислення, пам'ять, комунікативну компетентність, уміння складати схеми до речень і використовувати потрібні пунктограми;

виховувати почуття любові до рідного краю на прикладі творів Т.Г.Шевченка.

 

Обладнання: онлайн-тестування; мультимедійний проектор, портрет Т.Г.Шевченка, схеми речень, фонозапис, презентація до змісту уроку.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Культурологічна змістова лінія: твори Т.Г.Шевченка

 

План

 

I. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.

II. Актуалізація знань учнів(до 5 хв.)

1. Мотивація навчальної діяльності

  •      Що вам відомо про людину, яку ви бачите на екрані? (Т. Г. Шевченко) (слайд №2).
  •      Де ви отримали ці знання?
  •      Навіщо вони потрібні?
  •      А види яких речень ви використали у своїх відповідях? (діти відповідають, учитель на дошці креслить схеми, проєктує на екран):

[   ], [   ]. [   ], i [   ]. (   ), [   ].

- Ці речення можна об’єднати в одне велике речення, більш змістовне і повніше.

Наприклад : Шевченка справедливо називають поетом слова, пензля й співу, бо під впливом його живописного слова в нашій уяві постають яскраві картини, образи, а саме слово звучить, як пісня (проєктується на екранслайд №3).

  •      Де найчастіше їх можна почути, знайти?
  •      А де використовують? З якою метою?

Отже, для того щоб наша мова була більш змістовною, емоційною, інколи художньою, спробуємо навчитися користуватися складними реченнями з різними видами зв'язку. А допоможе нам у цьому творчість українського поета Т.Г. Шевченка.

 

Епіграф уроку: (слайд №4)

" Учітесь, читайте, й чужому научайтесь, і    свого не цурайтесь".

(Т.Шевченко. «І мертвим, і живим..»)

 

2. Актуалізація знань(до 10  хв).

  1. Колективна робота:  виразно прочитати речення, вказати автора і назву твору (Т.Г.Шевченко, балада  «Причинна») – слайд №5

 

-  безсполучникове речення: 

Реве та стогне Дніпр широкий,                                                               

Сердитий вітер завива,                                                                

Додолу верби гне високі,                                                                

Горами хвилю підійма.   [],[, , ].

 

  •      складнопідрядне речення: 

І блідий місяць на ту пору

 Із хмари де-де виглядав,

 неначе човен в синім морі

 то виринав, то потопав.    [    ], ( неначе)

  •      складносурядне речення:                 

Сичі в гаю перекликались,

Та ясен раз у раз скрипів.    [     ],та [    ]

2.2. Фонозапис пісні „Реве та стогне Дніпр широкий". Коротка бесіда про зміст балади «Причинна» - 2-3 ілюстрації до змісту балади (слайд №6).

2.3. Групова робота (учитель формує групи на власний розсуд):

-1 група - синтаксичний розбір розглянутих речень;

-2 група–онлайн-тестування  з теми «Складне речення»;

-3 група - тестування письмово за завданнями з теми «Види складних речень».

III. Вивчення нового матеріалу (до 15 хв.)

1. Пояснення нового матеріалу.

  1. складне речення з різними видами зв'язку: сурядний + підрядний + безсполучниковий;

Б) Види зв'язку - не менше 2: сполучниковий, безсполучниковий;

  1. Сполучниковий зв’язок.: сурядний, підрядний

2. Схеми на дошці або на екрані – слайд №7

Безсполучниковий + сурядний зв'язок:

[   ], [    ] - і [    ]

Все йде, все минає – і краю немає

(поема «Гайдамаки»).

Сурядний + підрядний + безсполучниковий зв'язок:

[   ], а  [   ] ; ( де ) , [ там].           

Кличе мати вечеряти, а донька не чує;

де жартує з москаликом, там і заночує

(поема «Катерина»).

Безсполучниковий + підрядний:

[ i ] : [  ], [  ], [   ] , (чи   ), ( щоб  ) 

У всякого своя доля і свій шлях широкий:

Той руйнує, той мирує,

той неситим оком за край світа зазирає,

чи нема країни, щоб загарбать

і з собою взять у домовину

(сатирична комедія «Сон»).

3. Запис у зошит другого речення з детальним синтаксичним розбором (колективно).

IV. Закріплення матеріалу (до 10 хв.)

  1.   Самостійна робота за підручником: опрацювання теоретичного матеріалу  (робота в парах).
  2.   Виконання завдань (слайд №8 ): закінчити речення, доповнити речення частиною з сурядним або підрядним зв'язком, яких не вистачає:

Геніальні твори Т.Г.Шевченка, які…………………, на сьогодні залишаються безсмертними, і читачі ……………………… .Тому шануйте творчість Великого Кобзаря,  бо ……………………………., і пам'ять про видатного поета залишиться у народа навіки  (слайд №9)

Орієнтовні приклади речень:

Геніальні твори Т.Г.Шевченка, які прославили поета, на сьогодні залишаються безсмертними, і читачі продовжують отримувати від їх змісту насолоду, реальну картину минулого.

Тому шануйте творчість Великого Кобзаря, бо його знають в усьому світі, і пам'ять про видатного поета залишиться у народа навіки.

  1.   Самостійне  накреслення схем до  речень (вправа з підручника).
  2.   Прослуховування запису : Т. Шевченко „Заповіт"
  3.   Словесний опис-малювання уявної картини, прослуханої поезії.
  4.   Письмо по пам'яті:

"Як понесе з України у синєє море кров ворожу,

Отоді я і лани, і гори – все покину

і полину до самого Бога молитися,

а до того я не знаю Бога"

 (      ), [,і  -   ],а [    ]

  1.   Слово вчителя: Шевченко належить до числа наймузикальніших поетів світу, бо переважна більшість поетичних творів великого Кобзаря дістала друге, музичне життя. На тексти і мотиви „Кобзаря" сотні композиторів світу створили близько 500 творів ( а весь „Кобзар" нараховує 227 назв) – слайд№9.

Життя і творчість великого Кобзаря є для нас своєрідним моральним кодексом, твори Шевченка роблять людей кращими, ласкавішими, доброзичливішими. Фрагменти цих творів допомогли вам на уроці засвоїти нову тему.

V.Оцінювання навчальних досягнень учнів (1 хв.)

VI. Домашнє завдання( 2 хв.)

  1. Опрацювати теоретичний матеріал про складні речення з різними видами зв’язку за підручником.
  2. Виконати письмове завдання

Вправа 228, для учнів середнього рівня навчальних досягнень

Вправа 231,  для учнів  достатнього рівня навчальних досягнень

Твір-роздум з використанням складних речень з різними видами зв’язку "Весна не за горами", для учнів високого рівня      навчальних досягнень

VIІ. Підсумок уроку(2 хв.).

docx
Додано
7 червня 2021
Переглядів
3429
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку