Українська мова 9 клас
Тема. Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв'язку у ньому. Розділові знаки між головною і підрядною частинами
Мета: поглиблювати знання учнів про особливості побудови складного речення; дати поняття про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку в ньому; формувати уміння і навички розпізнавати складнопідрядні речення, визначати їхні граматичні основи; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складнопідрядних реченнях, розвивати вміння порівнювати й узагальнювати, увагу, логічне мислення, творчі вміння моделювати складнопідрядні речення; виховувати культуру усного і писемного мовлення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, таблиця «Складнопідрядне речення», роздатковий матеріал, мультимедійний проєктор.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Орфографічна хвилинка
Близько, нічим, не такою, кам’яну, віддалялися, зберігала, легкість, немовби, вгору, струменіла, півгодини, увечері, Києво-Могилянська академія, де-не-де, білосніжний, кисло-солодкий, натхнення, дев’ятиповерховий, не тільки, шістнадцять.
Самоперевірка за ключем.
2. Зробити синтаксичний розбір речення
Чорні хмари стояли над містом, але дощу ще не було.
3. Фразеологічна хвилинка
Встановити відповідність між фразеологізмами та їх значенням:
4. Старий вовк Г. червоніти
5. Грати в одну дудку Д. голосно
6.Зарубати на носі Е. якісно
7. Як сніг на голову Є. досвідчений
8. Комар носа не підточить Ж. здоровий
9. Тримати хвіст трубою З. запам’ятати
10.Робити з мухи слона И. бути впевненим.
КЛЮЧ : 1-Д, 2-Г, 3-Ж, 4-Є, 5-А, 6-З, 7-В, 8-Е, 9-И, 10-Б.
4. Опитування (теорія):
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ
ЕПІГРАФ
Людина народжується для того,
щоб залишити по собі слід вічний
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Прочитати правила, про що не було сказано?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота біля дошки
- Записати речення. Підкреслити граматичні основи, накреслити схему.
Хочеться в дитинство повернутись, щоб з криниці неба зачерпнути.
Де панують мир і любов, там не ллється кров.
2. Виконання вправ з підручника
Впр.122 (усно). Знайти складнопідрядні речення.
Впр.125 Прості речення перебудувати на складнопідрядні.
Підкреслити граматичні основи.
3. Практичний синтаксис
- Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх.
1. Журавлі знають. Не зіб’ються з дороги.
2. Я працювати мушу. Не соромитись хліба.
3. Ті пісні любі. Дають щастя людям.
- Назвати головні та підрядні частини в змодельованих складнопідрядних речення.
КЛЮЧ : 1. Журавлі знають, що не зіб’ються з дороги.
3. Я працювати мушу, щоб не соромитись хліба.
3. Ті пісні любі, що дають щастя людям.
4. Лінгвістичне дослідження
- Прочитати речення й визначити, якій із поданих схем відповідає його структура.
Любив я ті дні, коли вдома в нас збиралися гості.
коли? за якої умови? які?
1. [ ], (коли..) 2. [ ], (коли..). 3. [ ], (коли...).
Поле вступило в тінь, бо нахлинули хмари.
для чого? у зв'язку з чим? яку?
1. [ ], (бо...). 2. [ ], (бо...). 3. [ ], (бо...).
5. Самостійна робота (тест «+ чи –»)
- Позначте правильні та неправильні твердження (+ -).
Радощі праці стають зрозумілими й бажаними для людини за умови, що з праці починається пізнання світу.
[ ], (що…).
КЛЮЧ : 1+, 2+, 3-, 4+, 5+, 6-, 7-, 8-, 9-, 10+.
VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
1. Підраховування середнього бала
2. Відповіді на питання
- Як речення називається складнопідрядним?
- За допомогою чого поєднуються головна і підрядна частини?
- Чи потрібні складнопідрядні речення українській мові?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 101-102,повторити правила; впр.129, утворити складнопідрядні речення; виписати з творів художньої літератури п'ять-вісім складнопідрядних речень. Підкреслити граматичні основи, накреслити схеми речень.*