Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому

Про матеріал
Мета: - узагальнити знання учнів про складне речення, сполучниковий і безсполучниковий зв’язок у них, навчити учнів визначати складні речення із підрядним зв’язком, їх будову, засоби зв’язку у них, познайомити учнів з основними видами складнопідрядних речень; удосконалювати навички креслення схем складних речень, формувати уміння використовувати складні речення з підрядним видом зв’язку у власних висловлюваннях ; - розвивати критичне мислення, пам’ять, увагу, усне і писемне мовлення; формувати комунікативну та творчу компетентність учнів; - виховувати почуття любові до рідної землі. Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок
Перегляд файлу

Українська мова, 9 клас

Тема: Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому

Мета: - узагальнити знання учнів про складне речення, сполучниковий і безсполучниковий зв’язок у них, навчити учнів визначати складні речення із підрядним зв’язком, їх будову, засоби зв’язку у них, познайомити учнів з основними видами складнопідрядних речень;

              удосконалювати навички креслення схем складних речень, формувати уміння використовувати складні речення з підрядним видом зв’язку у власних висловлюваннях  ;

- розвивати критичне мислення, пам’ять, увагу, усне і писемне мовлення; формувати комунікативну та творчу компетентність учнів;

 - виховувати почуття любові до рідної землі.

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок

Форма проведення уроку:  урок-презентація

Обладнання: підручник, електронна презентація, мультимедійна дошка, ватмани, фломастери для роботи в групах

Методи і прийоми: інтерактивні вправи: «Мозковий штурм», «Мозкова атака», «Мікрофон», робота в групах

Очікувані результати:

– учні знатимуть:

  • ознаки складнопідрядного речення, його будову та засоби зв'язку в ньому;
  • види складнопідрядних речень;
  • особливості складнопідрядного речення з кількома підрядними.

– учні вмітимуть:

  •     знаходити складнопідрядні речення в тексті, у тому числі складнопідрядні речення з кількома підрядними;
  •     визначати головну і підрядну частини, види складнопідрядних речень;
  •     розрізняти сполучники і сполучні слова;
  •     правильно ставити коми між частинами складнопідрядного речення й обґрунтовувати їх уживання;
  •     конструювати складнопідрядні речення різних видів, аналізувати й порівнювати їхні виражальні можливості.

Епіграф: Чим глибше людина пізнає  тонкощі рідної мови,

                     тим тонша її сприйнятливість до гри відтінків рідного слова...

                                                                                        Василь Сухомлинський

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
  • Яке речення називається складним?

-  Які основні види складних речень існують?

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Мотивація навчальної діяльності школярів

      1.Робота з епіграфом

      - Як ви розумієте слова В.О.Сухомлинського?

     2. Визначення очікуваних результатів. Інтерактивна вправа «Мозкова атака»

  • Чого ви очікуєте від цього уроку?
  • Які знання ви сподіваєтесь здобути?
  • Які вміння і навички хотіли б удосконалити?

   3. Створення ситуації успіху  

      - Побажання гарного настрою і здобуття успіху на уроці.

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

    1.Ознайомлення учнів з правилами роботи в групах

  • Потрібно дотримуватися правила активного слухання: коли хтось говорить, усі слухають і не переривають.
  • Утримуватись від оцінок та образ членів групи.
  • Намагатися дійти спільної думки. Поважати й обов’язково фіксувати осібну думку, пам’ятаючи, що вона має право на існування.

   2. Робота в групах
     Випереджувальне завдання “Ми – дослідники”

І група

   «Основні ознаки складнопідрядного речення. Головна і підрядна частини»         (стор 66)

ІІ група

    «Засоби зв’язку у складнопідрядному реченні»

(стор 66, 68)

ІІІ група

   «Розділові знаки, інтонація у складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості, схеми»

(стор 67)

  3.Презентація роботи груп

 

  4.Доповнення вчителя

«Основні ознаки складнопідрядного речення»

 Складнопідрядним називається складне речення, частини якого нерівноправні за змістом і з'єднані підрядними сполучниками чи сполучними словами.

 

Наприклад:

З якою метою ?
Треба дуже багато потрудитись, щоб подарувати людині радість.
                                                                                             (Ю. Збанацький)

                                                                 підрядна частина

Який?

Люблю народ, якого силу ніхто не зломить у віках.

                                                                                                  (П. Воронько)
                                                   підрядна частина

 

  «Головна і підрядна частини»

У складнопідрядному реченні обов'язково є одна головна частина та одна або кілька підрядних. Частина складнопідрядного речення, від якої ставимо питання, називається головною, а частина, яка відповідає на поставлене питання, називається підрядною. Підрядна частина може стояти перед, після або в середині головної.

 

Наприклад:

Для чого?
Ми нові гаї посадим, щоб земля була весела.
                                                                                             (М. Рильський)

                                              підрядна частина

Який?

Народ, що вільним став, нікому не зломити.

                                                                                                  (В. Сосюра)
                         підрядна частина

                                                                                За якої умови?

Якщо пісня вийде в люди, то пломінь серця не згашу.

                                                                                                  (А. Малишко)
підрядна частина

 

«Засоби зв’язку у складнопідрядному реченні»

Підрядна частина завжди має у своєму складі підрядний сполучник або сполучне слово, які разом з інтонацією є засобами зв'язку частин складнопідрядного речення.

(Найчастіше вживаними є такі підрядні сполучники:

             що, щоб, бо, як, ніби, мов,

             хоч, якщо, якби, тому що,

             через те що та інші.

У ролі сполучених слів вживаються

             відносні займенники:

             хто, що, чий,

             котрий, який

             прислівники:

             де, куди, як,

             звідки, коли, доки,

             поки та інші.)

 

«Сполучники і сполучні слова»

На відміну від сполучників, сполучні слова є членами речення, на них падає логічний наголос. В українській мові слова що, коли, як, залежно від змісту речення, можуть бути і сполучниками і сполучними словами.

 

РОЗРІЗНЯЙТЕ!

сполучник : Зникне роса, коли зійде сонце.

                   

                               коли 

                  

сполучне  слово: Була пора, коли  цвіли вишні.

 

 

   сполучник: Зайдеш, як почуєш дзвінок.

 

                                 як

 

сполучне слово: Розкажи, як сміється вітер.

 

«Розділові знаки, інтонація у складнопідрядному реченні»

 

В усному мовленні підрядна частина відокремлюється від головної паузою, а на письмі - комою.

Якщо ж підрядна стоїть у середині головної, то коми ставляться з обох боків.

Наприклад:


1. Поки жива мова народна в устах народу, до того часу живий і народ

  (К. Ушинський).

2. Могутній той народ, який має синів, об'єднаних любов'ю до Вітчизни                              (Л. Силенко).

3. Той, хто по-справжньому любить свою Батьківщину, усякого погляду справжня людина (В. Сухомлинський).

 

«Стилістичні особливості»

Складнопідрядні речення поширені в усіх стилях мовлення, особливо в художньому, публіцистичному, науковому.

 

«Схеми»

Будову складнопідрядного речення можна зобразити за допомогою схеми.

При цьому головну частину позначаємо квадратними дужками, а підрядну - круглими. У схемі також ставимо відповідний розділовий знак, вказуємо підрядний сполучник чи сполучне слово, надписуємо питання.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1.Практичний синтаксис. Робота в групах

  • Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх.

 

І група

Життя – найдорожчий скарб. Скарб цей треба вміти берегти.

 

ІІ група

Горе згуртовує сильних людей. Тільки слабосилі, слабодухі шукають розради в сльозах.

 

ІІІ група

Верба та калина здавна вважаються символами нашої землі. Протягом багатьох віків Україну заквітчували терновим вінком.

 

  • Назвати головні та підрядні частини у змодельованих складнопідрядних реченнях, накреслити схеми.

2.Творче конструювання

  •  

Побудуйте кілька складних речень так, щоб в одному випадку  були сполучниками, а в іншому – сполучними словами. Підкресліть граматичні основи, визначте головну та підрядну частини.

.

 

VII.  Підсумки уроку

  1. Рефлексія. Інтерактивна вправа «Мікрофон» 
  • Які знання ви здобули за урок?
  •  Що було для вас складним?
  •  Що далося легко?
  •  Що на уроці вам найбільше сподобалось?
  1. Оцінювання навчальних досягнень учнів

VIII. Домашнє завдання (за рівнями)

 

  Вивчити теоретичний матеріал § 13.

 ІІ рівень – Вправа 115, сторінка 70.

 ІІІ рівень – Вправа 114, сторінка 70.

 ІV рівень – Вправа 113, сторінка 70.

                                                               

 

 

  Якщо ти знаєш – все в твоїх силах.

                                         Якщо не знаєш, то не втнеш.

Якщо ти знаєш – летиш на крилах,

Якщо не знаєш, то повзеш.

Чи на землі ти, а чи у небі,

Чи, може, в глибині морській –

Знання поможуть при потребі,

То знай же, друже, і умій!

 

Дмитро Білоус

   

 

 

 

 

docx
Додано
17 квітня 2021
Переглядів
2953
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку