Виконала асистент вчителя. Липниківського ліцею. Житомирської областіСавчук Анастасія Сергіївна Складносурядні речення. Смислові відношення між частинами складносурядного речення, типи сполучників.
Номер слайду 2
З історії питання. Суря́дність (парата́кса або парата́ксис від грец. παράταξις, латиніз. parátaxis — «розміщення поруч»), сполучення з двох і більше функційно рівнозначних, синтаксично незалежних одне від одного слів, словосполучень чи речень без формального підпорядкування одне одному (батько і син; грати, співати й танцювати; сонце гріє, вітер віє; прийдеш, не прийдеш, мені однаково). У складносурядному реченні формальна сурядність рівноправних частин обмежується лише їхньою об'єднувальною інтонацією, їхньою порядковістю і співвідношенням дієслівних і займенникових форм (Той будує, той руйнує, той неситим оком на край світа позирає). Сурядність вивчали Н. Бовтрук, А. Грищенко, Г. Довженко, Л. Кадомцева, П. Кучеренко, та ін.
Номер слайду 3
Складносурядне речення. Це таке речення, частини якого рівноправні за змістом і поєднані сурядними сполучниками. Наприклад: Корінь науки гіркий, а плід смачний. [ ] a [ ]. Речення розповідне, неокличне,складне,складносурядне,а (протиставлений сполучник) – зіставлення, дві частини.
Номер слайду 4
Сполучники сурядності{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ЄДНАЛЬНІПРОТИСТАВНІРОЗДІЛОВІі, й, та (і), ні…ні,ані…ані, не тільки…а й. Наприклад: Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів.а, але, проте, зате, однак, та (але)Наприклад: Вітру на морі не було, проте клекотав сильний прибій.чи, або, чи то…чи то, не то… не то. Наприклад: Не то води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля.
Номер слайду 5
Розділові знаки в складносурядних реченнях{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}КОМАТИРЕКРАПКА З КОМОЮЯкщо частини речення виражають одночасністьпослідовність подій. Наприклад: Сушило сонце землю, і дощі воложили її. Якщо частини речення виражають швидку зміну подій або причинно-наслідкові зв’язки. Наприклад: Дмухнув вітер понад ставом – і сліду не стало. Якщо частини речення дуже поширені або в середині них є свої розділові знаки. Наприклад: Все зраділо, стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний,теплий ,погожий.
Номер слайду 6
КОМА НЕ СТАВИТЬСЯ: Якщо обидві частини складносурядногоречення з’єднані одиничним сполучником і, й, та (і), або, чи і мають спільний другорядний член або частки тільки, лише, ще, навіть: Десь перепел тьохкає і соловей співає. Лиш гул від копит степом котився та хліба шелестіли.2. Якщо названі вище сполучники поєднують два питальних, спонукальних або окличних речення: Хай наша правда не вмирає і воля наша хай живе!
Номер слайду 7
Смислові зв’язки між частинами складносурядного реченняЄднальні сполучники: і (й), та (і), ні…ні…, ані…ані, також. Одночасність. Причина – наслідок Послідовність. Косили сіно лугове, і пахла м’ята. Прилинув вітер, і в тісній хатині він про весняну волю заспівав. Хтось шарпнув двері, і вони розчинилися навстіж.
Номер слайду 8
Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення. Протиставні сполучники: а, але, та (у значенні але), проте, зате, однак. Протиставлення. Зіставлення. Один засіває поле, а інший збирає плоди. На столі з-під рушника виглядає житній хліб, а поряд темніє пучок польових волошок.
Номер слайду 9
Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення. Розділові сполучники: або, чи, то, хоч, то…то, або… або. Означають явища, що чергуються. То комиш упаде в око, то дим тріпоче в повітрі. Або рибку з’їсти, або на дно сісти. Означають явища, які виключають одне одного
Номер слайду 10
Інтонація в складносурядному реченні залежить від смислових зв’язків між його частинами, а ці зв’язки – сполучники. Розрізняють два типи інтонації складносурядних речень: перелічення і зіставлення. Запам’ятайте:
Номер слайду 11
Інтонаціяпереліченнязіставлення. При інтонації перелічення в кінці кожного простого речення, крім останнього, підвищується тон і робиться пауза. Ця інтонація притаманна реченням, що передають одночасність і послідовність подій, явищ. При інтонації зіставлення в кожному простому реченні логічний наголос падає на той член речення, який протиставляється. На південному схилі горбика сонце вже розтопило сніг, і вітер шелестить густою осінньою травою?Добро не пропадає, а зло вмирає.