Формувати в дітей уміння розрізняти поняття « ім'я», «по батькові», «прізвище», учити правильно писати власні іменники, ознайомити з етимологією деяких із них, розвивати дослідницький інтерес, спостережливість, творчість, фантазію; виховувати бажання бути людиною з «великої літери», повагу до людей, здатність відчувати красу в поезії, народній творчості, прищеплювати їм любов до рідної землі.
1
Дата 18.11.2014р.
Клас 2-А
Учитель Мироненко Л.П.
Урок літературне читання
Тема уроку. Скринька українських народних казок. «Колобок»
Мета: ознайомити з казкою «Колобок»;
поглиблювати знання учнів про казку;
розвивати навички діалогічного мовлення;
удосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види роботи над текстом;
збагачувати активний словниковий запас;
учити правильно висловлювати власні думки;
виховувати любов до усної народної творчості.
Обладнання: «мікрофон» ,картки складів;скоромовка; тести; сигнальні картки; картки зі словами – ознаками; наклейки колобків.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель
Стали, діти, всі рівненько.
Посміхніться веселенько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Метод «Мікрофон»
Я на цьому уроці…..(діти відповідають в «мікрофон» одним словом).
(активним, уважним,сміливим, працьовитим,веселим)
Цей урок буде (яким?)…( цікавим, яскравим,казковим, приємним, пізнавальним).
ІІ. Мовленнєва розминка
1.Читання сладів на картках. Гра «Біг по доріжці»
|
А |
О |
У |
И |
І |
Е |
Я |
Ю |
Є |
Ї |
К |
КА |
КО |
КУ |
КИ |
КІ |
КЕ |
ЯК |
ЮК |
ЄК |
ЇК |
В |
ВА |
ВО |
ВУ |
ВИ |
ВІ |
ВЕ |
ЯВ |
ЮВ |
ЄВ |
ЇВ |
Д |
ДА |
ДО |
ДУ |
ДИ |
ДІ |
ДЕ |
ЯД |
ЮД |
ЄД |
ЇД |
П |
ПА |
ПО |
ПУ |
ПИ |
ПІ |
ПЕ |
ЯП |
ЮП |
ЄП |
ЇП |
С |
СА |
СО |
СУ |
СИ |
СІ |
СЕ |
ЯС |
ЮС |
ЄС |
ЇС |
2. Читання скоромовки на одному мовленнєвому видиху.
Котилася торба
З високого горба.
В торбі паляниця,
Ведмідь і лисиця.
Лисиця пищить,
Ведмідь верещить,
А торба тріщіть:
Трісь, трісь, трісь!
3. Читання слів на одному мовленнєвому видиху. «Блискавка»
лад бій гай рій сир бік лак
бак рік мак ніж сік вік мир
4. «Відтворіть слова-родичі»
зка ка ка ти за каз вий ко ка зо кач кар каз
каз ка
каз кар
каз ати
каз очка
каз ковий
5.Читання вірша вчителем.
Сьогодні у нас надзвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю:
Для творчих дітей їх ніколи не має.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Метод «Гранування»
-
(Казки, дитячі пісні, забавлянки ,скоромовки, лічилки, заклички, загадки, прислів’я , приказки….)
Пригадайте декілька прислів’їв і приказок?
Пригадайте декілька скоромовок?
Отже, що таке казка?
Казка – це подорож в країну чудес.
Казка – це мудрість народу.
Казка – це мої мрії.
Казка – це наука про добро, яке знищує зло.
Казка – це краса.
Казка – це наше дитинство.
Казка – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казки – це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.
Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, навчає, приносить багато радості.
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
1. Відгадування загадки.
Ой, набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. (Колобок)
- Сьогодні ми пригадаємо українську народну казку "Колобок".
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- В цій казці, вам зустрінуться незнайомі слова.
Хижка - це те саме, що комора, російською мовою чулан.
Призьба - невисокий землянистий насип уздовж стін хати знадвору, російською мовою це завалинка.
- Діти, спробуйте скласти речення зі словом хижка. (В домі моєї бабусі є хижка).
1. Первинне читання твору.
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Хто є головним героєм?
- Чи можна назвати Колобка веселим, довірливим, хвальковитим?
- А лисичка якою була?
- Як ви вважаєте, чому саме так закінчилася казка?
2. Фізкультхвилинка
У країні казочок жив веселий колобок,
Разом з ним усі звірятка вишикувались на зарядку.
Похитали головою, раз притупнули ногою,
Руки вгору піднесли, трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо, та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз, раз – присіли, піднялись,
Головою похитали й працювати знову стали.
3. Вторинне читання твору учнями.
4.Тест «Як запам’ятали казку».
Наскільки ви були уважними під час слухання казки, покаже тест. Нагадую: зелені кружечки вказують на правильне твердження,
червоні – на неправильне.
Тест
Дід попросив бабу спекти хліба (ч).
Першим колобок зустрів вовка (ч).
При зустрічі колобок усім звірям співав пісеньку (з).
Останнім, кого побачив колобок, був ведмідь (ч).
Найхитрішою з героїв виявилася лисиця (з).
Самоперевірка тесту.
Перевірте, чи правильні у вас відповіді. Увага на екран.
5.Читання казки за особами
Поміркуймо, яким тоном потрібно читати слова кожного героя. Наприклад, слова Зайчика – тоненьким та тихеньким голосом, бо він маленький і беззахисний. А слова Лисички? (з хитринкою) А Вовка, Ведмедя? (голосно, трішки грізно, бо вони великі та страшні)
6.Робота в парах.
У вас на партах лежать картки зі словами-ознаками і зображенням одного з персонажів казки. Вам необхідно стрілочкою з’єднати ті ознаки, які підходять до даного персонажу.
Картка 1.
Сіренький
Довірливий
Боязкий
Злий
Хвальковитий
Сердитий
Маленький
Веселий
Голодний
Пари зачитують, які ознаки дібрали до казкових героїв.
7.Переказ казки
8. Інсценування казки (розігрування діалогів за допомогою виготовлених масок персонажів).
VІ. Контрольно-оцінювальний етап.
1.Робота над заголовком казки.
2.Літературна гра «Уяви себе». Учні діляться на 3 групи. Кожна отримує завдання:
1 група – уявіть, що ви продавці в книгарні. Зробіть рекламу книги «Колобок» так, щоб її охоче розкупили.
2 група – уявіть себе кореспондентами місцевої газети. Візьміть інтерв’ю у дітей щодо казки.
3 група – уявіть себе авторами книги. Щоб ви змінили або додали до змісту казки?
Підготовка та виступ дітей.
VIІ. Підсумок уроку
Молодці, ви гарно працювали, тепер спробуйте дати оцінку собі за урок, приклейте до парти кількість колобків, яка б відповідала вашій оцінці.
VIIІ. Д/З: переказувати казку; намалювати ілюстрації до казки (за бажанням)