Тема. Слова, що означають дію предмета.
Мета. Дати дітям уявлення про слова, що означають дії предметів (дієслова).
Розвивати вміння визначати слова — назви дій предметів і ставити до них питання.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав другий дзвінок,
Починається урок.
То ж і ви часу не гайте,
Чи все приготували - перевіряйте.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.Словниковий диктант
Синій, екран, рожевий, елеватор, довгий, ананас.
- Поставте запитання до кожного слова?
- Назвіть спочатку слова, що називають предмети ; потім – що означають ознаку предмета .
2.Хвилинка каліграфії.
- Запишіть каліграфічно.
Сс сс
Середа – середина робочого тижня.
3.Гра «Що хто робить»
Діти одержали картки із завданнями. Вони по черзі починають виконувати дію, яка записана на картках.
Присідаю |
Стрибаю |
Читаю |
Малюю |
Пишу |
Співаю |
Розповідаю |
Марширую |
Танцюю |
Гортаю |
Виглядаю |
Креслю |
Діти називають дію та ставлять до слів запитання. При потребі вчитель допомагає ставити запитання.
4. Повідомлення теми уроку.
- Слова, які ми називали і до яких ставили питання – це назви дій предметів (дієслова). Без них не можливо уявити нашу мову. Саме їх ми будемо вивчати, знаходити, добирати та вчитимемося ставити до них запитання.
ІІІ. РОБОТА НАД ВИВЧЕННЯМ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Гра «Голоси тварин»
Собака (що робить?) …. (гавкає)
Корови (що роблять?) ….(мукають)
Горобець (що робив?) … (цвірінькав)
Півень (що робитиме?) … (кукурікатиме)
Коза (що зробила?) … (замекала)
- Що означають слова, що ми добирали? (назви дій).
- Які запитання я ставила до них? (що робить? Що роблять? Що робив? Що робитиме? Що зробила?)
- Який ми можемо зробити висновок?
Висновок. Слова, що називають дію предметів , вони відповідають на питання що робити? що робить? що роблять? що робив? що зробив? що буде робити? що зробить?.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вправа для пальчиків.
Ми писали, ми трудились,
Наші пальчики стомились.
А тепер ми відпочинем
І напругу з пальців скинем.
2. Робота з загадками.
- Знайти в загадках слова, які означають дію предметів. Поставте до них питання. Відгадки записати в зошит.
Відповідь. Павук.
Відповідь. Дощ.
Відповідь. Телевізор.
3.Виконання вправи з творчим завданням.
- Спишіть речення.
(Хто?) катається на ковзанах?( Петро катається на ковзанах. )
Ялинку прикрасили (Хто?). З гірки з’їжджала на санчатах (Хто?) ?
- Дайте імена дітям, відповіді на питання запишіть в зошит, а дієслова підкресліть.
Перевірка виконаного завдання.
ІV. ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником.
— Розгляньте малюнки (вправа 3, с. 27). Скажіть, хто що робить.
— Усно поставте запитання до слів, які називають дії предметів.
Вправа 6 (с. 27).
— До слів, що означають дії предметів, добери і запиши протилежні за значенням слова.
V. Підсумок уроку.
- Діти, про які слова ви дізналися на уроці ?
- На які питання відповідають слова, що означають дію предметів?
- Як називаються слова, що означають дію предметів?
– Оцініть свою роботу на уроці.
– Покажіть свій настрій цеглинкою ЛЕГО.