Урок-казка
Тема уроку: Слова, що означають назви предметів. Зміна слів-назв
предметів – «один – багато».
Мета уроку: Розширювати знання про слова назви предметів, вміння
ставити запитання до них. Удосконалювати вміння змінювати ці слова за зразком «один – багато». Збагачувати словниковий запас учнів, працювати надвиробленням грамотності письма. Розвивати інтерес до мовних явищ. Виховуватипочуття взаємодопомоги, взаємовиручки, повагу до думки товаришів.
Обладнання: предметні малюнки звірят з «Лісової школи»: білочки,
зайчика, ведмедика, лисички, сороки; роз даткові картки, таблиці, перфокарти.
Хід уроку
І. Повідомлення завдань уроку.
Вчитель: Діти, на сьогоднішньому уроці ми будемо закріплювати набуті
знання про слова, що означають назви предметів. Наше завдання - не тількизнаходити ці слова в реченні, алей вміти поставити запитання до них, визначитичи один, чи багато предметів вони позначають, який це предмет - назва істоти чинеістоти.
Сьогодні ми побуваємо в казковій лісовій школі.
(Входить Білочка, співає)
Білочка: Я білочка - витівниця
і хороша трудівниця,
я з малятами дружу,
веселюся й не тужу
Ля-ля-ля, ля-ля-ля!
На листках кленових швидко
Я слова вам написала.
Вітер злий розкидав листя
не знайду я, де їх місце?
Ви листки мерщій зберіть
і слова ці запишіть.
(Білочка роздає листочки із словами для орфографічної хвилинки)
Ведмідь, зозуля, заєць, джміль, бджола, лисеня, совеня, білченя, дерево,
листя, горобець
Ведмідь, заєць, лисиця - це звірі.
(Виходить Ведмедик)
Усно: Визначити, на які запитання відповідають ці слова.
Ведмедик: Я - Ведмедик,
з лісу в школу теж прийшов.
І у мене є завдання -
тож включайтесь у змагання!
Хто старанно написав -
той дарунок мій дістав!
Ось, малята, вам завдання
для красивого писання:
III.ечквн сонечко
В осінньому небі світить сонечко
(Ведмедик перевіряє каліграфічність записів і роздає свої подарунки -листочки із оцінкою за письмо)
IV. Актуалізація опорних знань.
На перерву вискочили з Лісової школи Поросятка і стали гратися у футбол.
Вчитель: Діти, допоможіть Поросяткам забити м'ячі у ворота. Та м'ячі ці
не прості - на них є завдання.
• На які запитання відповідають слова, що означають назви предметів.
• Згадайте, як цариця Мованії називала ці слова? (іменниками) Чому? (Боназивають імена кожного предмета).
• Коли назви предмета вказують на назви істот, на яке запитання
відповідають?
• Коли назви предмета вказують на назви неістот, на яке запитання
відповідають?
Вчитель: Хто сидить ось на пеньку,
ллє сльозу гірку - гірку,
злу Лисичку проклинає,
сльози лапкою втирає?
Білочка: Зайчик хатку збудував,
Так дбайливо прикрашав,
А Лисичка схитрувала,
З хатки Зайчика прогнала.
Сидить зайчик і не скаче,
На пеньочку гірко плаче
(Входить Лисичка, співає пісню)
Я - Лисичка, я - сестричка,
не сиджу без діла,
я гусята пасла,
полювать ходила.
(Говорить до Зайчика)
Лисичка: Бідний Зайчику ти мій,
Будеш мати дім ти свій.
Ось завдання ці зроби,
Та й спокійно вже живи!
(Подає Зайчикові корзинку із картками-завданнями)
Ведмедик: Звикла Лиска хитрувати,
Малих звірів ображати,
Зна, що зайчик сірий наш
Ще не ходить в другий клас.
Знахитрюка рижа ця,
Що складні оці завдання,
Не впоратись одному
із завданнями йому.
Зайчик: Любі діточки мої!
Поможіть мені зробити
Лиску злу пора провчити!
Зайчик роздає перфокарти із завданнями: утворити доповнити речення,
вставити слова за змістом.
V. Робота за роздатковими диференційованими картками із завданнями:
утворити речення із поданих слів:
Діти: Ми хвилинок не збавляли,
Всі завдання розписали.
Лисичка: З хатки щоб мене прогнати,
Слід загадки розгадати,
А відгадку - записати.
Якщо справитесь - хвала,
А не справитесь - ганьба.
VI. Словниковий диктант:
Зайчик, ведмідь, лисиця, білочка, вовк, їжачок, бор сучок, дятел, синиця, сорока.
Вчитель: В ліс наш зайчик пострибав,
Нам горішків назбирав
Ці горішки - не прості,
Ці горішки - золоті.
На горішках написані завдання для утворення слів, що означають назви предметіводин - багато. - Утворення слів усно.
VII. Птах - птахи, Ягода - ягоди,
Сорока - сороки, Квітка - квіти,
Листок - листки, Дерево - дерева,
Грак - граки, Хмара - хмари,
Кущ - кущі, Верба-верби.
Вправа 202, 203
Вчитель: Тут сорока пролітала
І пір'ячка розкидала
Чи зможем речення записать
І пір'ячка позбирать?
VIII. Записування речень на дошці і в зошитах із пір'їн Сороки, підкреслити
в реченнях слова - назви предметів.
Що це в лісі так гримить? Робить стільчика ведмідь. А лисичка йому
допомагає. Стільчика витирає.
Лисичка: Рано діти вам радіти
Добре треба міркувати,
Щоб ребуси розв'язати.
IX. Розгадування ребусів за малюнками до впр. 204 (1,2)
X. Гра «Утвори слово із складів і запиши».
Та пар, ля мА, лю мА нок, зі дру, бо ро та (парта, маля, малюнок, друзі,
робота)
XI. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: вправа 205.
Зайчик: Молодці, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата!
Працювали добре ви,
Врятували від біди.
Ведмедик: Зайчик дуже вдячний вам
добрим, вмілим школярам.
Вчитель виставить всім вам
Гарні бали за знання.
Сорока: Добре всі ви працювали
І Зайчика врятували
Та Лисичці доказали,
Що знання міцні придбали.