закріплювати знання учнів про слово як одиницю мови і мовлення; учити школярів спостерігати за лексичним значенням слова ; формувати в учнів уміння розрізняти предмет і слово як його назву, ставити питання до назв конкретних предметів і назв істот; розвивати спостережливість;виховувати любов до рідної мови.
ХАРКІВСЬКА ГІМНАЗІЯ №144
ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Урок української мови у 2 класі
«Слова, які відповідають на питання хто? що? (іменники).
Вимова і написання слова предмет»
Розробила
учитель початкових класів
вищої кваліфікаційної категорії
старший вчитель
Смирнова Валерія Вікторівна
м. Харків-2017
Тема: Слова, які відповідають на питання хто? що? (іменники).
Вимова і написання слова предмет. (слайд 1 )
Мета: закріплювати знання учнів про слово як одиницю мови і мовлення; учити школярів спостерігати за лексичним значенням слова ; формувати в учнів уміння розрізняти предмет і слово як його назву, ставити питання до назв конкретних предметів і назв істот; розвивати спостережливість;виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: комп’ютерна презентація, картки з анаграмами, кросворд, сигнальні картки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
У вас на партах лежать смайлики . Покажіть мені свій настрій.
Я прикріплюю на дошці смайл "Радість" і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.(слайд 2)
II.Актуалізація опорних знань
1.Робота в парі. Вправа «Долонька до долоньки». (слайд 3)
З’єднайте свої долоньки , подаруйте один одному посмішку та побажайте сусідові щось гарне, щоб наш урок був цікавим та продуктивним.
Завдання: переставте букви місцями, утворіть слова.
Кажаб, шками, никажк, чожук (жабка, мишка, книжка, жучок).
ІІІ Повідомлення теми уроку. (слайд 4)
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати нову тему «Слова, які відповідають на питання хто? що? (іменники)». Дізнаємося багато цікавого про слова, навчимося правильно ними користуватись і грамотно їх писати, познайомимось зі словами, що означають назви предметів.
ІV Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1.Вправи на розрізнення понять «предмет» і «слово» (слайд 5)
Гра « Предмет називай, питання добирай». Нас оточує багато предметів і кожен має своє ім’я. А яке воно ми дізнаємось, розгадавши кросворд.
2.Введення поняття іменник
Кросворд «Чарівні клітинки». (слайд 6)
Відгадайте загадки. Відгадки вставте у відповідні клітинки по вертикалі
У лісі живе,
Горішки гризе,
Грибочки збирає,
На зиму складає.( Білка)
Вночі на лузі –
Гляньте ви!
Сивко пасеться
Без трави.(Туман)
Сам не бачить і не чує,
Ходить, бродить, свище, виє.
Хто назустріч попадає —
Все б'є та обнімає.
(Вітер)
Взимку - зірочка,
на весні - водичка. (Сніжинка)
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
(Осінь)
Їхала пані в білому вбранні,
Як посипалось убрання –
Всю землю вкрило.
(Зима)
Біла морква зимою росте.
(Бурулька)
1
2
3
4
5
6
7
-Яке слово вийшло ? ( Іменник)
Послухайте вірш, який написав Дмитро Білоус про іменник і скажіть чому дає назву іменник.
Який співець, поет, письменник
уперше слово вигадав – іменник?
Іменник. Він взяв собі на плечі
велике діло – визначати речі, –
ім’я, найменування і наймення:
робота. Біль. І радість. І натхнення.
-Чому іменник дає назву? ( предметам)
У нас з’явилось нове словникове слово предмет
3. Робота над лексичним значенням слова (слайд 7)
ПРЕДМЕ́Т
1.Будь-яке конкретне матеріальне явище, що сприймається органами чуття.
2.Коло знань, що становить окрему дисципліну викладання.
4.Каліграфічна хвилинка з’єднань
пр ре ед дм ме ет
предмет (поставити в слові наголос)
Зробити усно звуко-буквений аналіз слова
Звукову модель. Полілити слово для переносу.
Записати назви трьох предметів.
5. Робота з підручником. (слайд 8)
Виконання вправи 279
Розгляньте малюнки . Дайте відповіді на питання хто це?
Запишемо ці слова разом із запитанням.
Хто? Учень, міліціонер, кухар, кінь, риба, їжак.
6. Виконання вправи 280
Розгляньте малюнки . які предмети на них зображені?
Пригадайте які запитання ставимо до них ?
Запишемо ці слова разом із запитанням .
Що це?
7. Проблемне питання
Чому до одних слів ставимо питання що?, а до інших хто?
8. Вивчення правила с.109.
Перечитування правила.
В славній українській мові
Маємо слова чудові.
Ці слова – назви предметів,
Тут нема від вас секретів.
Стіл, вікно, людина, звір,
Мама, небо й сонце.
Як слова ці розпізнати?
Що для цього треба знати?
Не завадить вам ніщо!
Став питання ХТО? та ЩО?
Гра «Оплески»
Я називатиму слова. Якщо слово відповідає на питання хто? –плескаємо в долоні.
V. Узагальнення і систематизація знань
Гра «Розподіли у стовпчики»
Запишіть слова, які означають назви предметів, у два стовпчики:
Хто? Що?
Груша, лікар, учень, кіт, огірок, продавець, дерево, стіл.
Гра « Добери за зразком» (слайд 9)
Хто? Що?
Скрипаль-скрипка
Моряк-
Лісник-
Школяр-
Футболіст-
VI. Домашнє завдання. Вправ 282 (слайд 10)
VIІ. Підсумок уроку (слайд 11)
— На які питання відповідають слова, що означають назви предметів?
— Які питання ставимо до назв людей і тварин?
— На які питання відповідають слова — назви всіх інших предметів?
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
1 6
2 7
3 8
4 9
5 10