Словник давньогрецьких та давньоримських міфологічних імен
Аїд (рим. Плутон) - син Кроноса і Реї, рідний брат Зевса, Посейдона, Деметри. Після розподілу світу між братами Аїд одержав підземне царство мертвих. Звідси "ад" - "пекло", куди потрапляють душі грішників*.
Аїд, б'іля ніг якого Цербер.Антична статуя.
Аполлон, Феб - син Зевса й титаніди Лето, брат Артеміди. Спершу був богом скотарства і рільництва, згодом опікуном мистецтва і Муз, богом сонця і світла (звідси його ім'я Феб — "блискучий"). Уявлявся красивим юнаком з луком або кіфарою в руках.
Аполлон - кіфаред. Рим. Музей Витикану.
Арей, Арес (рим. Марс ) - син Зевса і Гери, грізний бог війни, символ войовничості.
Арей. Римська копія з грецького оригіналу. Санкт-Петербург. Ермітаж.
Артеміда {рим. Діана) — дочка Зевса і Лето, сестра-близнючка Аполлона, богиня мисливства, покровителька звірів. Одягнена в короткий хітон, з луком і стрілами.
Артеміда Версальська. Римська копія статуї Скопаса (чи Леохара). Париж. Лувр.
Асклепій (рим. Ескулап) - син Аполлона. Бог лікування. Навчився лікувати від мудрого кентавра Хірона, міг оживляти людей. За це розгніваний Зевс убив його блискавкою. Уявлявся з палицею, навколо якої обвилася змія.
Асклепій. Римська копія статуї школи Фідія.
Афіна (рим. Мінерва) - одна з найголовніших богинь грецької міфології, улюблена дочка Зевса, народилася з його голови. Богиня мудрості, наук, мирної праці й переможної війни. Греки зображали її величною жінкою у військовому вбранні, зі щитом, списом і в шоломі.
Афіна Дева. Римська копія статуї Фідія.
Афродіта, Кіпріда (рим. Венера) - богиня кохання і вроди. Зевсова дочка, народилася з морської піни біля о.Кіпру. Мала багатьох смертних дітей, серед них троянця Енея, міфічного предка римлян. Афродіта — ідеал жіночої вроди.
Александр. Венера Мілоська. Париж. Лувр.
Геба - богиня вічної юності, дочка Зевса і Гери. Гарна дівчина у вінку із квітів, із золотим келихом у руці: вона підносила богам-олімпійцям нектар і амброзію. Згодом стала дружиною героя Геракла, якого Зевс узяв на Олімп.
А.Канова. Геба. Ермітаж:. Санкт-Петербург.
Геліос (рим. Соль) - бог Сонця, брат Еос і Селени, батько Фаетона і Геліад. Щоранку Геліос здіймався з Океану на вогненних конях, несучи людям день, а ввечері знову спускався в Океан на золотому човні.
Геліос. Мозаїка.
Гера (рим. Юнона) - старша дочка Кроноса і Реї, Зевсова сестра і дружина, найповажніша серед богинь. Мати Гефеста, Арея, Геби. Покровителька родинного життя та шлюбу. Мала владну й жорстоку вдачу, переслідувала своїх суперниць та їхніх дітей, найбільше Геракла. Уявлялась жінкою величної і суворої вроди.
Гера Людовізі. Римська копія статуї Поліклета. Музей Терм у Римі.
Гермес (рим. Меркурій) — син Зевса і німфи Майї. Вісник богів, бог торгівлі й ремісництва, опікун подорожніх, гімнастів, провідник душ померлих до підземного царства Аїда. Незрівнянний у спритності й красномовстві.
Пракситель. Гермес із Діонісом. Олімпія. Археологічний музей.
Гефест {рим. Вулкан) - бог вогню і ковальства, син Зевса і Гери, чоловік Афродіти. У суперечках батьків підтримував матір, за що розлючений Зевс скинув його з Олімпу і він, пошкодивши ногу, став кульгавим. Гефест кував блискавки для Зевса,зробив обладунок для Ахілла і колісницю Геліоса, будував палаци на Олімпі тощо.
Гефест і Фетіда зі щитом Ахілла. Фреска з Помпей. Розпис кіліка. Берлін. Державні музеї.
Гея {рим. Теллура)- могутня богиня землі, виникла з безмежного Хаосу. Породила море, гори, перше покоління богів, титанів, кіклопів, деяких німф. Вважалася годувальницею всього живого, прародителькою людей і місцем спочинку похованих у її лоні.
_ Гея. З рельєфу великого фризу Пергамського олтаря.
Деметра {рим. Керера, Церера) — дочка Кро-носа і Реї, сестра Зевса. Богиня родючості та хліборобства. Подарувала людям зерно і навчила їх вирощувати хліб.
Деметра Книдська. Лондон. Британський музей.
Діоніс, Вакх {рим. Бахус) — син Зевса і фі-ванської царівни Семели, дочки Кадма. Бог родючості, виноградарства і вина. Навчив людей вирощувати виноград і робити вино. Діоніса завжди супроводжувала весела юрба - сатири, менади, вакханки.
Діоніс. Римська копія з грецького оригіналу. Санкт-Петербург. Ермітаж.
Ерот, Ерос (рим. Купідон, Амур) - син Афродіти, пустотливий вродливий крилатий хлопчик, який вражає серця людей і богів своїми золотими стрілами, викликаючи у них любов. Бог кохання.
Фальконе. Погрожуючий Амур. Санкт-Петербург. Ермітаж:.
Еос (рим. Аврора) - богиня світанку, сестра Геліоса й Селени. Щоранку відчиняє небесну браму Геліосу - Сонцю і з золотого глека бризкає на землю росу.
Еос із тілом Мемнона. Розпис кіліка. Париж:. Лувр.
Зевс (рим. Юпітер) - верховний бог у грецькій міфології, син Кроноса та Реї, володар світу. З верховини Олімпу владарює над богами і людьми, але сам мусить коритися Долі. Батько численних богів та героїв. Головним святилищем Зевса була Олімпія в Еліді, де стояв його славетний храм і де відбувалися на його честь Олімпійські ігри.
Юпітер. Санкт-Петербург. Ермітаж:.
Ніка, Ніке (рим. Вікторія) - крилата богиня перемоги у війні, спортивних іграх та інших змаганнях.
Ніка. Брешіа. Національний музей.
Пан {рим. Фавн) - бог лісів та гаїв, покровитель пастухів і мисливців. Любив блукати з німфами й сатирами, граючи їм на сопілці. Раптово з'являючись, лякав подорожніх. Звідси слово "паніка", панічний страх. Греки уявляли Пана рогатим, з волохатим тілом, на цапиних ногах.
М.Врубель. Пан. Москва. Третьяковська галерея.
Посейдон (рим. Нептун) - син титана Кроноса і Реї, брат Зевса, Аїда, Деметри. Могутній бог моря і хитач землі.