Предмет: Українська мова
Клас: 2-й
Дата: 22.11.2021р.
Тема: Слово. Значення слова. Ліс – це диво, ліс – це казка. Робота з тлумачним словником. Комікс. М.Стельмах «Дятел».
Мета.
Навчальна: дати дітям уявлення про слово як мовну одиницю, ознайомити їх із лексичним значенням слова; навчати виразно читати віршовані твори.
Розвивальна: розвивати навички користування тлумачним словником, комунікативні навички, увагу та пам’ять.
Виховна: виховувати любов до природи, пробуджувати інтерес до знань.
Обладнання: підручник, демонстраційний матеріал, презентація, тлумачні словники, цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу
Ти поглянь лише в віконце!
Заглядає у клас сонце!
Посміхається, моргає,
дітям успіхів бажає:
всім старанно потрудитись,
працювати не лінитись.
Бо знання – як джерело,
Напуває всіх воно.
Тож, і ти часу не гай,
До роботи приступай.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Повідомлення теми уроку
– Отже, ми продовжуємо розкривати таємниці рідної мови.
– Сьогодні розпочинаємо вивчення нового розділу. А для того, щоб дізнатись як він називається нам потрібно розгадати кросворд.
1. Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м’ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…(лисиця).
2. Ой, яка ж вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька.
Не звірятко – просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору-вниз, на гілку, з гілки ...
Хто ж це буде, діти? (Білка.)
3. Лиходій і забіяка,
Дуже схожий на собаку.
Він з’явився – ліс замовк…
Це лихий і лютий…(вовк).
4. Влітку медом ласував, досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг, позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни. (Ведмідь.)
5. Не мотор, а шумить,
Не пілот, а летить,
Не гадюка, а жалить. (Бджола.)
|
1. |
л |
и |
с |
и |
ц |
я |
|
|
|
2. |
б |
і |
л |
к |
а |
|
||||
|
3. |
в |
о |
в |
к |
|||||
|
4. |
в |
е |
д |
м |
і |
д |
ь |
||
5. |
б |
д |
ж |
о |
л |
а |
|
|||
– Молодці, діти, ви відгадали всі загадки. Яке ж слово у нас утворилося? (Слово.)
– Так, правильно!
– Отже, на уроці ми поговоримо про слово і його значення.
2. Пояснення нового матеріалу
– З чого складається мова? (Мова складається зі слів.) Без слів немає мови. Слово – це найменша та основна одиниця мови.
– Що ми використовуємо, коли нам необхідно записати речення? (Логічно зв’язані слова.)
– Коли нам необхідно написати слово ми використовуємо … (букви). Отже, з чого складається слово? (З букв.)
Вправа «Очікування»
– Прочитайте назву розділу з читання. (Ліс – це диво, ліс – це казка.)
– Про що, на вашу думку, йтиметься у творах розділу?
– Отож, на основі творів про ліс ви дізнаєтесь чимало цікавого про слово.
– Сьогодні ми помандруємо до лісу. Це допоможе нам набратися нових вражень та знань, також поговоримо про значення слова, попрацюємо з тлумачним словником.
Вправа «Мандрівка з передбаченням»
(Аудіо запис звуків лісу та спокійної мелодії.)
– Будь ласка, заплющте очі та уявіть, що ви потрапили до лісу. Нам приємно, дихаємо легко та вільно. Уявіть себе осіннім личком, з яким грається ніжний вітерець, то піднімає вас в гору, то опускає вниз, то крутить немов на каруселі. Ось повз пробігає їжачок і ви плавно опускаєтеся на його спинку.
– Як ви думаєте, що буде далі? Куди ви помандруєте з їжачком?
Гра «Чи знаєш ти лісових мешканців?»
– Кого ми ще можемо побачити в нашому лісі? Давайте пограємо в гру.
Учитель називає слова, учні сигналізують зеленою карткою, якщо тваринка водиться у наших лісах, червоною – якщо ні.
Слова: лисиця, верблюд, заєць, ведмідь, слон, кобра, вуж, вовк, кенгуру, борсук, білка, страус, їжак, сорока, кабан, крокодил, олень, бегемот, сова.
Відгадування загадки
– Молодці! Ви чудово справилися із завданням! А чи відгадаєте таку загадку?
Тук-тук-тук чути стук
Та цей звук не від рук.
Птаха дзьобом стовбур б’є,
лікарем для лісу є. (Дятел)
Каліграфічна хвилинка
Зписування в зошит буквосполучень, слів дя ят ел те тл дятел
Звуко-буквений аналіз слова Дятлик – 2 скл., 6 б., 6 зв.
Робота з коміксом
Вправа 2, друге завдання (с.80)
– Розглянь комікс. Кого ви бачите? (Двох дівчаток.)
– Прочитайте їхню розмову сестричок.
Слухання вірша
Буває, що слово відоме давно,
А знає не кожен, що значить воно.
І тут у пригоді стає визначник
Скарбів наших мовних –
Тлумачний словник.
Дмитро Білоус
– Діти, пам’ятайте, що значення слів підкаже вам тлумачний словник.
Робота з тлумачним словником
Індивідуальна робота з тлумачним словником.
– Перші словники виникли дуже давно. Але правила записування слів досі залишилося те саме – їх розташовують в алфавітному порядку.
– Інколи значення слова потрібно шукати за його початковою формою. Початкова форма слова дятлик – це дятел.
– Знайдіть у тлумачному словнику слово дятел. Прочитайте його значення.
– Що ви знаєте про дятла, окрім того, що він є «лісовим санітаром»?
– Де ще можна довідатися про дятла?
– Пропоную вам переглянути відео матеріал про дятла.
Робота над віршем Михайла Стельмаха «Дятел»
1) Чистомовка
Бі-бі-бі – добрий дятел жив на дубі.
Ав-ав-ав – дзьобом дерево довбав.
Да-да-да – де жука, де короїда.
Ду-ду-ду – роздобуде до обіду.
2) Скоромовка. Дятел дзьобом довбе дуба, дім будує діткам любим.
8. Словникова робота
Натягнув – надів.
Трудитись – працювати.
Зашивсь під кору – сховався під кору.
Щоденні 5. Слухаю і розумію.
Учитель читає вірш, учні визначають свій настрій після слухання.
Щоденні 5. Читаю для себе.
– Прочитайте вірш про себе упівголоса. З якою інтонацією слід читати вірш? (Вірш слід читати дружним тоном, у помірному темпі.)
Робота з тлумачним словником
Вправа 5
– Прочитай виділені слова. Знайди у тлумачному словнику значення одного з них (на вибір) значення. Запиши пояснення (тлумачення) цього слова.
– Склади і запиши речення зі словом дятел.
Робота в групах.
– Знайти у тлумачному словнику значення слів. Записати пояснення в зошит.
1 група – рецепт, 2 група – базар, 3 група – окуляри.
– Спікери груп зачитайте пояснення своїх слів.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Підсумок уроку. Рефлексія.
– А з яким настроєм ви закінчуєте урок? Про що дізналися на уроці? Чи справдилися ваші очікування? Оцініть свою роботу.