словосполучення. Речення за метою висловлювання. Головні та другорядні члени речення. Тренувальні вправи

Про матеріал
Урок-підсумок вивченого метеріалу. Використано різні форми і методи роботи.На уроці учні повторюють про словосполучення, про речення (граматичну основу, другорядні члени речення) учні вчаться робити синтаксичний розбір речення.
Перегляд файлу

Тема: Словосполучення. Речення за метою висловлювання. 

          Головні другорядні члени речення. Тренувальні вправи.

Мета: Узагальнити знання учнів про словосполучення, його будову;                              про речення,  види речень за метою висловлювання; граматичну         основу, другорядні члени речення; розвивати усне і писемне мовлення,    вміння правильно будувати речення, зв'язне мовлення, мислення, навички орфографічного й пунктуаційного письма; виховувати почуття патріотизму, любові до рідного слова.

Обладнання: 12 предметних картин, індивідуальні картки

Тип уроку: Узагальнення вивченого матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

Встаньте, діти, підведіться,

Одне одному всміхніться,

До уроку підготуйтесь

І нічому не дивуйтесь!

 Сподіваюся, що ви почуваєте себе комфортно.

 Отже, тема уроку» Словосполучення. Речення за метою висловлювання. Головні другорядні члени речення. Тренувальні вправи.»

Девіз: Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим.

(українське прислів'я)

Правила на уроці:

  1. Маємо право на помилку, бо ми вчимося.
  2. Допомагаємо одне одному.
  3. Слухаймо, що нам хочуть сказати інші, якщо треба – запитуємо.
  4. Цінуємо здобутки інших. Намагаємося виконати роботу якнайкраще.

ІІ. «Мозковий штурм»: До нас завітало сонечко. Воно бажає, щоб на  його промінчиках було написано все те, що ви знаєте про словосполучення, речення. Протягом уроку ми будемо перевіряти те,що написано.

ІІІ. Буквений диктант (е –и  в ̑ коренях слів )

  1. весняний (е)
  2. широкий (и)
  3. зимовий (и)
  4. вишнева (и)
  5. степовий (е)
  6. медовий (е)
  7. земелька (е)
  8. темніти (е)
  9. хижак (и)
  10.  риболовля (и)
  11.  шелестіти (е)
  12. десятий (е)

(ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА)

ІV. Робота з індивідуальними картками (усно)

V. Малюнковий диктант

12 предметних картин (придумати 3 словосполучення)

Біля дошки розібрати словосполучення (3 учні) . усно скласти 1 речення ( 4 – 5 учнів) – назвати  граматичні основи

VІ.  Усно ( до поданих слів підбери словосполучення, щоб 1 слово було прикметником)

(зима ,день - зимовий день; хустка з шовку – шовкова хустка; нора зайця – заяча нора; стіл з дерева - дерев'яний стіл; колиска , пісня – колискова пісня; Україна, мова – українська мова) (звернулися до сонечка, записали будову словосполучення)

VІІ.  Робота з картками. Визначити межі речень, поставити відповідні знаки.

А) Я – українець тому люблю свою величну столицю Буковини прекрасне місто Чернівці - воно дає мені силу наснагу Чернівці дуже давнє і чудове місто.

Б) зі слів складіть речення (усно)

Рве, тихо, греблю вода ( -, =)

Вода, не, в, стоїться, решеті ( -, =)

Знання, життя, красним робить ( -, =)

Робота біля дошки (визначити головні члени речення  -, =)

В осіннім небі журавлі курличуть. Народна пісня горить в моєму серці.  Тополі сині роси обтрушують  з віт.

(Фізхвилинка)

( Звернутись до сонечка. Записали про речення)

Запитання: «Мікрофон»

  • Назвати головні члени речення.
  • Які є види речень за метою висловлювання

Гра «Покажи вірно» (усно)

Вчителька читає речення. Учні показують за допомогою сигнальних карток вид речення.

Любіть Україну, як сонце любіть (спонукальне)

Настав осінній день (розповідне)

Коли народився Т.Г. Шевченко?(питальне)

Бережіть хліб. Хліб – усьому голова (спонукальне)

Спекла баба колобок (розповідне)

Як називається ваша вулиця? (питальне)

(Звернулися до сонечка)

  • назвіть другорядні члени речення
  • на які питання відповідають ( -----; ~~~; _._._._)

Біля дошки (розбір речення за його членами)

Ми любимо нашу співучу та дзвінку українську мову.

Жителі України розмовляють українською мовою.

«Розмалюй речення»

Іде дощ. Сонечко зійшло. Діти ідуть. Робота творча. Робота з підручниками (-----; ~~~; _._._._; ____;========)

Підсумок уроку:  «Незакінчене речення»

Мені на уроці сподобалося...

Мені не сподобалося...

Я дізналася нового...

Я хочу, щоб у нас ще були такі види роботи на уроках...

Домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
29 січня 2021
Переглядів
997
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку