02.04.2020
Тема: Усний твір-опис тварини (підготовка до контрольного твору)
Завдання: С.238-239, виконайте вправи 572(усно), 573 (напишіть план в робочий зошит).
Описувати щось або когось – означає передавати словами відомості про його характерні ознаки.
Науковий опис – це точна характеристика тварини, перелік її суттєвих ознак. Наукові описи тієї самої тварини подібні між собою. Автори таких описів уникають емоційних висловлювань.
Художній опис – емоційне, образне висловлювання, у якому є епітети, порівняння, гіперболи. Художні описи тварин різняться між собою. Вони не лише передають певні відомості, а й розвивають нашу уяву і фантазію.
Щоб скласти твір, що містить опистварини, необхідно осмислити, які ознаки тварини виділяються і чому саме вони, як вони вимальовуються або змальовуються, як ці ознаки погруповані, які засоби мови використані.
Усі речення в описі зовнішності тварини будуються приблизно за такою схемою: «Що?» (повідомлення по предмет, яке є основною інформацією, тобто відомим) і «Яке?» (ознаки предмета – нова інформація).
Завдання 1.
Прочитайте текст. Про що йдеться в ньому? Порівняйте його з попереднім текстом: в чому схожі та різняться? До якого стилю мовлення належить цей текст? Прослідкуйте, як змінюються мовні засоби.
Мангусти – маленькі, завбільшки з куницю, хижаки з видовженим гнучким тілом, вкритим брунатною шерстю. Мангусти живляться переважно дрібними гризунами і комахами.Живуть ці тварини в норах, частіше поблизу річок. Цей звір дуже прудкий і спритний. Живуть мангусти до п’ятнадцяти років . особливу загрозу для молодих звірят становлять лисиця, беркут, пугач. В Африці та Єгипті водяться їхні родичі – іхневмони, а у Східній Африці інші види.
(Тварини: Я пізнаю світ: Дит. Енциклопедія.- К: Школа, 2000.-510с.)
План до опису тваринки
1. Порода тварини, де вона живе.
2. Зовнішній вигляд істоти.
:) розмір, форма тулуба;
:) голівка;
:) шия;
:) колір шерсті;
:) лапки;
:) хвостик.
3. Характерні звички.
4. Чим приваблює тваринка?
Завдання 2.
А тепер спробуйте відгадати назви тваринок за їх описами.
1)Рудий м’ячик вправно скаче
з гілочки на гілку.
- То не м’ячик, - кажуть діти, -
ми впізнали…
2)Хвіст куценький, довгі вуха,
Має в шафі два кожухи.
Влітку одягає сірий,
Ну а взимку – теплий білий.
3)Диба-диба у лісок
Кожушок із голочок.
На нім – яблучко,грибочки,
Золотистії листочки.