Соціалізація особистості. Поняття і етапи. Суб’єкти соціалізації. Соціалізація в сім’ї. Суб’єкти соціалізації.
Номер слайду 2
Людина поза суспільством - або Бог, або звір. Аристотель
Номер слайду 3
Ознаки особистостіСамостійна у своїх вчинках. Продукт соціалізаціїЗдатна відповідати за свої вчинки. Контролює свою поведінку. Особистість
Номер слайду 4
Соціалізація - процес пристосування (адаптації) дорослої людини, яка з певних обставин довгий час була поза суспільством, або перемістилася з одного суспільства в інше.
Номер слайду 5
Сфери соціалізації: 1) сім’я; 2) школа; 3) ровесники; 4) ЗМІ; 5) міжособистісні стосунки, що виникають у процесі життя і діяльності;6) політична система; 7) національні і релігійні традиції.
Номер слайду 6
Упродовж свого життя кожна людина періодично перебуває у складі різних соціальних груп — однокласників, друзів, студентства, спортивних команд, співробітників тощо, — але саме сім’я, тобто тісне коло найближчих людей, є тією спільнотою, яка має визначальний вплив на її становлення.
Номер слайду 7
Сім’ю вважають одним із фундаментальних інститутів суспільства, завдяки якому воно стабільно розвивається та відтворює своє населення.
Номер слайду 8
Назвіть 7 найбільш важливих якостей, які повинна сформувати сім’я. Відповідь обґрунтувати на основі Сімейного Кодексу України.
Номер слайду 9
Від чого залежить, які риси виховує сім’я?Яку роль сім’я виконує в суспільстві? Чим поняття «сім’я» відрізняється від поняття «шлюб»?
Номер слайду 10
Сучасна сім’я виконує певні функції. Функції сім’ї — сфери життєдіяльності сім’ї, безпосередньо пов’язані із задоволенням спільних потреб її членів.
Номер слайду 11
Сім’ю, що складається з батьків та дитини, називають мононуклеарною, або простою. Якщо в сім’ї проживають ще, дідусі, бабусі, тітки та дядьки, то вони мешкають разом і ведуть спільне домогосподарство, то таку сім’ю називають складною (розширеною), або традиційною.
Номер слайду 12
Соціалізація розпочинається з моменту народження і триває усе життя людини, перетворюючи її на особистість. Відповідно соціалізацію можна розділити на такі етапи: Первинна соціалізація. Стадія індивідуалізаціїСтадіяінтеграціїТрудова стадія. Післятрудова стадія
Номер слайду 13
Етапи соціалізації – коротка характеристика. Назва Вік Ознаки. Від народження до підліткового віку. Від підліткового до 25 років. Від 25 до 35 років
Номер слайду 14
Соціалізація неможлива, якщо відсутні постійні зв’язки індивіда з іншими людьми. Особливо важливі ці контакти в ранньому віці. Відомі випадки, коли діти через різні обставини були обмежені в можливості спілкуватися з іншими людьми. Це завдавало невиправної шкоди розвитку дитини.
Номер слайду 15
В перші місяці(роки) життя відбувається первинна соціалізація. Узагалі вважають, що до трьох років формування якостей особистості й навчання конкретних видів діяльності відбувається найбільш легко та швидко.
Номер слайду 16
Так формування мови відбувається до 3 років, пластики рухів — до 6—8 років, математичних здібностей — до 10 років. При цьому значну роль у пізнанні дитиною світу дорослих відіграють рольові ігри — у будівельників, продавців, лікарів, пожежників тощо
Номер слайду 17
Приблизно у 8—9 років дитина переходить до ігор за правилами, тобто вона вже маэ сформовані уявлення про справедливість, рівну участь у спілкуванні тощо. Це стає основою для усвідомлення моральних норм і цінностей, поширених у суспільстві, де дитина розвивається.
Номер слайду 18
До 18—25 років людина здебільшого досягає вершини свого формування як соціальної істоти, соціалізація якої приблизно на 80% уже відбулася.
Номер слайду 19
У своєму подальшому житті на етапах зрілості й старості соціалізація особистості відбувається шляхом прагнення людини самореалізації в межах різноманітних соціальних ролей — підлеглого або керівника, чоловіка або дружини, батька або матері, дідуся або бабусі тощо.
Номер слайду 20
Однак потрібно пам’ятати, що, як визначено в науці, у розвитку людини кожна стадія є цінною й не може бути відсутньою. Головну роль у здійсненні соціалізації за сучасних умов, на думку більшості дослідників, відіграють такі соціальні інститути, як сім’я, школа, однолітки та засоби масової інформації
Номер слайду 21
Субкультури. В межах домінуючої в суспільстві культури окремі соціальні групи створюють свої субкультури. Але що це таке - субкультура?Давайте спільно з’ясуємо.
Номер слайду 22
Субкультура це - форма (або ж тип) культури, що має відповідну систему символів і цінностей (тобто норм, стандартів, ідеалів та переконань), що відрізняють певну соціальну групу від більшості членів суспільства. Молодіжна субкультура як соціальне явище, на думку дослідників, виникла в країнах Заходу після Другої світової війни.
Номер слайду 23
Молодіжні субкультури дуже різноманітні й розрізняються за соціальними, статевими й етнічними ознаками. Молодь створює свою субкультуру, основними рисами якої стають такі: виклик цінностям дорослих та експерименти з власним способом життя; своєрідні смаки й уподобання, особливо в одязі й музиці; поширення переважно на сферу дозвілля, а не праці;входження до різних груп однолітків.
Запитання на кмітливість. Чи може чоловік одружитися із сестрою своєї вдови?У фермера було 10 овець. Усі, крім 9-ї, померли. Скільки залишилося овець? Ви заходите в темну малознайому кімнату. У ній є дві лампи: гасова і бензинова. Що ви запалите в першу чергу? Палицю треба розпиляти на 12 частин. Скільки ви зробите розпилів?
Номер слайду 28
5. Самотній нічний сторож помер удень. Чи дадуть йому пенсію?6. У 12-поверховому будинку є ліфт. На першому поверсі живе двоє, від поверху до поверху кількість мешканців збільшується удвічі. Яку кнопку в ліфті цього будинку натискають найчастіше? 7. Коли чорній кішці найкраще пробратися до темного будинку?