Спільнокореневі (споріднені ) слова.

Про матеріал

закріпити вміння учнів знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розви­вати увагу до лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас учнів; ви­ховувати почуття дружби.

Перегляд файлу

Тема: Спільнокореневі (споріднені ) слова.

Мета: закріпити вміння учнів знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розви­вати увагу до лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас учнів; ви­ховувати почуття дружби.

Обладнання:  презентація з завданнями,предметні  малюнки за змістом уроку, відео - фізкультхвилинка.

Тип уроку: закріплення ЗУН.

 

Хід уроку:

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

2.1. Каліграфічна хвилинка

Ук аї укр їн ськ ий К їв

2.2. Словниковий диктант

Україна, український, Київ.

2.3. Вправи на повторення

2.3.1. Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі.

Світло, світлофор, світити, всесвіт, світлий.

Дитина, дитинка, малюк, дитячий, дитинча, дитинство.

Бережливий, бережок, обережний, бережливість.

 У спільнокореневих словах позначте корінь.

2.3.2. До поданих слів доберіть спільнокореневі, що відповідають на питання який? Позначте корінь.

Хата —

Сад –

Ліс —

2.3.3.Прочитайте. Випишіть споріднені слова групами. Позначте у них корінь.

Соснячок, стежка, лікар, стежина, стежечка, сосна, лікувати, лікарня, со­сновий.

 Скільки груп споріднених слів вийшло?

3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

 Сьогодні ми закріпимо ваші знання про спільнокореневі слова.

4. ЗАКРІПЛЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 126-127)

Вправа 1

 «Зберіть» слова.

Спишіть за зразком. Позначте в словах корінь.

Вправа 2

Прочитайте народну мирилку. Назвіть слова, які є звертаннями.

Випишіть із тексту спільнокореневі слова до слів:

Груша -грушечка

Яблуко- яблучко, яблучний

зерня- зернятко, зернина, зерно

Позначте в словах корінь.

Вивчіть мирилку напам'ять.

Вправа З

Розгляньте малюнок. Прочитайте діалог героїв. Між ким відбувається розмова?

Спишіть другий абзац, змінюючи слова в дужках.

Зробіть звукову схему підкресленого слова. Вимовте звуки, назвіть букви.

Виділені слова поділіть для переносу.

Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки — раз!

На носках стоїть весь клас,

Два присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! — і вгору,

Два! — і вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз — присіли, два — піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.

5. УЗАГАЛЬНЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

5.1. Гра«Поясни»

 Поясніть слово булька.( водяна кулька, мильний пухир, водяна бульбашка)

5.2. Коли так говорять?

 Роз'єднайте слова. Прочитайте вислів та його тлумачення.

Лопнути, якмильнабулька — зазнатиневдачі.

5.3. Гра «Споріднені чи близькі?»

 Прочитайте слова. У якому рядку наведені спільнокореневі слова, а в якому — слова, близькі за значенням?

Сміливий, безстрашний, хоробрий.

Зелений, зеленіє, зелененький, зелень.

 Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.

5.4. Робота над віршем

 У вірші підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.

Прилетіли шпаки,

Дорогі співаки,

Прилетіли весну зустрічати.

У шпаківнях нових

Скоро будуть у них

Жовтороті малі шпаченята.

Г. Бойко

 

6. ПІДСУМОК УРОКУ

 Чого навчалися на уроці?

— Чим відрізняються спільнокореневі слова та слова близькі за зна­ченням?

7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 127, завдання після вправи 3.

 

docx
Додано
20 квітня 2018
Переглядів
15085
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку