Спирти: класифікація, ізомерія та номенклатура

Про матеріал
Розробка уроку хімії 10 клас. Тема 3. Оксигеновмісні органічні сполуки. Спирти: класифікація, ізомерія та номенклатура.
Перегляд файлу

Тема 3. Оксигеновмісні органічні сполуки

Урок 22

Тема уроку. Спирти:  класифікація,  ізомерія  та  номенклатура. Поняття про характеристичну (функціональну) групу. Гідроксильна характеристична (функціональна) група. Насичені одноатомні спирти: загальна та структурні формули, ізомерія (пропанолів і бутанолів), систематична номенклатура. Водневий зв’язок, його вплив на фізичні властивості спиртів.

Мета:

  • Формування ключових компетентностей:
    • Уміння вчитися впродовж життя;
    • Спілкування державною мовою;
    • Екологічна грамотність і здорове життя;
    • Інформаційно-цифрова компетентність;
  • Формування предметних компетентностей:
    • Повторити поняття спирти, функціональну групу спиртів, молекулярні та структурні формули насичених одноатомних спиртів, вивчити ізомерію пропанолів та бутанолів, систематичну номенклатуру, повторити їх фізичні властивості;
    • Виховувати здоровий спосіб життя;
    • Розвивати хімічну мову, логічне й екологічне мислення, вміння аналізувати;
    • Виховувати інтерес до вивчення хімії.

Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Тип уроку: вступне повторення, вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: бесіда, лекція, «Асоціативний кущ», «Практичність теорії», бліцопитування, робота з підручником, презентації учнів.

Хід уроку

Формування ключових компетентностей

Діяльність викладача

Діяльність учня

Спілкування державною мовою;

Уміння вчитися впродовж життя;

Екологічна грамотність і здорове життя;

Інформаційно-цифрова компетентність;

 

Лекція

Бесіда

Опитування

Формулюють основні поняття теми, думають над проблемним питанням, складають конспект, відповідають на питання, працюють із презентацією вчителя

 

 

 І. Організація групи

 ІІ. Оголошення теми й мети уроку.

 ІІІ. Актуалізація опорних знань та поглиблення знань

 Прийом «Асоціативний кущ»

 Пропонуємо учням згадати й назвати поняття, пов’язані з оголошеною темою.

 На екран проектують основні поняття нової теми:

  • Спирти,
  • Одноатомні спирти,
  • Багатоатомні спирти,
  • Функціональна група,
  • Водневий зв'язок,
  • Метанол,
  • Етанол,
  • Гліцерин.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

«Практичність теорії»

Проблемне питання «Від будови речовин залежать їхні властивості»

Крім атомів Карбону і Гідрогену, молекули органічих речовин можуть містити також іще один дуже поширений елемент – Оксиген.

  • Які сполуки містять Оксиген?
  • Як будуть сполучені атоми Карбону, Гідрогену й Оксигену в молекулах цих сполук?
  • Як таке сполучення буде впливати на їхні властивості?

 

V. Вивчення нового матеріалу

  •   1. Даємо поняття «спирти». Записуємо молекулярні, структурні формули метанолу, етанолу, пропанолу, бутанолу. Виводимо загальну формулу одноатомних спиртів. Пропонуємо учням згадати класифікацію спиртів на визначенняодноатомні та багатоатомні.
  • 2. Залежно від кількості ОН- груп спирти поділяють на такі види:

Спирти

Одноатомні      Багатоатомні

  СН3ОН - метанол  СН2-СН-СН2  - гліцерол

  С2Н5ОН - етанол                        

      ОН  ОН   ОН

Звертаємо увагу на суфікс у назвах спиртів.

  • 3. Даємо визначення функціональної групи. Пояснюємо будову спиртів залежно від електронегативністі Оксигену, розподіл електронної густини.

R-C-Oɗ- Hɗ+

  • 4. Даємо поняття ізомерії спиртів. Для спиртів характерні такі види ізомерії:
  • Положення функціональної групи;
  • Ізомерія карбонового ланцюга;
  • Міжкласова ізомерія з естерами.

Наводимо приклад, що в пропанову С3Н4ОН відсутній такий вид ізомерії, як ізомерія  карбонового ланцюга. Для пропану будуть характерні 2 види ізомерії – положення функціональної групи та міжкласова з етерами.

СН3-СН2-СН2-ОН – пропан-1-ол

СН3-СН-СН2 – пропан-2-ол

    

     ОН

 Цифрою перед суфіксом указуємо положення функціональної групи.

 Етери – органічні сполуки, в яких два радикали з’єднанні через атом Оксигену із загальною формулою R-O-R (R1)

 СН3-О-СН3 – етилметиловий етер.

 Не забуваємо, що назви радикалів указують за абеткою.

  • 5. Пропонуємо учням намалювати структурні формули бутанолів. Дати їм назви.
  • 6. Поняття про водневий зв'язок та його вплив на фізичні властивості спиртів.

Водневий – це зв'язок, який утворюється між атомом Гідрогену однієї молекули та більш електронегативним атомом (F,O,N) іншої молекули. Це слабкий міжмолекулярний зв'язок.

  • 7. Вплив водневого зв’язку на властивості спиртів.
  • 8. Робота з підручником. Пропонуємо учням виписати фізичні властивості спиртів або міні-презентація учнів.

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

  • Бліцопитування

1. Яку функціональну групу мають спирти?

2. Який суфікс у назвах спиртів?

3. Яка загальна формула насичених одноатомних спиртів?

4. За якою ознакою спирти поділяють на одноатомні й багатоатомні?

5. Що таке функціональна група?

6. Які види ізомерії спиртів ви знаєте?

7. З яким класом сполук ізомерні спирти?

8. Що таке водневий зв'язок?

9. Який вплив водневого зв’язку на властивості спиртів?

10. Який спирт – отрута у малих дозах?

11. Який спирт спричиняє захворювання – алкоголізм?

 

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІІ. Домашнє завдання

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
Додано
11 грудня 2019
Переглядів
10814
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку