Урок комбінований з використанням ІКТ, хімічного експерименту, під час якого на основі знань про будову і властивості спиртів, розкривається вплив спиртів на організм людини. Під час вивчення матеріалу звертається увага на неприпустимість вживання алкоголю підлітками.
Урок в 9 класі
Тема: Спирти. Отруйність спиртів та їх застосування
Учитель: Богданова Н.М.
Березень 2013 р.
Тема: Спирти. Застосування спиртів. Отруйність спиртів та їх вплив на організм людини.
Мета: на основі знань про будову і властивості спиртів з’ясувати галузі застосування спиртів; розкрити згубний вплив спиртів на організм людини.
Тип уроку: комбінований, з застосуванням ІКТ.
Обладнання: періодична система, комп’ютер, флешка, етанол, натрій, картки для визначення настрою, сірники.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(визначення настрою учнів)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
а) «ланцюжок»;
– Які елементи входять до складу спиртів?
– Який склад спиртів? Що таке спирти?
– Номенклатура спиртів.
– Фізичні властивості спиртів.
– Хімічні властивості спиртів.
б) написання рівнянь хімічних реакцій на дошці;
в) структурування вивченого матеріалу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Спирти застосовуються в різних галузях народного господарства. На жаль, спирти впливають на організм людини надзвичайно. Давайте поговоримо про це.
IV. Сприймання та усвідомлення матеріалу.
План
1. Спирт – ворог чи друг? (застосування спиртів – повідомлення учнів)
2. Відомі люди про алкоголь та його вживання. (див. додаток 1)
3. Спирти як наркотичні речовини. (розповідь учителя)
Хімія сп’яніння – таблиця
50 мл – посилене серцебиття, розширення судин, зниження тиску, підвищення апетиту;
ще 0,05% алкоголю в крові – штучне підвищення настрою, базікання, зниження уваги, втрата контролю над поведінкою;
ще 0,1% – зміни емоційного сприйняття, порушення поведінки;
ще 0,15% – втрата контролю над м’язами;
ще 0,3% – втрата орієнтації, непритомність;
ще 0,5% – параліч дихання, смерть.
4. Конкурс двох команд.
Метанол Етанол
(створення візитки) (створення візитки)
5. Вплив алкоголю на організм підлітка. (презентація, див. додаток 2)
V. Осмислення та узагальнення матеріалу.
А. Бліц-опитування:
1) Де застосовують спирти?
2) Що таке алкоголізм?
3) Як впливає спирт на організм підлітка?
4) Ваша думка «Пити чи не пити?»
Б. Розв’язування задачі.
Спалили 20 г етанолу. Який об’єм О2 витратили і об’єм СО2 утворився?
VІ. Підсумок уроку і д/з.
Повторити §26, 27.
Додаток 1
Песталоцці: «Я дуже люблю молодь, тому я не люблю пиятики».
Беляєв: «Спочатку ти її п’єш, потім вона п’є твоє здоров’я».
«В молодості – алкоголь та вечірки, в старості – ліки та лікарі».
Усна народна творчість: «Не той п’яний, що каже «Я вже п’яний», а той п’яний, хто каже «Налий ще»».