До Вашої уваги поширений конспект уроку хімії у 9 класі на тему "Спирти. Насичені одноатомні спирти. Ізомерія, номенклатура насичених одноатомних спиртів. Водневий зв'язок, його вплив на фізичні властивості спиртів".
Тема уроку. Спирти. Насичені одноатомні спирти. Ізомерія, номенклатура насичених одноатомних спиртів. Водневий зв'язок, його вплив на фізичні властивості спиртів.
Мета уроку: формувати уявлення учнів про розмаїтість органічних речовин на прикладі оксигеновмісних органічних сполук; розширити поняття «функціональна група» на прикладі гідроксильної групи спиртів; формувати знання учнів про гомологічний ряд насичених одноатомних спиртів, що містять функціональну гідроксильну групу; ознайомити учнів із загальною формулою спиртів, молекулярними, електронними та структурними формулами спиртів, фізичними властивостями, зумовленими наявністю функціональної гідроксильної групи, впливом водневого зв'язку на фізичні властивості спиртів; розширити знання про ізомерію й гомологію на прикладі ненасичених одноатомних спиртів; ознайомити з номенклатурою спиртів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Базові поняття і терміни:спирти, фізичні і хімічні властивості, гідрофільна, гідрофобна частини молекул, водневий зв'язок.
Обладнання: схема класифікації оксигеновмісних органічних сполук, таблиця «Фізичні властивості спиртів».
Хід уроку.
Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда.
Мотивація навчальної діяльності.
Об’являємо тему і мету уроку, вказуємо на те, що учні повинні після уроку знати та вміти.
Викладання матеріалу нової теми.
1. Вступне слово вчителя
Існує величезна кількість органічних сполук, до складу яких, крім Карбону й Гідрогену, входить Оксиген. Атом Оксигену міститься в різних функціональних групах, що визначає приналежність сполук до конкретного класу. Сполуки кожного класу утворюють різні похідні. Наприклад, до похідних спиртів належать етери RОR', до похідних карбонових кислот естери RСООR, аміди RСОNH2, ангідриди (RСО)2О, хлорангідриди RСОСl тощо. Крім того, велику групу складають гетерофункціональні сполуки, що містять різні функціональні групи:
До найважливіших гетерофункціональних оксигеновмісних сполук належать вуглеводи Cx(H2O)y, молекули яких містять гідроксильні, карбонільні й похідні від них групи.
Органічні сполуки, що містять у своєму складі атоми Оксигену, називаються оксигеновмісними. Оксисен зазвичай входить до складу органічних сполук у формі груп атомів. Такі групи атомів називають функціональними групами.
Функціональні групи – це групи атомів, що визначають хімічні і й фізичні властивості речовин.
Наприклад:
-ОН – гідроксильна група;
-СОН – карбонільна;
-СООН – карбоксильна.
До складу сполук може входити одна або кілька функціональних груп (однакових або різних).
Органічні речовини, молекули яких містять одну або кілька функціональних гідроксильних груп, з'єднаних з вуглеводнями, називаються спиртами. Загальна формула спиртів: R-(ОН) .
2. Класифікація спиртів
Спирти класифікують за різними структурними ознаками. За числом гідроксильних груп спирти поділяються на такі:
Сучасна назва багатоатомних спиртів – поліоли (діоли, тріоли тощо).
Наприклад:
• двохатомний спирт – етиленгліколь (етандіол)
НО-СН2-СН2-ОН;
• трьохатомний спирт – гліцерин (1,2,3-пропантріол)
НО - СН2 - СН (ОН) - СН2 - ОН.
Двохатомні спирти з двома групами -ОН при тому самому атомі Карбону - R-СН(ОН)2 – нестійкі й, відщеплюючи воду, відразу ж перетворюються на альдегіди R-СНО. Спирти R-С(ОН) не існують.
Залежно від того, з яким атомом Карбону зв'язана гідроксигрупа, розрізняють спирти:
У багатоатомних спиртах розрізняють первинно-, вторинно- і третинноспиртові групи. Наприклад, молекула трьохатомного спирту гліцерину містить дві первинноспиртові (НО - СН2 -) і одну вторинноспиртову (-СН(ОН)-) групи.
За будовою радикалів, пов'язаних з атомом Оксигену, спирти поділяються на такі:
Ненасичені спирти з ОН-групою при атомі Карбону, що з'єднаний з іншим атомом подвійним зв'язком, дуже нестійкі й відразу ж ізомеризуються в альдегіди або кетони. Наприклад, вініловий спирт СН2 = СН - ОН перетворюється на оцтовий альдегід СН3-СН = О.
3. Фізичні властивості спиртів.
Наслідком полярності зв'язку О-Н і наявності неподілених пар електронів у атомі Оксигену є здатність гідроксисполук до утворення водневих зв'язків.
Це пояснює, чому навіть нижчі спирти є рідинами з відносно високою температурою кипіння (температура кипіння метанолу – +64,5 °С). У переході від одноатомних до багатоатомних спиртів або фенолів температури кипіння й плавлення різко зростають. Працюємо з таблицею «Фізичні властивості спиртів». Спостерігаємо закономірне (без відхилень) зростання температур кипіння і плавлення. Звертаємо увагу учнів на те, що тверді спирти не мають запаху, на відміну від рідких.
Здатність розчинятися у воді зменшується зі збільшення» вуглеводневого радикала й від багатоатомних гідроксисполук до одноатомних. Метанол, етанол, пропанол, ізопропанол, етиленгліколь і гліцерин змішуються з водою в будь-яких співвідношеннях.
4. Номенклатура спиртів
Систематичні назви даються за назвою вуглеводню з додаванням суфікса -ол і цифри, що вказує положення гідроксигрупи (за необхідності). Нумерацію карбонового скелета починають з того краю, до якого ближче перебуває гідроксильна група. Наприклад:
СНз-ОН С2Н5ОН СН3-СН2-СН2-ОН СН-СН-СН,
Метанол етанол 1-пропанол ОН
2-пропанол
Цифру, що вказує місце розташування ОН-групи, в англомовній літературі ставлять перед назвою головного ланцюга: 2-метил-1-бутанол. Проте, правила IUРАС дозволяють ураховувати особливості національної мови. Наприклад, у російськомовних виданнях ця цифра зазвичай ставиться після суфікса -ол. Це розвантажує словесну частину назви від цифр (наприклад, 2-метилбутанол-1).
Іншим способом (радикально-функціональна номенклатура) назви спиртів складають від назв радикалів з додаванням слова «спирт». Відповідно до цього способу наведені вище сполуки називають: метиловий спирт, етиловий спирт, н-пропіловий спирт, ізопропіловий спирт.
У назвах багатоатомних спиртів (поліолів) положення й число гідроксильних груп указують відповідними цифрами й суфіксами -діол (дві ОН-групи), -тріол (три ОН-групи) і т. д.
Наприклад:
СН - СН, СН -СН -СН,
ОН ОН ОН ОН ОН
1,2-етандіол (етиленгліколь) 1,2,3-пропандіол (гліцерин)
5. Ізомерія спиртів
Для спиртів є характерною структурна ізомерія:
• ізомерія положення ОН-групи (починаючи із С3);
наприклад:
СН3-СН2-СН2-ОН СН3-СН-СН3
1-пропанол (н-пропіловий спирт) ОН
2-пропанол (ізопропіловий спирт)
• карбонового скелета (починаючи із С4);
наприклад, формулі С4Н9ОН відповідають чотири структурні ізомери:
СН3 - СН2 - СН2- СН2 - ОН
1-бутанол (н-бутиловий спирт)
СН3 – СН2 – СН – СН3
ОН
2-бутанол (втор - бутиловий спирт)
СН3 – СН – СН2 – ОН СН3
СН3 Н3С – С – ОН
2-метил-1-пропанол (ізобутиловий спирт) СН3
2-метил-2-пропанол (трет-бутиловий спирт)
• міжкласова ізомерія з етерами;
наприклад, етиловий спирт. СН3СН2-ОН і диметиловий етер СН3 – О – СН3.
Можлива також просторова ізомерія – оптична.
Наприклад, 2-бутанол СН3СН(ОН)СН2СН3, у молекулі якого другий атом Карбону зв'язаний з чотирма різними замісниками, існує у формі двох оптичних ізомерів. Отже, формулі С4Н9ОН відповідають п'ять ізомерних спиртів (чотири структурні ізомери й один із них – 2-бутанол – у формі двох оптичних ізомерів).
Узагальнення і систематизація одержаних знань.
а) двох найближчих гомологів пропанолу;
б) двох ізомерів пентанолу за положенням кратного зв'язку.
3) Складіть формули насичених одноатомних спиртів і обчисліть масову частку Оксигену в них:
а) якщо до складу спирту входять 22 атоми Гідрогену;
б) якщо до складу спирту входить 7 атомів Карбону.
Підбиття підсумків уроку
Оцінювання роботи учнів на уроці.
Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа17, відповісти на запитання1 – 5 до нього, виконати вправи7 - 9.
Творче завдання: підготувати схему застосування одного зі спиртів, вивчених на уроці, або розповідь про отруйність спиртів шкідливу дію метанолу й етанолу на організм людини.