Тема. Сполучники підрядності й сполучні слова. Інтонація. Головне й підрядне речення. Розділові знаки між ними.
Мета: поглибити знання учнів про складнопідрядне речення, засоби зв’язку
в ньому; з’ясувати, що підрядна частина може з’єднуватися з
головною за допомогою сполучників і сполучних слів; домогтись
засвоєння правил уживання розділових знаків у складнопідрядному
реченні, їх інтонації; формувати вміння й навички знаходити складно-
підрядні речення, правильно використовувати їх у мовленні;
виховувати в учнів любов до Батьківщини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
1. Організаційний момент.
2.Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Завдання: виписати з тексту складнопідрядні речення (слайд 8).
Краса людська… Як і якою мірою осягнути її глибину й нетлінність?
У чому полягає духовна краса людини?
Завжди треба пам’ятати, що необхідно виховати в собі людину. Ось що найголовніше. Справжня людина народжується там, де важко. Якщо вона прийшла на допомогу іншим, - це духовно красива людина. Той, хто натхненно й творчо працює, самовдосконалюється, дає корисні поради, є, безумовно, духовно красивим. Дуже важливо відчути й побачити ту красу, яка поруч з тобою. Не пройди повз неї, не помітивши її. Адже краса врятує світ.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.
Хоч і не всі спортсмени зібралися на стадіоні, але змагання розпочалися.
Туристи вже влаштувалися так, що буран їм не загрожував.
І скрізь, де тропа моя в’ється, лишив я частиночки серця.
Там, де рідні стежка і стеблина, бродять мої думи і пісні.
Які особливості будови складнопідрядного речення порівняно з іншими типами речень?
( У складнопідрядному реченні є вказівні слова(не завжди) і сполучники підрядності або сполучні слова (обов’язково).
Прочитати теоретичний матеріал і з’ясувати, за допомогою яких сполучників чи сполучних слів може приєднуватись підрядна частина до головної.
Там… вчора зірниці мигтіли сьогодні вже глухо погуркував грім. …гукають … і озиваються.
Троянівка ще спала …по деяких хатах уже світилося.
Гарно там живеться … гуртом сіється й ореться.
Добре … вчити … хоче все знати.
… згода панує там і горе танцює.
Хоч раз би піднятись туди … й птах ніякий не бував.
Не встиг мисливець прйти кілька кроків … на стежку вибіг старий облинялий заєць.
У вагонах видно ще всі спали … вікна були закриті шторами.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання: записати речення, пояснити вживання розділових знаків.
Хліб село збирає, щоб ми у щасті і в добрі жили.
Варто відзначити, що Ярослав Мудрий був людиною всебічно освіченою.
Щоб по-справжньому любити, потрібно мати могутню духовну силу.
Повела житами стежка неширока в поле, де тополя мріє одинока.
Запорозька Січ стала місцем, де запалювалися патріотизмом і сповнювалися ненавистю проти всякого гніту.
Мені здається, що пейзажі в нас на Україні якоїсь приголомшливої краси й величі.
За честь і правду все віддай, коли ти любиш рідний край.
Оцінювання.
V. Домашнє завдання.
Підготувати схему на тему: « Основні види складнопідрядних речень» .