Урок 16
Клас: 8-Б
Тема: Способи вираження присудка. Простий і складений присудки
Мета: поглибити знання учнів про присудок як один з головних членів речення, його види; сформувати вміння відрізняти простий, складений дієслівний і складений іменний присудок; розвивати вміння знаходити й аналізувати присудки в мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів найкращі моральні якості, патріотизм
Обладнання: підручник, інтерактивна дошка, картки, схеми
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою, завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. Сьогодні ми з вами продовжимо пригадувати головні члени речення, зокрема зосередимо увагу і поглибимо знання про присудок, його види та способи вираження;
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перед тим як розпочати вивчення нової теми, треба перевірити засвоєння попередньої теми «Підмет. Способи вираження підмета» (опитування учнів)
Зробити граматичний розбір речень біля дошки
Десять вершників мчали по битому шляху.
Хтось із хлопців гучно засвистів.
Ми з тобою завжди пам*ятатимемо один одного.
Спати без задніх ніг – улюблена справа Андрія Максимовича.
IV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Робота зі схемою та правилами підручника (с 34-36).
- Що ви нового дізнались?
- Які види присудків ви знаєте?
(Правила проектуються на інтерактивній дошці)
2. Виконання вправ
Виконайте впр. 71 на ст. 32. Перебудуйте речень з простим присудком на речення зі складеним присудком
3. Робота в групах
Дві команди по 5 учасників. Кожен учасник отримує табличку із членом речення, на дошці спроектовано речення. Треба стати у тій послідовності, у якій стоять члени в реченні.
1 команда «Темрява у вишневому садку стала густіша».
2 команда «Бійці намагались йти без шуму»
1 команда «Колишній учень хотів похвалитися досягненнями»
2 команда « Український народ був непереможним завжди»
1 команда «Славкові ці хвилини видалися довгими»
2 команда «Турботливий брат хотів порадувати сестру в день народження»
4. Робота біля дошки
Зробити граматичний розбір речень, визначити вид присудка, підкреслити і пояснити орфограми, визначити частини мови.
Ми в світ прийшли успадкувати славу, діла, і думи, й чесні мозолі…
Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю!
Лиш боротись – значить жить.
5. «Ерудит»
Замінити фразеологізм на синонімічне до нього дієслово
Андрійко сьогодні бив байдики.
Він поставив на кін усе.
Оксанка пускала бісики Сашкові.
Дівчина не могла викинути з голови вчорашню розмову з подругою.
Йому впала в око дорога прикраса.
6. Творче завдання
Складіть речення, використовуючи подані слвосполучення як присудки. Який це вид присудка?
Приклад: Хочу виконати → Я хочу виконати домашнє завдання сьогодні чимшвидше (бажаність дії, можливий початок дії).
1) Почали вивчати;
2) Маю намір спробувати;
3) Хочу відвідати;
4) Змушений залишитися;
5) Вирішив зупинитися;
6) Зобов’язані вміти;
7) Прагнемо пам’ятати;
8) Стали читати;
V. Узагальнення й систематизація вивченого
Тести
1. Визначте тип присудка в реченні: Він мав намір відвідати місто.
А Простий дієслівний. Б Складений дієслівний. В Складений іменний.
2. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.
А Хай квітне земля! Б Ми будемо писати твір. В Скоро прийде літо.
3. Визначте присудок у реченні: Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.
А Бути під впливом. Б Бути небезпечно. В Бути під впливом небезпечно.
4. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні: Його вчили жити чесно.
А Присудок. Б Додаток. В Обставина.
5. Однорідними присудками ускладнено речення
А Звитяги наші, муки і руїни безсмертні будуть у її словах.
Б За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата.
В Місто не знало спочинку ні вдень ні вночі, а гуркотіло, гомоніло, кипіло.
Г Лози, кручі, висип, ліс — усе блищить і сяє на сонці.
6. Позначити речення, яке має складений іменний присудок?
А У Михайлівці живуть люди стримані (І. Сенченко).
Б Чебреці не хвилюються від вітру і не сохнуть від сонця (І. Сенченко).
В Без застосування одиниць виміру часу люди не змогли б існувати (З кн. «Я пізнаю світ»).
Г Великдень — день особливий (Л. Орел).
7. Позначити рядок, у якому зазначено речення зі складеним дієслівним присудком.
А Стежка вузенька (І. Сенченко).
Б Цілий каскад водоспадів можна побачити на річках Пістинці, Яремчі (А. Денисенко).
В Високе синє небо в лісі здавалося ще дальшим і недоступнішим (Є. Гуцало).
Г Наша історія — це історія віковічної боротьби українського народу за своє місце під сонцем (М. Горинь).
Ключ відповіді: 1Б, 2В, 3Б, 4А, 5В, 6В, 7Б.
VІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
VIІ. Домашнє завдання. Параграф 6, впр 72 середній, достатній рівень. Високий рівень . Скласти 10 речень зі складеними присудками.