Українська мова (3 клас)
Тема. Спостереження за роллю антонімів у тексті. Підсумок по темі: «Слово. Значення слова».
Мета: вчити дітей вживати антоніми у мовленні; розвивати мовне чуття, мислення; виховувати увагу до слова, його значення.
Обладнання. Незнайко, лист, вірш для творчої роботи, кросворд.
Тип уроку. Урок узагальнення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Діти, сьогодні до нас на урок завітав один із казкових героїв Незнайко.
- Скажіть, хто такий Незнайко?
- Давайте підберемо слово з протилежним лексичним значенням. (Знайко).
- А хто такий Знайко?
- Отже, Незнайко буде з нами сьогодні на уроці. І ви повинні його навчити всьому тому, що знаєте самі, щоб він вийшов з уроку уже Знайком. А для цього ви повинні бути активними на уроці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, сьогодні на уроці ми з вами продовжимо роботу по темі «Слово. Значення слова», будемо вчитися вживати антоніми у мовленні, розвивати мовне чуття.
IV. Робота над темою уроку.
1. Усне опитування (вправа 193).
2. Хвилинка каліграфії.
- Яку літеру будемо писати, ви визначите самі, коли послухаєте таке прислів’я: «Праця робить людину розумною».
- Як ви розумієте це прислів’я?
- Яке головне слово у цьому прислів’ї? (Праця).
- З якої букви починається це слово?
П пп пр ра ац ця праця
- А яке іще прислів’я про працю ви знаєте?
- Я починаю, а ви, діти, закінчуйте: «Праця людину годує, а лінь марнує».
- Чи є в цьому прислів’ї слова з протилежним лексичним значенням? Назвіть їх.
3. Орфографічна хвилинка.
- Повторюємо орфограму «Ненаголошені голосні е, и в коренях слів».
На дошці записані слова, в яких пропущені букви. Завдання для учнів: вставити пропущені букви е чи и.
З…рно, с…ло, л…сти, м…док, с…нок, кр…ло, з…ма, в…сна, п…ро, л…мон, ц…буля.
(Один учень працює біля дошки).
4. Гра «Третій зайвий».
Золота ложка, золота людина, золоті руки.
Срібний голос, срібний ніж, срібне волосся.
Сумує ліс, сумує матір, сумує небо.
- Записати слова в переносному значенні.
5. Вибірковий диктант.
-Відгадати загадку. Записати слова-синоніми до слова завірюха.
Фізкультхвилинка.
Два прихлопи, три притопи,
На носок, на каблучок.
Руки вліво, руки вправо,
Ми танцюєм козачок.
Раз – присядем, два – присядем
Настрій гарний.
Покружляли, повертілись,
І тихенько всі усілись.
6. Творча робота. Лист від Незнайка.
- Незнайко просить відредагувати лист. Замінити в ньому виділені слова на антоніми. (Завдання для кожного учня).
Їжачок загубив яблучко і
засмутився. Молода яблуня подарувала
йому ще одне маленьке яблуко.
7. Творча робота
- Дописати останнє слово кожного рядка вірша.
Дуже я потрібна всім – І дорослим, і…(малим). Всіх я розуму…(учу). А сама завжди…(мовчу).
|
|
- Знайти слова протилежні за значенням, і підкреслити їх.
8. Мовна гра «Утвори слово».
а) мало, дим, сир, (мир);
б) заєць, лис, ломи, собака, (зима).
- До відгаданих слів підібрати антоніми (мир – війна, зима – літо).
V. Підсумок уроку.
1. Відгадування кросворду.
По горизонталі впиши слова протилежні за значенням до слів, поданих нижче. А у вертикальній рамці прочитаєш назву цих слів. (Антоніми)
|
|
2. Бесіда.
- Яку тему ми закінчили вивчати?
- Які слова є синонімами, антонімами?
- Коли найчастіше вживаються антоніми у нашому мовленні?
- Що вам найбільше сподобалось на уроці?
- Діти, як ви гадаєте, Незнайко зможе взяти для себе щось корисне з цього уроку?
VІ. Домашнє завдання.
- Виписати з будь-якої літератури три речення – прислів’я з антонімами.