А. Прочитайте вголос ланцюжки слів. Вимовте слова так, щоб прозвучали всі звуки, позначені буквами. Виїзд – виїзд + ний – виїзний Щастя – щаст +ливий – щасливий Б. Яке слово в кожному ланцюжку (друге чи третє) вимовляти легше? Чому?В. На основі спостереження зробіть висновок про суть явища спрощення в групах приголосних.
Номер слайду 4
Іноді при творенні нового слова або його зміні виникає складний для вимови збіг приголосних звуків. Тоді в цій групі приголосних один із звуків випадає, і вимова стає легшою. Випадання одного із звуків у групі приголосних називають спрощенням. Наприклад, вимовляємо (чесний), а не (честний), бо звук (Т) випадає.
Номер слайду 5
Групи приголосних, у яких відбувається спрощення. Приклади(ждн) – (жн)Тиждень – тижневий (здн) – (зн)Проїзд – проїзний (стл) – (сл)Щастя – щасливий (стн) – (сн)Радість – радісний (слн) – (сн)Мисль - умисний(рдц) – (рц)Сердечний - серцевий(рнц) – (нц)Чернець - ченці(скн) – (сн)Блиск - блиснути(зкн) – (зн)Бризки - бризнути. Спрощений у вимові приголосний, як правило, не пишемо.
Номер слайду 6
Спрощення не позначається на письміу словах зап’ястний, кістлявий, пестливий, хвастливий, хворостний, шістнадцять і похідних. У прикметниках, утворених від іменників іншомовного походження на -ст. Форпост – форпостний. Контраст – контрастний. Аванпост – аванпостний. Баласт – баластний. Компост – компостний. У групах приголосних стц, стч, стськ, нстськ, нтств. Кістка-кістці, невістка-невістчин, турист-туристський, гігант-гігантський, студент-студентський. Винятки: вискнути, випускний, тоскно, скнара, скніти
Номер слайду 7
Орфограма: Спрощення у групах приголосних. Зауважте! У словах невістці, шістдесят і подібних спрощення не позначається на письмі, але відбувається у вимові.
Номер слайду 8
Від поданих іменників утворіть прикметники і вимовте їх відповідно до правил орфоепії. Слова запишіть парами. Якість, проїзд, совість, доблесть, заздрість, піст, масло, пристрасть, ненависть, щастя, швидкість. Назвіть групи приголосних, в яких відбулося спрощення.
Номер слайду 9
Доберіть слова, від яких утворилися подані, запишіть їх парами. Позначте орфограму «Спрощення у групах приголосних». Зразок : Кількість – кількісний. Виїзний, жалісний, тижневий, корисливий, корисний, совісний, злісний, доблесний, щасливий. Визначте групи приголосних, у яких відбулося спрощення.
Розподіліть слова на три групи: у яких спрощення відбувається і воно позначається на письмі; у яких спрощення відбувається, але не позначається на письмі; у яких спрощення не відбувається. Запишіть слова групами, уставляючи, де потрібно, пропущену букву. Жаліс…ливий, балас…ний, піс…ний, шіс…надцятий, хвас…ливий, пристрас…ний, кіс…лявий, аванпос…ний, пес…ливий, хворос…няк, компос…ний, форпос…ний, зап’яс…ний, контрас…ний, кіс…лявий.