Урок української мови у 5 класі
Тема уроку: Спрощення у групах приголосних
Мета уроку: розкрити особливості такого мовного явища, як спрощення в групах приголосних; удосконалювати навички правильної вимови звуків української мови; розвивати навички правильного написання слів, у яких відбувається спрощення; формувати вміння записувати слова фонетичною транскрипцією; розвивати фонетичний слух, увагу, пам'ять; виховувати інтерес учнів до мови.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, епіграфом до сьогоднішнього уроку буде вислів відомого українського письменника М. Рильського
Як парость виноградної лози, плекайте мову…
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Еврестична бесіда
- Які розділи мовознавства ми зараз вивчаємо?
- Дайте визначення.
- Що пов’язує ці числа з цими розділами?
38,6,32
33, 10, 22
- Що об’єднує ці звуки?
1.[д,т,з,с,ц,л,н,р]
2.[б,п,в,м,ф]
[ж,ч,дж,ш]
[…………]
- Чого не вистачає в другій групі звуків?
- Яку орфограму ми вивчили на попередньому уроці?
- Розкажіть в яких випадках пишеться та не пишеться м’який знак?
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 320)
(фронтальна з послідовним поясненням)
Індивідуальна робота учнів на дошці
А) Синтаксичний розбір речення
Я люблю Україну.
Б) Фонетичний розбір
Свято
- А деякі учні отримали ще додаткове завдання – скласти речення зі словами, в яких пишеться або не пишеться м’який знак.
(учні читають свої речення, всі слухають та називають слова з м’яким знаком)
3. Написання словникового диктанту (самостійно підготовлений учнями з високим рівнем знань)
Взаємоперевірка
IV. Оголошення теми й мети уроку
- Діти, яку тему ми будемо вивчати сьогодні на уроці?
- А які цілі та мета нашого уроку?
……………………………………………………….
(діти записують тему уроку)
1.Пояснення нового матеріалу
- Правильно, наша тема - це «Спрощення в групах приголосних». Я пропоную вам спробувати самим пояснити тему, прочитавши приклади на дошці
Користь – користний, але корисний СТН - СН
Проїзд – проїздний, але проїзний ЗДН - ЗН
Щастя – щастливий, але щасливий СТЛ - СЛ
Тиждень – тиджневий, але тижневий ЖДН - ЖН
(діти самостійно намагаються сформулювати правило)
Запис груп в зошити
- А зараз давайте перевіримо, чи правильно ми сформулювали правило.
2.Робота з підручником, стор. 146.
Винятки на дошці, діти хором повторюють і записують
КІСТЛЯВИЙ, ПЕСТЛИВИЙ, ХВАСТЛИВИЙ, ЩІСТНАДЦЯТЬ, ХВАСТНУТИ, ХВОРОСТНЯК, НАДКІСТНИЦЯ
Контрастний – contrast
Студентський- student
Туристський – tourist
3. Проблемне питання
- А навіщо в українській мові існує спрощення?
- Відповісти на це питання вам допоможе армянський актор Фрунзик Мкртчян (фотографія та прізвище на дошці)
4. Виконання вправи з підручника, 383.
V. Узагальнення та систематизація набутих знань
1. Узагальнююча бесіда
- В словах якого походження може відбуватися спрощення?
- В яких словах спрощення не відбувається?
- Які слова є виключеннями?
2. Інтерактивна вправа «Склади пазл»
Робота в групах
(діти отримують пошукове завдання з поданих слів вибрати лише свою групу)
І - виключення
ІІ – слова із спрощенням
ІІІ – іншомовні слова
Хвастливий, хворостняк, радісний, чесний, корисний, гігантський, компостний, заздрісний, туристський, фашистський, виїзний, пестливий, кістлявий, щасливий, жалісний, агентство,шістнадцять, зап’ястний, форпостний, студентський, надкістниця.
Капітани збирають відповіді та розміщують на дошці
2. Вправа «Відкритий мікрофон»
- Закінчіть речення
Сьогодні на уроці ми дізналися, що
Сьогодні на уроці ми навчилися
Спрощення відбувається для того, щоб…
VI. Домашнє завдання
Виконати впр.382, скласти кросворд за темою «Спрощення»
Творча робота.
Напишіть листівку другові з привітанням на День народження, використовуючи такі слова:
щас...ливий, радіс...ний, чес...ний, добросовіс...ний.