Тема. Степінь з натуральним показником. Одночлени
Мета: узагальнити та систематизувати знання та вміння учнів, набуті в ході вивчення названої теми, підготовити учнів до тематичного оцінювання.
Обладнання: таблиця «Степінь. Властивість степеня».
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань та вмінь.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Цей етап уроку є ще аналізом самостійної роботи й корекцією вмінь. Тому бажано заздалегідь записати на дошці (або заготовити у вигляді індивідуального роздавального матеріалу) і спонукати учнів до аргументованого розбору запропонованих розв'язань.
II. Робота з випереджальним домашнім завданням
Систематизація та узагальнення знань учнів
У ході обговорення № 3 (випереджального домашнього завдання) з'ясуємо основні два блоки питань, що винесені на ТКР:
1) Означення і властивості степеня з натуральним показником.
2) Означення одночлена; одночлен стандартного вигляду; перетворення добутку одночленів та степеня одночлена в одночлен стандартного вигляду.
Оскільки таблиця 1 (див. урок 25), що узагальнює властивості степеня, уже складена, активно працюємо з нею.
Важливо дійти логіки, що об'єднує ці дві теми: використання саме властивостей степеня та вивчених раніше властивостей множення (переставної та сполучної) є основою тих перетворень одночленів, що винесеш на ТКР № 3.
III. Актуалізація опорних знань
Тестові запитання
1) п ∙ п ∙ п ∙ п = 4п; 2) п ∙ п ∙ п ∙ п = 4п; 3) п ∙ п ∙ п ∙ п = п4?
1) 54 ∙ 53 = 512; 2) 54 ∙ 53 = 2512; 3) (52)3 = 103; 4) (52)3 = 56.
1) 3a4 ∙ 2b; 2) 0,7b14; 3) 5x2y3; 4) 2m ∙ n ∙ m.
1) 2а2b3 ∙ 3а4 = 6а2b7; 2) 2а2b3 ∙ 3а4 = 5а6b3;
3) 2а2b3 ∙ 3а4 = 6a8b3; 4) 2a2b3 ∙ 3а4 = 6a6b3?
Після виконання запропонованих вправ, виконуємо корекцію, під час якої повторюємо зміст основних понять теми й обов'язково звертаємо увагу на найтиповіші помилки (бажано не просто прокоментувати, а й спонукати учнів, які помилилися, до дії — придумати усні приклади на подібні властивості і, спираючись на відтворену властивість, правильно виконати їх).
Важливу роль у цій роботі відіграє наочність — таблиця «Степінь. Властивості степеня» (таблиця 1, урок 25) та таблиця 2.
Таблиця 2 |
Одночлен. Добуток і степінь одночлена |
1. Означення (неформальне). Добуток чисел, букв, їх степенів або число, або буква, або степінь є одночленом. |
Приклад: -3; b; а2; -32 ∙b — одночлени. |
2. Якщо в одночлені є один числовий множник, що записаний на першому місці, а також немає степенів з однаковою основою, то такий одночлен називається одночленом стандартного вигляду, а єдиний числовий множник — його коефіцієнтом. |
3. Множення одночленів: |
1) перемножте всі числові множники; |
2) перемножте окремо всі степені з однаковою основою; |
3) запишіть добуток числового множника з п. 1) на буквений множник(и) з п. 2) → утвориться шуканий одночлен — добуток. |
4. Піднесення одночлена до степеня: |
1) піднесіть до степеня кожний із множників, з яких складається одночлен; |
2) запишіть добуток утворених степенів та числових множників → утвориться шуканий одночлен-степінь |
III. Засвоєння навичок
Подальша діяльність на уроці залежить від підготовки класу та результатів виконання попереднього виду роботи. Один із важливих варіантів — це організація роботи в групах, коли:
1) ті учні, які успішно виконали самостійну роботу (див. попередній урок) та виявили себе на уроці, виконуватимуть роль консультантів;
2) усі інші учні розподіляються на групи, виходячи з того, який пункт попереднього завдання викликав у них труднощі.
З такої точки зору можливе утворення груп:
I група — тема «Властивості степеня»;
II група — тема «Одночлен стандартного вигляду»;
ІІІ група — тема «Множення одночленів; піднесення до степеня».
Кожна група отримує «консультанта» і завдання, яке треба розв'язати й презентувати через визначений учителем час.
Зміст завдань (див. додаток).
Обов'язково слід пам'ятати, що робота в групі означає активну участь кожного у спільному процесі, особливо звертати увагу на «слабких» учнів, залучати їх до роботи.
IV. Підсумки уроку. Рефлексія
Після презентації завдань кожної групи, спонукаємо учнів до рефлексії:
- Які поняття, теми, алгоритми зрозуміли добре, які — ні.
- Які теми та приклади за підручником треба опрацювати додатково?
V. Домашнє завдання
На підставі виконаної рефлексії із завдань 1—3-ї груп учні вибирають ті, що викликали труднощі, та розв'язують їх перед ТКР.
Додаток
Група 1. Тема «Властивості степеня»
1) Теорія (див. таблицю 1); 2) практичні завдання.
№ 1. Запишіть у вигляді степеня з основою х:
1) х5 ∙ х3; 2) х4 ∙ х; 3) (х5)3; 4) (x6)4.
№ 2. Запишіть у вигляді степеня:
1) (63 ∙ 64)5 ∙ 6; 2) (35 ∙ 3)3 ∙ (34)7; 3) 28 ∙ 44 ∙ 162.
№ 3. Запишіть у вигляді степеня з основою 2:
1) 22п ∙ 4п+1 ∙ (-16)2; 2) (8 ∙ 22п+3)3 ∙ (4п ∙ 2п+2)2.
Група 2. Тема «Одночлен стандартного вигляду»
1) Теорія (див. таблицю 2); 2) практичні завдання.
№ 1. Подайте одночлен у стандартному вигляді:
l) 2a4 ∙ 3a; 2) -0,3ab3 ∙ 5a4b2.
№ 2. Спростіть вираз 3,6х2у2 ∙ (-5х4у5) ∙ (-2х2у).
№ 3. Знайдіть значення виразу (одночлена):
1) а8с4 ∙ с4, якщо а = 4; с = -0,5;
2) 2 ∙ x4y2z6 ∙ х2 ∙ у, якщо х = 2; y = -2; z = .
Група 3. Тема «Множення одночленів. Піднесення одночлена до степеня»
1) Теорія (див. таблицю 2); 2) практичні завдання.
№ 1. Виконайте дії з одночленами:
№ 2. Подайте одночлен 64а12b18 у вигляді:
№ 3. Знайдіть значення виразу:
1) (8т3п2)2 – п2, якщо т = 20, п = -0,025;
2) (3k+1аk)2 ∙ (3аb)k ∙ (bk)2, якщо а = , b = , k = 18.