Сторінками літературних казок

Про матеріал
У розробці уроку «Сторінками літературних казок» за темою «Літературні казки» подано методичні рекомендації проведення заняття зарубіжної літератури в 5 класі. Матеріал уроку допоможе вчителеві урізноманітнити методи роботи, навчити учнів діяти творчо і самостійно, враховуючи їхні індивідуальні особливості та інтереси, формувати нетрадиційне мислення і здатність до нестандартних рішень.
Перегляд файлу

Тема уроку: «Сторінками літературних казок»:                                                               

              за темою «Літературні казки». 5 клас

Мета: визначити роль казок у житті учнів;

розвивати аналітичне мислення і фантазію учнів;

удосконалювати набуті вміння і навички;

виховувати загальнолюдські принципи моралі і поведінки.

Тип:  урок-гра

Обладнання: епіграф до уроку; малюнки учнів до літературних казок, які прикріплені на дошці; роздаткові  картки; конверти із завданнями; «чорна» скринька з речами; казкові гроші – «казкарики»

ХІД         УРОКУ

 

              Епіграф:                                Казки зовсім не дрібниця.

                                                             Головне в них мораль.

                                                                      Їхня мета – показати,

                                                                     які переваги чесності,

                                                                     терпіння, слухняності,

                                                                     і які біди переслідують тих,

                                                                    хто зневажає порядність.

 

Ш. Перро

 

 

                                                          Немає казок кращих від тих,

                                                          які створює саме життя.

                                                                                                          Г. К. Андерсен

I Організаційний момент

Учні об’єднуються у дві команди, кожна з яких заздалегідь отримала завдання:обрати капітана, дати назву команді, підготуватись до конкурсів, намалювати малюнки до улюблених літературних казок. Визначається склад журі із запрошених вчителів. З’ясування порядку участі у змаганнях (проводиться жеребкування). За правильні відповіді команди отримують казкові гроші – «казкарики» (див. додаток 1) 

 

II Перевірка домашнього завдання

Огляд учнівських малюнків «Моя улюблена літературна казка». Міні-коментар до їх змісту.

 

III Оголошення теми, мети уроку

Мотивація навчальної діяльності

 Слово вчителя

 Казок на земній кулі дуже багато. Літературна казка посідає почесне місце серед художніх здобутків людства. І діти, і дорослі люблять казки братів Грімм, Шарля Перро, Ганса Крістіана Андерсена, Олександра Пушкіна. Казки розкривають поняття добра і зла, розповідають про розум, кмітливість, мужність.

Сьогодні ми вирушаємо в мандрівку. Пройдемо з вами сторінками літературних казок.

  

Наш клуб відкриває

Всім двері гостинно.

Розумні, веселі, дотепні – сюди!

Змагатися будете всі ви сумлінно.

Тема уроку – літературні казки.

 

            Метою нашого уроку є підсумок  вивченого матеріалу про
літературні казки і цей урок буде проходити у формі гри.

 

 

IV Основний зміст уроку-гри

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Конкурс: Твори – автори (беруть участь усі гравці команди)

 

 

Методичний коментар: Вчитель називає назву твору, а учні – автора цього     твору. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик

 

 

 

Завдання для команди I

 „ Попелюшка „ -                                                                  Ш. Перро

 „ Дванадцять місяців „-                                                        С. Маршак

 „ Гидке каченя „ -                                                                 Г. К. Андерсен

 „Казка про мертву царівну та сімох богатирів „ -           О. Пушкін

 „ Червона шапочка „ -                                                         Ш. Перро

 „ Снігова королева „ -                                                        Г. К. Андерсен

 „ Казка про рибака і рибку „ -                                           О. Пушкін

 „ Стійкий олов'яний солдатик „ -                                       Г. К. Андерсен

 „ Кіт у чоботях „ -                                                                Ш. Перро

 

 

 

 

 

 

Завдання для команди II

 

 „ Дюймовочка „ -                                                            Г. К. Андерсен

 „ Спляча красуня „ -                                                       Ш. Перро

 „ Русалонька „-                                                               Г.К. Андерсен

 „Принцеса на горошині" -                                         Г.К. Андерсен

  „Синя борода" -                                                                   Ш. Перро

 „Казка про царя Салтана" -                                           О. Пушкін

 „ Хлопчик - мізинчик" -                                               Ш. Перро

 


 

2. Конкурс: Чи уважний ти читач?

 

Методичний коментар:Дати правильні відповіді на питання. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

 

Завдання для команди I

1.Які квіти вирощували Кай і Герда?                           (Троянди) 

2.Хто розбив криве дзеркало?                           (Учні троля)

3.Що за допомогою чарівної палички перетворився

на розкішну карету, в якій Попелюшка поїхала на бал?               (Гарбуз)   

 

4.Чим пригостила Попелюшка своїх                  (Лимонами та апельсинами)

сестер на балу?

 

 5.Хто є найстаршим з братів-місяців?                                           (Грудень)

6.Хто у п'єсі встановлює нові закони                                                 (Принцеса - королева)
природи?

Завдання для команди II

  

1.Яке слово складав Кай у палаці Снігової Королеви?          (Вічність)    

2.Хто подарував Герді золоту карету?                                                (Принцеса)

3.Які черевички були у Попелюшки?                                               (Соболеві)

4.Хто прозвав дівчину Попелюшкою?                                                 (Менша сестра)

5.Хто пожалів Пасербицю і накрив її своїм плащем?                         (Старий солдат)

 

6.На кого перетворилися зла мачуха та її дочка?                        (На собак)

 

 

 

3. Конкурс: Кращий знавець другорядних героїв

 

Методичний коментар:вчитель називає героя казки, учні відгадують назву казки. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

 

Завдання для команди I

 

Лапландка                                   «Снігова Королева»

 

Фея                                              «Попелюшка»

 

Маленька розбійниця               «Снігова Королева»

 

Бабуся-чарівниця                     «Снігова Королева»

 

Червень                                     «Дванадцять місяців»

Фінка                                        «Снігова Королева»

 

Посланець принца                  «Попелюшка»

 

 

 

Завдання для команди II

 

Вересень                               «Дванадцять місяців»

 

Старий солдат                     «Дванадцять місяців»

 

Принц та принцеса              «Снігова Королева»

 

Сестри                                 «Попелюшка»

 

Професор                            «Дванадцять місяців»

 

Сім богатирів                     «Казка про мертву царівну»

 

Ворон та Ворона                «Снігова Королева»

 

 

 

 

 

 

4. Конкурс: Телеграми без підписів (групова робота)

 

Методичний коментар:під текстом телеграм від казкових героїв треба поставити підписи і вказати, кому вони адресовані. Регламентується час. Капітани команд вибирають завдання у закритих конвертах. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для команди I

„А дайте - но мені поміряти черевичок - може, на мене налізе!"

                               (від Попелюшки до посильного;   казка „ Попелюшка ")

„Чому ти залишила мене так зненацька, без попередження?"

(від бабусі-чарівниці до Герди;  казка „ Снігова королева ")

„А що, мамо, в цей кошик багато золота ввійде?"

                    (від бабиної дочки до матері;  казка „Дванадцять місяців ")

 

Завдання для команди II

„Оголошую, що одружуся з тією дівчиною, на яку прийдеться соболевий черевичок".

                                        (від принца до всіх дівчат;  казка „ Попелюшка   ")

„Дівчинку до куща з червоними ягодами доніс, повертаюся назад".

(від північного оленя до фінки;  казка „ Снігова королева ")

„Якщо вона усім до вподоби, так подарую я їй свою весільну каблучку!"

(від Квітня-місяця до місяців;  казка „Дванадцять місяців ")

 

 

 

 

 

 

 

5. Конкурс: Заморочки з бочки (беруть участь усі гравці команди)

 

 

Методичний коментар:капітани команд по черзі витягають з бочечки номерки,  під якими знаходиться номер запитання. Команди, які назвуть правильні відповіді, отримають один казкарик. Одне із запитань – сюрприз – за правильну відповідь – два казкарики.

 

Завдання для команд

 

1.Яке ще прізвисько було в Попелюшки?   (Чорногузка)

 

2.В якої героїні казки вкрали каблучку?     (В пасербиці; «Дванадцять місяців»)

 

3.В якому творі «тридцять витязів чудових»

виходять із «хвиль смарагдових»              (Вступ до поеми «Руслан і Людмила»)

 

4.Хто з героїв прочитаної вами казки

збирав квіти в зимовому лісі?                     (Пасербиця; «Дванадцять місяців»)

 

5.Які птахи вказали Герді дорогу,

по якій Снігова Королева везла Кая?        (Голуби)

 

 

6.Кого обернула в коней хрещена мати

Попелюшки?                                                (Мишей)

 

 

 

7.Який місяць подарував Пасербиці

каблучку?                         (Квітень)

 

 

Сюрприз:   Скільки часу дали брати-

місяці Пасербиці, щоб назбирати

пролісків?                               (Одну годину)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Конкурс: Криптограма  (групова робота)

 

Методичний коментар:  розгадати криптограму, використовуючи літери під номерами. За правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для команди I

                21   4    11    21    8     22   18    16,            25    1     7   13   4!

 

9     18     16           19          21     18     2    18   15   8 

 

11    5     8       25    4   12    4    17          9    4    7    4   2   1    12  14!

 

1 – е                  7 – р                    13 – д                    19 – у           25 - г

 2 – л                 8 – і                      14 – и                    20 – м          26 - ь

 3 – я                 9 – к                     15 – ц                    21 – п

 4 – о                 10 – т                    16 – й                    22 – ш      

 5 – н                 11 – с                    17 – ї                    23 – ю        

 6 – з                 12 – в                     18 – а                   24 – ч  

 

 

Відповідь:  Поспішай, Гердо! Кай у палаці Снігової Королеви!

 

Завдання для команди II

21   18    20 ‘   3    10    18    16,            21    4     21   1   2   23   22   9   4!

 

 4              13   12   18   5   18   13   15   3   10   8   16             24   18   7   14  

 

          6    5    14    9   5   19    10   26!

 

1 – е                    7 – р                       13 – д                       19 – у     

 2 – л                   8 – і                         14 – и                      20 – м

 3 – я                   9 – к                        15 – ц                      21 – п

 4 – о                  10 – т                       16 – й                       22 – ш

 5 – н                  11 – с                       17 – ї                        23 – ю    

 6 – з                  12 – в                       18 – а                        24 – ч

                                                                                                       25 – г

                                                                                                       26 – ь

 

 

Відповідь:  Пам’ятай, Попелюшко! О дванадцятій чари зникнуть!                                                                                                                              

7. Конкурс: Хто про кого говорить? (беруть участь усі гравці команди)

 

Методичний коментар:потрібно відгадати хто і про кого говорить відповідні слова. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для команди I

1. „Так, хай і вона спробує - адже мені наказано міряти черевичок усім дівчатам".

(Принців посланець про Попелюшку)

2. „Ти до нас найкоротшою стежкою прийшла, а інші йдуть довгою дорогою - день за днем, година по годині, хвилина по хвилині".

(Січень про Пасербицю)

3. „Бач, бродяга. Хотіла б я знати, чи вартий ти того, щоб за тобою бігали на край світу".

(Маленька розбійниця про Кая)

Завдання для команди II

 1. „Як не знати! Ще й сонце не встане, а вона вже навколішки коло грядки - поле, підв'язує, гусінь оббирає".

(Липень про Пасербицю)

 2. „Терпіти не можу, коли скиглять! Тепер тобі треба дивитися весело".

(Маленька розбійниця про Герду)

 3. „Вона була дуже люб'язна і навіть почастувала апельсинами та лимонами".

(Сестри про незнайому принцесу)

 

 

 

8. Конкурс: Там на незвіданих доріжках   (групова робота)

 

Методичний коментар: хто швидше розгадає кросворд та назве ключове слово. За правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для команди I

 

 

 

 

д

 

 

ю

1

к

 

а

 

й

2

 

г

 

 

р

 

 

і

 

 

м

 

 

м

 

3

б

 

і

 

л

 

о

 

с

 

н

 

і

 

ж

 

к

 

а

 

в

 

4

п

 

р

 

о

 

л

 

і

 

с

 

к

 

и

 

 

ч

5

п

 

о

 

п

 

е

 

л

 

ю

 

ш

 

к

 

а

 

6

г

 

е

 

р

 

д

 

а


 

 

 

  1. Хлопчик з льодяним серцем
  2. Брати – казкарі
  3. Казкова героїня, якій допомагали гноми
  4. Які квіти знайшла пасербиця зимою в лісі
  5. Ім’я героїні, яка загубила черевичок
  6. Названа сестра Кая

 

Ключове слово: Героїня казки Г.К.Андерсена, дуже маленька на зріст

 

 Завдання для команди II

 

 

 

б

 

1

к

 

в

 

і

 

т

 

е

 

н

 

ь

2

с

 

о

 

б

 

о

 

л

 

е

 

в

 

і

 

3

п

 

е

 

р

 

р

 

о

 

 

с

 

4

т

 

р

 

о

 

я

 

н

 

д

 

и

 

5

м

 

і

 

с

 

я

 

ц

 

і

 

 

ж

 

6

м

 

а

 

р

 

ш

 

а

 

к

 

 

а

 

 

 

  1. Який місяць допоміг пасербиці назбирати пролісків
  2. Які черевички були у Попелюшки
  3. Хто написав казку «Червона шапочка»
  4. Яка квітка нагадала Герді про Кая
  5. Кого побачила пасербиця в лісі біля багаття
  6. Автор казки «Дванадцять місяців»

 

Ключове слово: Казкова героїня, якій допомагали гноми


 

9. Конкурс: Що? Де? Коли?  (групова робота)

 

Методичний коментар: розставити пункти поданого плану в логічній послідовності. За правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для команд

 

 

                          1               Попелюшка на балу   4

 

                          2     Пошуки чарівної незнайомки 5

 

                          3               Попелюшка у рідному домі 1

 

                          4               Принц влаштовує бал 2

 

                          5               Зустріч із чарівницею                                3

 

 6                Весілля Попелюшки і принца                  6

  


10. Конкурс: Бюро знахідок   (завдання для кожного учасника)

 

 

Методичний коментар:

На столі стоїть чорний ящик з речами. Кожен з учасників команди по черзі витягує з ящика річ. Потрібно відгади, з якої казки речі. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для команд

Яблуко                            «Казка про мертву царівну»

 

Дзеркало                        «Снігова Королева» або «Казка про мертву царівну»

                  

Каблучка                        «Дванадцять місяців»

 

Календар «Дванадцять місяців»

 

Ніж іграшковий               «Снігова Королева»

 

Качка (іграшка) «Гидке каченя»

 

Шапочка червона          «Червона Шапочка»

 

Гномик                           «Білосніжка»

 

Дюймовочка – підсвічник   «Дюймовочка»

 

Троянда                          «Снігова Королева»

 

Кошик «Дванадцять місяців»

 

Олень (іграшка) «Снігова Королева»

 

 

Ялинка декоративна        «Дванадцять місяців»

 

Собачка (іграшка) «Дванадцять місяців» або «Казка про мертву царівну»

 

Лимон або апельсин       «Попелюшка»

 

Листівка-запрошення     «Попелюшка»

 

 

 

 

11. Конкурс: Бліц – конкурс капітанів

 

 

Методичний коментар:  хто більше дасть правильних відповідей за 1 хвилину. За кожну правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

Завдання для капітанів

 1. Творець літературної казки:а)) певна особа; б) народ.

 2. Літературна казка створюється:

а) в усній формі;
б)) в писемній формі.

 

3. У казці О. Пушкіна «Цар Кощей над злотом»:
а))чахне;

б) в'яне;

в) завмирає.

 

4. За допомогою чарівної палички перетворився на розкішну карету, в якій
       Попелюшка поїхала на бал:

а) апельсин;

б) лимон;
в)) гарбуз.

 

5. Чаклун несе «через ліси, через моря», за О. Пушкіним:
а) королевича;

б))богатиря;

в) витязя.

 

6. Попелюшка сиділа на балу:

а) біля сходів палацу;

б) біля мачухи;

в)) на почесному місці біля Принца.

 

7. Сестри, коли побачили соболеві черевички на ніжках Попелюшки:

а) здивувалися;

б) розлютилися;

в)) вклякли на місці.

 

8. Символом Данії став персонаж Андерсена:
а) стійкий олов'яний солдатик;
б)) русалонька;

в) Оле-Лукойє.

 

9. Герда віддала річці, щоб дізнатися, де шукати Кая:

а) червону троянду;

б)) червоні черевички;

в) червоний капелюшок.

 

10. Герда не знайшла в саду старої чаклунки:

а) фіалки;

б) левкоїв;
в)) троянди.

 

11. Першу звістку про Кая Герда отримала від:

а) маленької розбійниці;

б))  лісових голубів;

в) північного оленя.

 

 

12. Антитеза виявляється в казках Г. К. Андерсена в протиставленні:
а)) добра і зла;

б) війни та миру.

 

13. Потворне дзеркало, у якому все прекрасне поставало гидким, було створене:
а)) лихим тролем;

б) Сніговою Королевою;

в) старою чаклункою.

 

14. Образ Снігової королеви уособлює:

а) витончену красу і гармонію душі;

б) мужність і витримку;
в)) холод і зло.

 

15. Слова старої фінки: «Хіба ти не бачиш, яка велика її сила? Хіба не бачиш, як
підкоряються їй і люди, і тварини?» — характеризують:

а) маленьку розбійницю;

б) Снігову Королеву;
в)) Герду.

 

 

16. Кай намагався скласти в палаці Снігової Королеви слово:

а)) «вічність»;

б) «вірність»;

в) «ввічливість».

 

17. Грецьке слово «драма» у перекладі означає:

а) місце;

б))дія;

в) час.

 


18. Слово   «стратити»,   бо   воно   коротше   за   слово «помилувати», пише на
наказах:

а) пасербиця;

б) мачуха;

в))королева.

 

19. Слова: «Ви можете мені відрубати голову, можете посадити до в'язниці, але
тридцять сьомого грудня не буває!» належать:

а)) професорові;

б) старому солдатові;

в) Квітню-місяцю.

 

20. Найстаршим з братів-місяців є:
а)) Грудень;

б) Квітень;

в) Жовтень.

 

21. П'єса-казка «Дванадцять місяців» С. Маршака складається з:
а) 3 дій;

б)) 4 дій;

 в) 5 дій.

 

22. У казці «Дванадцять місяців» є такі чарівні предмети:

а) килим-самоліт;

б))каблучка, патериця;

в) арфа, горщик

 

23. У п'єсі нові закони природи встановлює:
а) професор;

 б))королева;

 в) канцлер.

 

24. Королева називає «жорстоким дідуганом»:

а) старого солдата;

б) професора;

в) Грудень-місяць.

 

25. Пасербицю пожалів і накрив її своїм плащем:

а) Березень-місяць;

б) професор;

  в)) старий солдат.

 

26. Автор казки «Попелюшка»:
а) О.Пушкін;
б)) Ш.Перро;

в) С.Маршак. 

 

 

27. Як Попелюшка вперше потрапила до палацу:
а) прийшла пішки;

 б))приїхала в кареті;

 в) припливла човном?

 

28. Що розтопило крижане серце Кая:

а) квіти;

б) теплий одяг;

в))сльози?

 

29. Кому із героїв казки С.Маршака «Дванадцять місяців» належать слова:
«Пролісок — квітка дика, можна сказати, бур'ян»:

а) Травню-місяцю;

б))мачусі;

в) пасербиці?

 

30. «Яка ситенька, яка маленька, напевне, горішками відгодована, жирненька, як молоденький баранчик! Яка ж це вона на смак?» Про кого так говорила стара розбійниця:

а) про лапландку;

б) про фінку;

в)) про Герду?

 

31. Антитеза — це:

 а) художнє перебільшення;

  б))різке протиставлення образів і понять;

  в) художнє порівняння?

 

32. Яка квітка нагадала Герді про Кая

а) жоржина;

 б)) троянда;

в) фіалка?

 

33.В який час жив і писав О.С. Пушкін

а) ХУШ ст.                                                                             б)) ХІХ ст.

   в) XX ст.

 

 

34.Про кого пише О,Пушкін у цих рядках:

 «...В вечерней тишине

Являлась ты веселою старушкой,

 И надо мной сидела в шушуне»?

а) про бабусю Марію Федорівну

б) про матір Надію Йосипівну;
в))про няню Орину Родіонівну.

 

 

35. Що є відмінним для «Казки про мертву царівну і сімох богатирів» і народної казки ?

а) постійні епітети; 

б) триразові повтори;
  в))авторське ставлення до героя.

 

З6.В Якій країні народився Шарль Перро:

 а) Англії;

 б))Франції;

  в) Німеччині?

 

37.Скільки казок увійшло до збірки "Казки моєї матінки Гуски":

а)) 8

б)13

 в) 11

 

38. Що Перро вважав головним у казці:
а))повчальний зміст;

   б) цікавий сюжет;  

в) побудову казки?

 

39.Яка з казок не належить Ш. Перро:

а) "Червона Шапочка";

  б) "Попелюшка";         

  в)) «Пані Метелиця"?

 

40. Працелюбна, привітна, мила героїня Ш. Перро - це:
а) Червона Шапочка;

   б))Попелюшка; в) Спляча Красуня?

 

41. Якою була винагорода Попелюшці за її тяжку працю і моральні якості?
а))кохання прекрасного Принца;

б) кришталеві черевички;

 в) Розкішна сукня гаптована золотом;

 

    42. Скільки разів поцілувала Снігова Королева Кая, щоб він забув і Герду,

    і бабусю, і всіх домашніх:

    а) один раз;

    б)) два рази;

    в) три рази.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Конкурс: Склади вислів  (групова робота)

 

 

Методичний коментар:   Із довільно розрізаних слів потрібно скласти правильний вислів. За правильну відповідь команда отримує один казкарик.

 

 

 

Завдання для команд

            

 

              

 

 

                   БУДЕШ   КНИГИ  ЧИТАТИ -  БУДЕШ   УСЕ   ЗНАТИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V  Підсумок уроку

Слово вчителя

Учні, зверніть увагу на дошку, де підібрані вислови відомих письменників про казки. Я хочу, щоб ви їх прочитали, задумалися та висловили свої думки щодо прочитаного.

 

                         ( Робота з епіграфом )

          Казка -  це особливий світ, сонячний, радісний, який приносить людям щастя. Яку б казку ми з вами не взяли, всюди йде боротьба між добром і злом , за щастя людини.

                 Діти, я дуже хочу, щоб з прочитаних вами казок ви взяли найголовніше, що потрібно в житті людини: любов, мужність, справедливість, правду, повагу та красу.

                     Засідання клубу кмітливих закрито

                      Спасибі командам, журі і гостям.

                      Змагалися весело ви і завзято.

                      Бажаємо щастя і успіхів вам!

 

                      Читайте казки і легенди, й романи.

                      Там зібрана мудрість людська.

                      Ці надбання вивчайте старанно,

                      Щоб впевнено йти по дорозі життя!

 

 

 

 

Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.

Підбиття підсумків. Визначення переможців.

 

VI Домашнє завдання.

Пошукового характеру:

На честь якого письменника названа відома у всьому світі

кіностудія мультфільмів?

Творчого характеру:

Підготувати усну розповідь про улюбленого героя літературних

казок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 казкарик

 

 

   казкарик

 

 

   казкарик

 

 

   казкарик

 

 

   казкарик

 

 

   казкарик

 

 

 казкарик

 

 

 казкарик

 

 

 казкарик

 

 

 казкарик

 

 

 казкарик

 

 

    казкарик

 

doc
Додано
20 березня 2021
Переглядів
649
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку