Тема. Судинна система.
Мета. Вивчити особливості будови судин у зв’язку з їх функціями, поглибити і закріпити знання про велике і мале кола кровообігу, особливості будови і функції лімфатичної системи, розвивати самостійну пізнавальну активність, уміння спілкуватися.
Основні поняття і терміни: артерії, вени, капіляри, аорта, велике коло кровообігу, мале коло кровообігу, лімфа, лімфатичні вузли, лімфатичні судини.
Обладнання: таблиці «Кровоносна система людини», «Схеми кровообігу».
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм» (запитання)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель пропонує пригадати яким чином транспортуються речовини в організмі у різних живих істот. Які є типи кровоносних систем?
Короткі повідомлення учнів.
«Тіло побудоване із кровоносних судин», - говорив голландський лікар Ван-Хорн більше 300 років тому.
(повідомлення теми, мети та завдань уроку)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Схема-малюнок «Будова кровоносних судин»
Вправа «Спільний проект» (робота в групах)
Завдання для І групи.
Розглянути малюнок-схему будови артерії.
Заповнити перфокарту про характерні ознаки артерії.
Завдання для ІІ групи.
Розглянути малюнок-схему будови вен.
Заповнити перфокарту про характерні ознаки вен.
Завдання для ІІІ групи.
Розглянути малюнок-схему будови капілярів.
Заповнити перфокарту про характерні ознаки капілярів.
№ п/п |
Артерії |
Вени |
Капіляри |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
|
6 |
|
|
|
7 |
|
|
|
8 |
|
|
|
9 |
|
|
|
10 |
|
|
|
11 |
|
|
|
12 |
|
|
|
Завдання (індивідуальна робота)
Опрацюйте текст на стор 97 підручника про велике коло кровообігу і заповніть таблицю (ІІ колонку)
Запитання |
Велике коло кровообігу |
Мале коло кровообігу |
Де починається |
|
|
Де закінчується |
|
|
Які кровоносні судини належать до цього кола |
|
|
Де проходять капіляри |
|
|
Як змінюється склад крові |
|
|
Завдання (індивідуальна робота)
Опрацюйте текст на стор 97 підручника про велике коло кровообігу і заповніть таблицю (ІІІ колонку)
Виконавши завдання учні колективно вимальовують схему кровообігу із стрілками і написами, починаючи з малого кола кровообігу, на дошці і в зошиті кольоровими олівцями.
V. Узагальнення знань учнів.
1. Вправа «Тест». Виберіть правильну відповідь.
1. У яких судинах відбувається обмін речовин між кров’ю і тканинами?
2. Які кровоносні судини називають артеріями?
3. Які кровоносні судини називаюся венами?
5. Яка кров називається венозною?
6. Який стан клапанів серця при скороченні передсердь?
7. Який стан клапанів серця при загальному розслаблені передсердь і шлуночків?
8. Який стан клапанів при скороченні шлуночків?
9. У капілярах великого кола кровообігу
10. У капілярах малого кола кровообігу
11. До малого кола кровообігу належать кровоносні судини
12. Судини, що занходяться у стінках самого серця і живлять серцевий м'яз належать до:
2. Вправа «Схема – це класно»
Який шлях пройде з кров'ю до м'язів ніг лікарство, якщо його ввести в м'язи руки. Намалюйте схему умовно позначивши руку, ногу, легені, серце.
V. Домашнє завдання.
1). Вивчити § підручника.
2). Поповнити словник біологічних термінів.
3) Підготувати повідомлення про частоту серцевих скорочень у різні вікові періоди
1