:«Своєрідність архітектури мого краю. Регіональні особливості українського житла та інтер’єру від минулого до сучасного, його традиційні риси»

Про матеріал
Розробка уроку з українознавства для учнів 7 класу. :«Своєрідність архітектури мого краю. Регіональні особливості українського житла та інтер’єру від минулого до сучасного, його традиційні риси».
Перегляд файлу

Тема:«Своєрідність архітектури мого краю. Регіональні особливості

українського житла та інтер’єру від минулого до сучасного, його

традиційні риси»

 

Мета:  навчити розрізняти давню українську хату від будинків

сьогодення;розширити і поглибити знання дітей про особливості українського інтер’єру, значення оберегів;розвивати мовленнєві уміння, збагачувати словниковий запас, засвоїти назви предметів українського побуту;виховувати повагу до національних традицій українського народу.

Обладнання: презентація до уроку «Житло наших предків у різних регіонах», фільм «Українські хати».

 

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності

Учитель:

З давніх-давен нам відомо, що символом життя є дерево. Помічником на нашому уроці теж буде дерево пізнання на якому листочки символ

минулого, сучасного.

Зірвемо листочок сучасності.

Слайд 1(На екрані з’являється сучасний будинок.)

  • Що ви бачите на малюнку? (На малюнку сучасне житло.)
  • Зверніть увагу. Який вигляд має цей будинок. (Він високий,

багатоповерховий, цегляний, має багато вікон, балконів. В ньому проживає багато сімей.)

  • А чи завжди люди жили в таких будинках?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

У народі говорять, що людина за життя повинна збудувати дім, посадити дерево, виростити дитину.

З чого будували наші предки свої хати?

 Сьогодні ми поговоримо про українську хату, українські обереги.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Гра « Подорож у минуле»

Завітаємо сьогодні до минулого для того, щоб краще зрозуміти сучасне і,можливо, передбачити майбутнє. Для цього ми зірвемо наступний листочок і потрапимо у чудове минуле.

Слайд 2

 (Описуємо картину,яку бачимо на слайді)

Українське давнє село. Ростуть верби. Біля дерев збудована біленька

хата. Вона така чудова. Вкрита соломою, з маленькими вікнами.

Освітлена сонячними променями , вона ніби запрошує «Заходь, будь

ласка, до мене.»

Слайд 3

  • Хто з вас уявляв саме таку хатку?
  • А яку хату уявили ви собі?

Слайд 4

  • Чим відрізняється стародавня хата від сучасних будинків?
  • До слова хата доберіть слова, близькі за значенням. ( Будинок, оселя)
  • Зараз перегляньте фільм і скажіть: з чого будували українські будівлі?

Фільм «Українські хати»

Так, хата була дерев’яною чи глиняною.

2. Розповідь вчителя

Слайд 5

 Перед вами українська хата. В давнину на будівництво цієї оселі йшло

багато часу, більше року. І була хата не цегляною, а дерев’яною чи

глиняною. Спочатку треба було навозити з лісу дерева. Потім усі рідні,

близькі, сусіди допомагали будувати житло. Для будівництва хати

вибирали дерева однакової висоти, які росли повільно. Найкращою порою

для рубання вважалися три місяці.

  •  Як ви гадаєте, в які місяці рубали дерева для будівництва хати? (Грудень, січень, лютий, бо в цей час воно найтвердіше, найміцніше.)
  •  А чому не рубали влітку? (Зовсім не рубали дерев на будову в літні місяці, оскільки в цей час по дереву кружляють соки, які роблять його крихким.)
  • Чим вона покрита?(Соломою)

Покрівлю хати із соломи чи очерету

називали стріхою. Така хата взимку зберігала тепло, а влітку рятувала від спеки.

  •  Якого кольору глиняні хати? ( Вони білі.)

Біла хата. Це обов'язкова національна прикмета українців.

  •  Що уособлює в собі біла барва?

В народі казали, що біла барва — це символ чистоти, морального здоров'я, душевної краси. Білі стіни добре гармоніювали з сірим солом’яним або дерев’яним дахом.

3.Віртуальна подорож (перегляд відео) в музей Долини «Бойківщина»( в українській хаті).

 Сьогодні ми з вами побуваємо в українській оселі і дізнаємося, які

народні традиції відображалися в інтер’єрі .

  •  Звичайно, зараз слів комора, світлиця, хата ми не використовуємо так

часто у наших розмовах, бо це стародавні слова.

4. Словникова робота

  • А як можна пояснити значення слова хата?

Слайд 6

  • Що таке хата?

Хата – сільський одноповерховий будинок.

  • Як ви гадаєте, скільки кімнат було в хаті? (Магічне число три

використовувалося у плануванні. В хаті було три кімнати.)

Давня українська хата складалася з сіней, світлиці і комори.

Сіни – вхідна кімната.

Світлиця – парадна кімната.

  • Чому так називали цю кімнату? ( Бо вона була світла.)

Так, вона була світла, мала вікна. І знову наше магічне число – три. У

світлиці було три вікна.

  • Третю кімнату називали коморою. А що таке комора? Для чого її

використовували?

Комора – кімната для продуктів.

 Отже, ми заходимо в хату і потрапляємо в сіни.

5. Бесіда «Екскурсія до української хати»(шкільний музей «Бойківська хата»),(можна переглянути слайди музею «Бойківська хата» або провести урок в музеї).

Слайд 7

Якщо з сіней увійти до світлиці, що ми бачимо на малюнку з лівого боку?

(Піч)

  • Чи бачили ви колись справжню піч?
  • Як її використовували?
  • Піч служить українському селянинові тричі:
  • для опалення житла
  • як тепле спальне місце,
  • для приготування їжі і випікання хліба.

6. Повідомлення учня.

Піч – головна берегиня, бо хліб народжує. До неї ставилися як до

священного предмета. В народі кажуть, яка піч така й господиня. Тому

кожна жінка тримали її в чистоті: обмазувала глиною, білила,

розмальовувала квітами.

  • Що ви бачите за піччю?( Це ліжко?)
  • За піччю – ліжко. Або як ще його називали дерев’яний поміст ( піл) для

спання. Під ним зберігалися хатні речі.

  • А що висить над помостом? ( Колиска)
  • Над полом вішали колиску – невеличке ліжко для спання і колисання дитини. Там ще були жердка, горизонтально підвішена чи прилаштована перекладина.
  • Як її використовували ? (На неї вішали одяг.)
  • А що вибачите з другого боку. ( Шафа з посудом.)
  • З другого боку входу до світлиці висять на стіни відкриті полиці для святкового посуду Це - мисник.
  • А що ми бачимо напроти полу?

Слайд8

Навпроти полу є лавка. А друга лавка напроти входу. В куті, де сходяться лавки, найпочесніше місце – покуть. Дерев’яні лави прикрашали килимами.

  • А що ще стоїть в покуті?
  • Там стояли стіл, ослін (переносна лавка). У покуті вішали ікони.

Прикрашали рушниками.

Земляну підлога мазали глиною. Її називали долівкою. Зверху посипали

різними травами.

Слайд 9

  • А що таке оберіг?

Оберіг – це річ, що була покликана захистити від злих сил, натомість

забезпечити здоров'я, добробут і спокій у родині.

  • А які ви знаєте обереги хати?

 Оберегам хати були рушники, підкова, калина, різні трави. За охоронців хати вважали ластівку або лелеку.

Слайд 12

  • З давніх-давен важливою річчю в хаті була скриня. Що в ній зберігалось?

 Родинні реліквії, тобто пам’ятні речі, що залишились на згадку від

батьків, святковий одяг, прикраси.

V. Узагальнення та систематизація знань

Гра  Розклади речі ”( Діти переносять назви речей на малюнки скрині чи сучасної шафи)

Бабусина скриня                           Мамина шафа

Плахта, куртка, джинси, хустина, шорти, шарф, рукавички, спідниця,

Запаска, постоли, туфлі, чобітки,шаровари з поясом, свитка ,довга

сорочка, прикрашена вишитими магічними орнаментами, намисто,

золотий ланцюжок, светр.

VIІ. Підсумок уроку. Рефлексія

– А вам що найбільше запам’яталося?

– Які відкриття ви зробили для себе?

– Які нові слова зацікавили й запам’ятали?

Д/з. Скласти українознавчий диктант на 12 запитань та виконати тестові завдання за посиланням join.naurok.

docx
Додано
8 березня 2021
Переглядів
794
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку